vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Panická porucha: Záchvaty strachu se stupňují!

27. dubna 2017

Panická porucha: Záchvaty strachu se stupňují!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: smrt Panická porucha záchvat úzkost strach infarkt

preventan-mimiforum-banner

Ženy, které zažily záchvat panické poruchy, často tvrdí: „Měly jsme pocit, že je to naše poslední hodina!“ Přichází nečekaně a příznaky nápadně připomínají infarkt. 

Podle odhadů se s ní setká minimálně 5 % lidí a nedá se na ni nijak připravit. Typický záchvat panické poruchy přichází náhle, bez varování a trvá přibližně 15 minut. Protože jde o stav, který nápadně připomíná infarkt a dotyčný má pocit, že právě nastala jeho poslední chvilka, skončí často v rukou záchranky – a lékařů.


Měla jsem pocit, že na mě sahá smrt!

Proč panická porucha, která se řadí mezi úzkostné poruchy lidské psychiky, vzniká, se přesně neví. Většinou však jde o spojení více příčin, a to jsou genetické dispozice, velký stres, nadměrná fyzická či psychická zátěž, silné negativní zážitky apod. „Když jsem zažila poprvé záchvat panické poruchy, byla jsem si jistá, že je to moje poslední hodinka. Měla jsem pocit, že na mě sahá smrt, takový strach jsem nikdy neprožila,“ líčí své potíže Miroslava (38). „I když jsem dnes pod dohledem lékařů, záchvaty mívám stále, ale menší. Kdo to nezažil, nepochopí, jak strašné to je,“ pokračuje.


MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní příznaky panické poruchy zdravi-a-krasa-panicka-porucha-ii-sh-nahled

-    Neovladatelné záchvaty velké úzkosti, strachu a paniky. Ty se střídají s obdobím klidu, kdy je člověk bez příznaků.
-    Záchvat přichází náhle, nečekaně, bez zjevné příčiny a je velmi intenzivní.
-    Tlak a bolest na hrudi.
-    Zrychlený tep, případně srdeční arytmie.
-    Zvracení, případně bolesti žaludku.
-    Nezvladatelný strach ze smrti.
-    Pocity na omdlení, případně ztráta vědomí.
-    Třes, návaly horka střídající se se zimnicí.


Poruchu není snadné odhalit

Protože záchvat panické poruchy je velmi podobný infarktu, případně jiným vážným potížím (prasklý žaludeční vřed, angina pectoris), končí s nimi řada lidí v nemocnici. Pro lékaře není ale jednoduché poruchu odhalit. Z jejich pohledu je totiž člověk vlastně zdravý, avšak ten se tak vůbec necítí. „Když jsem poprvé zažila záchvat panické poruchy, byla jsem přesvědčená, že mám infarkt. Volali jsme záchranku a nechali si mě v nemocnici. Vyšetření ale nic neodhalila a já byla podle doktorů zdravá. Dokonce mi přímo řekli, že simuluju! Byla jsem v šoku a cítila se strašně. Zažila jsem to ještě několikrát, až u mě jedna lékařka zjistila panickou poruchu. Začínám se léčit a doufám, že to pomůže. Záchvaty strachu se totiž neustále stupňují,“ mluví o svých zkušenostech Petra (31).


Jak se léčí

Pokud se panická porucha prokáže, existuje víc možností, jak ji léčit. Jednou z nejúspěšnějších je psychoterapie, lékaři pak předepisují antidepresiva či anxiolytika, která potlačují úzkost. Pod dohledem odborníka se využívá také metody emočních rovnic, které vycházejí z toho, že ten, kdo je zatížený negativními emocemi, má sklon k úzkostem. Samozřejmostí je úprava životního stylu, vyhnout se alkoholu, drogám i kouření, dostatečně spát a relaxovat. Je však třeba se obrnit trpělivostí, protože jak říkají ti, co panickou poruchu zažili – léčba jde často velmi pomalu.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse