vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pár tipů, jak se zbavit potniček

13. prosince 2016

Pár tipů, jak se zbavit potniček

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: puchýřky potničky pleny děti pupínky

preventan-mimiforum-banner

Potničky se u kojenců a batolat vyskytují poměrně často a i když nejsou vážné, dovedou být pěkně nepříjemné. Jak s nimi bojovat?

Diskutujte: Jaký je váš osvědčený recept na potničky?


Jen málokterá maminka se s nimi u svého dítěte nikdy nesetkala. Drobné červené pupínky, anebo svědivé puchýřky na kůži nejsou sice nijak nebezpečné, ale miminka, u kterých se vyskytují nejčastěji, dokážou potrápit. Potničky objevují hlavně v teplých dnech u kojenců a batolat, ale nevyhýbají se ani starším dětem či dospělým. Velmi časté jsou u cyklistů právě v letních měsících, ale i u těch, co dlouho cestují v rozpáleném autě.

Nepříjemné svědivé puchýřky

Nejčastěji se objevují tam, kde je teplo a vlhko – na krku, trupu, obličeji a vlasové části hlavy, v tříslech či na hýždích. Právě na těchto místech může být kůže zapařená, zpocená a nevětraná. Nejčastěji připomínají drobné červené pupínky, nebo drobné puchýřky naplněné průhlednou tekutinou. Ty později praskají, kůže se vysušuje a olupuje. Nejen, že nevypadají příliš esteticky, ale navíc nepříjemně svědí a v případě rozškrábnutí hrozí i zavlečení infekce.

Tipy MIMIFORA: deti-a-rodina-jak-se-zbavit-potnicek-ii-sh

Jak na potničky

  • Odvar z heřmánku. Jednou z nejčastějších rad je potírat postižená místa odvarem z heřmánku, který je prý krásně zahojí. Pozor ale na to, že heřmánek může být silným alergenem, a tak je třeba na malé ploše vyzkoušet, zda na něj dítě není přecitlivělé.

  • Černý čaj. Jako levný a účinný prostředek proti potničkám si maminky chválí černý čaj, kterým postižená místa potírají. Vysušuje je a urychluje hojení, a tak brzy může být po nich.

  • Krémy na opruzeniny. Řadě maminek se při potničkách osvědčily nejrůznější krémy na opruzeniny. Pozor ale na to, aby se dětem nedostaly do očí. Krémy navíc často bývají bílé, a na pokožce je jejich aplikace vidět.

  • Odvar z dubové kúry. Další z osvědčených rad, jak bojovat s potničkami. Postižená místa omyjte odvarem z dubové kúry, vysušte a můžete je ještě zaprášit lehkým pudrem.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak předcházet potničkám

  • Dítě přiměřeně oblékat, nedávat zbytečné vrstvy oblečení navíc.

  • Vhodné je oblečení z přírodních materiálů, naopak těm umělým se u miminek vyhýbejte.

  • Doma dostatečně větrejte. Dítě by mělo vždy spát v dobře vyvětrané místnosti, protože potničky se mohou objevit i ve spánku, když se dítě zpotí.

  • Omezte pobyt s dítětem v horkém prostřední, pozor například na cestování autem v teplých dnech.

  • Dodržujte hygienu, miminko častěji přebalujte a postižená místa nechávejte co nejvíce větrat na vzduchu.

  • Nedávejte v teplejších dnech pod matraci igelitové podložky.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse