7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

11. září 2014
Parciální mola a těhotenství: Co to znamená?
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: parciální mola potrat placenta těhotenství
Pokud lékař prokáže, že jde u gravidní maminky o parciální mola, nevěstí to pro těhotenství nic dobrého. Většina z nich totiž končí potratem.
Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.
Dříve či později neprosperující těhotenství, která končí ve většině případů portratem. Pokud lékař diagnostikuje parciální mola, pak to většinou nevěstí nic dobrého a v 90 % případů končí ztrátou miminka.
Tři typy mol
Mola nejsou nic jiného než patologicky změněná placenta. Klky, které placenta vytváří, a jsou běžně jen minimálních rozměrů, se otokem zvětší natolik, že jsou viditelné jen okem. Připomínají hrozny vína vyplňující děložní dutinu, Najdeme tři typy mol: mola částečná, tzv. parciální, mola úplná a mola invazivní, která agresivně prorůstají do svaloviny dělohy či do dutiny břišní. Proč mola vznikají, se dodnes neví. Předpokládají se i imunologické vlivy. U nás se mola vyskytuje jednou z 2 000 těhotenství, což není až tak zanedbatelné číslo.
Sněhové vločky v děloze
Prvním příznakem moly bývá slabé krvácení mezi 7. a 10. týdnem těhotenství, ale objevit se může i později, až po 16. týdnu. Krev bývá vodnatá, mnohdy s ní odcházejí i puchýřky. Děloha je větší, než by odpovídalo datu poslední menstruace. Plod není hmatný, nelze ho prokázat ani na rentgenovém snímku, ani ultrazvukem. Ultrazvukový záznam je pro molu typický a vypadá, jakoby v děloze byly sněhové vločky. Ultrazvuk prokáže neprosperující těhotenství. Bazální teploty jsou zvýšené, ozvy plodu nelze zastihnout, pohyby chybí. Většina případů končí potratem a velmi opatrně se provádí kyretáž.
Zajímavost MIMIFORA:
Riziko vzniku parciální moly se po 45. roce zvyšuje 19× a po 50. roce 400×. Pozdní těhotenství zkrátka v tomto ohledu žádná plus nepřináší.
Dvě spermie a jedno vajíčko
Jednoduše řečeno – parciální mola vznikají, když se do jednoho vajíčka dostanou dvě spermie. Plodový obal ale plodu nedovolí, aby se vyvíjel. Ten se tedy nevyvíjí, anebo zcela zanikne. Většinou je však nutné provést revizi. Poté se čeká, až hodnota hCQ bude nulová, aby žena mohla opět otěhotnět. Mola nesnižuje schopnost ženy normálně otěhotnět, o tom, že se věc bude opakovat, se mluví v poměru 1:200.
Příběh MIMIFORA:
Ilona (39): Potrat místo miminka
„Když jsem po dvou letech snažení konečně přišla do jiného stavu, byla jsem na vrcholu blaha. I když už jsem nebyla nejmladší, věřila jsem, že miminko donosím v pořádku. Problém ale nastal kolem 9. týdne, kdy jsem začala krvácet. Lékař mi řekl, že se jedná o parciální mola a že potrácím. Nechtěla jsem mu věřit, ale bohužel měl pravdu. Krvácela jsem, měla bolesti, nakonec mi museli provést revizi. Nečekám, že by se to opakovalo, ale od té doby se otěhotnět prostě bojím.“
Text: lju
Foto: Shutterstock.com
Bez nadpisu