vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Paradentóza: Co dělat, když dásně krvácejí

3. března 2016

Paradentóza: Co dělat, když dásně krvácejí

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: bakterie dásně zuby ústa krvácení paradentóza

preventan-mimiforum-banner

Začínají vám při čištění zubů krvácet dásně? Pak dejte pozor – může se jednat o počínající zánět dásní, který je prvním příznakem paradentózy. S tou se setká až 80 procent lidí a když ji neodhalíte včas, můžete o krásný chrup zcela přijít!

Q Max® Active (doplněk stravy) obsahuje redukovanou formu koenzymu Q10 s garantovanou kvalitou Kaneka. Jedná se o koenzym, který se vyrábí izolací z fermentovaných kvasnic (přirozený biologický proces), nejlépe odpovídá lidskému koenzymu Q10 – je čistá a bez nežádoucích příměsí. Redukovaný koenzym Q10 je forma, která představuje 90% koenzymu Q10 nalezeného v plazmě zdravého člověka (rozdíl od jeho oxidované formy). Jedná se o aktivní, okamžitě využitelnou formu koenzymu Q10 s 8× vyšší dostupností (využitelností). Redukovaný koenzym by se mohl doporučit k užívání společně se statiny.

q-max-active-60-cz-nahled

Q Max Active tob. 60

Hned po zubním kazu je nejčastějším onemocněním našeho chrupu právě paradentóza, zánětlivé onemocnění dásní. Odhaduje se, že je jí postiženo až 80 procent populace nad 30 let, což rozhodně není malé číslo. Neznamená to však, že by se zcela vyhýbala mladším ročníkům – objevit se totiž může už u školáků.

Zubní plak a škodlivé bakterie

Všechno má na svědomí zubní plak, který se usazuje na zubech a dásních. V plaku se nacházejí škodlivé bakterie. Pokud nejsou dostatečně odstraněny (například při špatné ústní hygieně), vylučují toxické sirné kyseliny, které napadají dásně a poškozují zubní sklovinu. Paradentózu není dobré podceňovat, protože když ji nebudete řešit, můžete přijít o celý chrup. V poslední fázi totiž dochází k uvolňování zubů a k jejich vypadávání.

Paradentóza: Od zánětu po vypadávání zubů

To, že se ve vaší ústní dutině vytváří zánět, poznáte záhy. Varovným signálem bývá krvácení dásní při čištění, případně při jídle. Kromě toho bývají dásně mírně nateklé a zarudlé a čištění zubů může být bolestivé. Pokud tomuto prvnímu stádiu nebudete věnovat pozornost, dostane se paradentóza do druhé fáze, ve které je již zánět značně rozvinutý. Dásně jsou hodně zarudlé a nateklé, bolí, začínají se odhalovat zubní krčky a rozšiřovat mezery mezi zuby. Mezi nimi a dásní vzniknou kapsy, které se plní hnisem. Pro třetí a poslední fázi je už typické uvolňování a vypadávání zubů, může ustupovat čelistní kost a navíc se bakterie roznášejí krví do celého těla a mohou napadnout i další orgány, nejčastěji ledviny.

tema-tydne-paradentoza-1-nahled

Hygiena, hormony a koenzym Q10

Proti paradentóze lze ale částečně bojovat, i když na jejím vzniku má podíl více faktorů – třeba i hormonální rovnováha v těhotenství (proto se paradentóza může objevit právě po porodu). Základem však je správná a pravidelná ústní hygiena, roli hraje i strava.

Vědci, kteří se nemocí zabývali, rovněž zjistili, že lidé, u nichž se paradentóza objevila, měli podprůměrnou hladinu koenzymu Q10 v krvi. Jde o přírodní, tělu vlastní látku, jejíž tvorba v organismu však od dvacátého roku věku klesá a tělo si ji není schopno z potravy vytvořit. Studie prokázaly, že koenzym Q10 příznivě působí nejen na srdce a cévy, ale právě i na paradentózu. Pomáhá totiž zastavit krvácení dásní a může přispět ke zpevnění zubů. Proto je dobré užívat koenzym Q10 v tabletách.

Jak předcházet paradentóze

● Dbejte na správnou ústní hygienu. Zuby byste si měla čistit minimálně dvakrát denně, zapomenout byste neměla ani na mezizubní prostory. Pořiďte si speciální mezizubní kartáčky nebo zubní nit. Investovat se vyplatí i do pasty, na trhu je celá řada těchto základních hygienických přípravků zaměřených na paradentózu.

● Po vyčištění zubů používejte antibakteriální ústní vodu, která vybíjí zbylé bakterie, stahuje dásně a zabraňuje krvácení. Po jídle si dopřejte žvýkačku bez cukru, která čistí zuby od zbytků potravy a prokrvuje dásně.

● Omezte příjem sladkostí a slazených nápojů. Trápí-li vás chutě na sladké, raději je nahraďte ovocem.

● Pravidelně měňte zubní kartáček, alespoň jednou za tři měsíce. Ulpívají na něm totiž bakterie, a to může také vést k zánětu.

● Užívejte vhodný doplněk stravy s vysokým obsahem koenzymu Q10, který příznivě působí proti paradentóze a krvácení z dásní.

Text: mob

Foto: Ingimage.com, stock.xchng

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse