vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Partner chrápe: Jak na to vyzrát?

10. července 2013

Partner chrápe: Jak na to vyzrát?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: apnoe Chrápání vztah nemoc partner

preventan-mimiforum-banner

Hlasité chrápání nápadně připomínající zvuk motorové pily dokáže život pořádně znepříjemnit. Nedá se při něm totiž spát a už vůbec ne si odpočinout. 

„Kdo to nezažil, nikdy to nepochopí. Partner chrápe tak strašně, že mám pocit, jako by mi vedle hlavy někdo zapnul motorovou pilu. Denně jsem nevyspalá, unavená, podrážděná a nervózní. Partner to řešit nechce a tvrdí, že přeháním. Oddělené ložnice odmítá a jakékoli léčení taky. Vůbec nevím, co mám dělat, dlouho už to nevydržím,“ svěřuje se Amélie (30).


Tip MIMIFORA:

Nevěří vám partner, že strašně chrápe, protože on přece nic neslyší? Je to jednoduché, nahrajte ho! Stačí natočit krátké video na mobil a ráno mu ho pustit. Když nic jiného, bude si muset přiznat, že problém existuje – a je potřeba ho řešit.


Chrápe 40 % mužů

Čtyřicet procent mužů chrápe. A nejvíce tím trpí ženy. Právě ony totiž musejí partnerův každonoční »koncert« poslouchat. Šedesát procent žen si na hlasité chrápání svého partnera stěžuje, ale ne každá to začne řešit. Chrápání může mít řadu příčin, zhruba u čtyř procent lidí pak může značit i vážný zdravotní problém, kterým je spánková apnoe. V tom případě se pojí s krátkými zástavami dechu a je nebezpečné, protože dotyčným hrozí kardiovaskulární problémy, infarkt či mrtvice.


Nepříjemný zvuk. Co za ním stojí? sex-a-vztahy-partner-chrape-ii-sh-nahled

Obecně za nepříjemnými zvuky stojí zúžení dýchacích cest. Nepříjemný zvuk vzniká při dýchání vibrací měkkých tkání hltanu, hlavně měkkého patra a čípku. Dojde-li k povolení svalů měkkého patra, rozvibruje se procházejícím proudem vzduchu, a to vede k typickému chrápání. Pokud znáte jeho příčinu, můžete si s ním zkusit poradit sami. U velmi hlasitého chrápání, především nepravidelného, se zástavami dechu, je nezbytná konzultace s lékařem.


MIMIFORUM doporučuje:
Tipy, jak vyzrát na chrápání

-    Nepít alkohol před spaním. Jeho přílišná konzumace ve večerních hodinách totiž podporuje uvolnění krčních svalů. Díky tomu dojde k zúžení dýchacích cest a k chrápání.

-    Redukovat hmotnost. Obezita přispívá ke vzniku a zhoršení chrápání. Může za to tuková tkáň kolem krku. Má-li partner nadváhu, je vhodnou cestou k omezení chrápání redukce hmotnosti.

-    Nekouřit. Je prokázáno, že chrápou častěji kuřáci než nekuřáci. Kouření totiž dráždí sliznice dýchacích cest, zvyšuje produkci hlenu v nose a v hrdle a dráždí plíce.

-    Změnit polohu při spánku. Pokud partner chrápe jen při poloze na zádech, můžete zkusit dosáhnout změny spací polohy. Jednoduchým, ale efektním řešením je kapsa na tričku vzadu, do které vložíte tenisový míček. Ležení na míčku je opravdu nepohodlné, a tak spáč raději sám změní polohu.

-    Mít oddělené ložnice. Spousta žen, jejichž partneři neuvěřitelně chrápou, si chválí jediné řešení – pořídit si oddělené ložnice. Konečně se totiž po dlouhé době vyspí!

-    Zkusit přípravky proti chrápání. Na trhu je jich celá řada, ale ne na každého to funguje. V lékárně můžete zakoupit různé kapky a spreje proti chrápání, anebo náplasti. V prodeji najdete dokonce i hodinky proti chrápání. Je však třeba zkusit, co bude fungovat právě na vašeho partnera.

-    Jít na laserový zákrok. Když nic jiného nepomůže, s chrápáním si umí poradit laser. Jednoduchý zákrok upraví tu část měkkých tkání hltanu, které svou vibrací během spánku nepříjemný zvuk způsobují. V některých případech jsou vhodné i operativní zákroky.

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse