vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pálení čarodejnic a Filipojakubská noc

28. dubna 2014

Pálení čarodejnic a Filipojakubská noc

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: početí oheň filipojakubská noc Pálení čarodějnic plodnost

preventan-mimiforum-banner

Noc z 30. dubna na 1. května bývá spojena s pálením čarodějnic. Nejen, že se říká, že je magická, ale také přeje plodnosti. Toužíte-li po miminku, zkuste to právě v tuto noc – ale jen v přírodě!

Noc z 30. dubna na 1. května je dnes tradičně spojována s pálením čarodějnic. Zapalování ohňů, ale i opékání špekáčků a rej v kouzelnických kostýmech – to vše k ní patří. Jenže málokdo dnes ví, o jakou noc ve skutečnosti jde a k čemu se pojí. Proč se čarodějnice pálí těsně před 1. májem?

 

Noc plná kouzel a tajemství

Filipojakubská noc, Valpružina noc, Beltine, nebo Pálení čarodějnic – to všechno jsou názvy jedné a té samé noci – z 30. dubna na 1. května. Říká se, že je magická. Čarodějnice se slétají na svůj sabat, otevírají se jeskyně a sluje, které odhalují své podklady. Slaví se také příchod jara, zapalují se ohně, jde o noc, která má své kouzlo a tajemství. A navíc – jde o jeden z nejvýznamnějších pohanských svátků.

 

Plodná noc – Pokuste se o miminko! tema-tydne-paleni-carodenic-ii-sxc-nahled

Toužíte po miminku? Zkuste to právě v tuto noc – ovšem pozor, jen venku v přírodě. O Filipojakubské noci se říká, že je velmi plodná – otěhotnět prý mohou i páry, které mají problémy. Aby však magie noci fungovala, musíte s partnerem vyrazit večer do přírody. Na sobě byste měli mít něco bílého a červeného – a vůbec to nemusí být spodní prádlo. Udělejte si večerní piknik ve dvou a zakončete jej milováním. Nechete-li dalšího potomka, dobře se chraňte. Říká se, že o této noci často otěhotní i ženy, které o to dvakrát nestojí, ale počaté děti bývají celý život šťastné.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Filipojakubská noc – největší zajímavosti

 

-          Noci se říká Filipojakubská proto, že původní svátek apoštolů Filipa a Jakuba byl právě 1. května. Až později se v církevním kalendáři posunul na 3.5.

 

-          Noc z 30. dubna na 1. května se také nazývá Valpružina. V tomto případě jde o původně germánský svátek, zasvěcený svaté Valpurgii, bojovnici proti temným silám.

 

-          O Filipojakubské noci se říká, že je velmi plodná a daří se početí. Děti, které jejich rodiče počnou právě o této noci, bývají šťastné po celý život.

 

-          O půlnoci před svatých Filipem a Jakubem se údajně daly nalézt ukryté a zakopané poklady. Protože by ale hledači pokladů mohly ublížit zlé síly, musel mít u sebe několik předmětů, například svěcenou křídu či květ z kapradí.

 

-          Keltové v tuto noc slavili svátek Beltine, což v překladu znamenalo zářící oheň. Ten měl dle nich zbavovat všeho nečistého a přinést ochranu pro následující období.

 

-          Už několik dní předem se pak provádělo tzv. vykuřování čarodějnic. To spočívalo v tom, že se vykuřovaly domy – jalovcem a routou.

 

-          Před čarodějnicemi, které se údajně této noci slétaly, se lidé bránili i jinak, než ohni. Stavení se kropila svěcenou vodou, před ně se zapichovalo trní, ale i vidle, aby se čarodějnice poranila, na práh se sypaly hřebíky apod.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse