banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Otrava: Jak reagovat, když dítě sní něco jedovatého

10. listopadu 2015

Otrava: Jak reagovat, když dítě sní něco jedovatého

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: domácnost jed rostlinami chemikáliemi houbami Otrava jídlem lékař děti

preventan-mimiforum-banner

Devadesát procent otrav dětí se stane v domácnosti. Většině se dá předejít. A pokud už k otravě dojde (ať už jídlem, chemikáliemi či jedovatými plody), přinášíme malý manuál, jak správně zareagovat.

ActiLac Baby

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku.
·    Doplněk stravy.
·    Pro děti již od 1 roku.
·    Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
·    Vhodný jako cestovní balení.
·    Obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby

Doplněk stravy

 Více ZDE


 

Otrava chemickými přípravky

Co doporučují odborníci:

Pokusit se této otravě zcela zabránit. Doma zabezpečit všechny mycí a čisticí prostředky, prášky a gely, stejně jako léky. Nic z toho by nemělo být v dosahu dětí (90 % všech otrav u malých dětí do pěti let se totiž odehraje doma).

Co hrozí:

Otrava, poleptání. Velmi často k tomu dochází, pokud rodiče přelévají čistící prostředky do neoriginálních lahví, například od minerálek. Toho byste se měli vyvarovat. Děti by neměly mít přístup ani k prázdným obalům, například v odpadkovém koši. Pozor také na léky a provozní kapaliny do automobilu, například v garáži.

Co dělat:

Okamžitě volat lékaře. V tomto případě je první pomoc závislá na tom, k jaké otravě došlo. Pokud dítě vypilo chemikálii, v žádném případě nevyvolávejte zvracení – mohlo by dojít k nenávratnému poškození již tak poleptané trávicí trubice. Neplatí také, že univerzálním protijedem je mléko. To je vhodné jen u některých otrav, například po vypití aviváže, čisticích prostředků na WC a potrubí, leštících a mycích prostředků či odstraňovačů skvrn. Nevhodné je v případě, že dítě požije některá organická rozpouštědla a ředidla (benzin, aceton, petrolej, toluen apod.). Dojde-li k poleptání kůže, je třeba místo oplachovat pod studenou tekoucí vodou, oděv rozstřihnout a sundat, ale nikdy ne přes hlavu. V případě, že dítě vypije nemrznoucí kapalinu do automobilu, je protijedem zředěný alkohol. U dětí je to pivo, a to až 1,5 dcl při 10 kg hmotnosti.

Otrava rostlinami a plody deti-a-rodina-otrava-2-ing

Co doporučují odborníci:

Mít doma vždy živočišné uhlí, které je první pomocí při těchto otravách. V případě, že dítě sní něco jedovatého, podává se ihned pět až osm rozdrcených tablet smíchaných s nápojem.

Co hrozí:

Především v období od jara do podzimu hrozí nejrůznější otravy plody, semeny a bobulemi. Stačí okamžik a dítě lákavě vypadající plody ochutná rychleji, než stačíte zareagovat. U velmi jedovatých rostlin (např. blín, durman, rulík nebo tis červený) stačí sníst i méně než pět bobulí. U méně jedovatých rostlin (černý bez, bobkotřešeň, chřest, jalovec, konvalinka, zimolez) je nebezpečnou dávkou rozmezí mezi pěti až dvaceti plody. Pozor je třeba dát i na jedovaté pokojové rostliny. V případě požití mohou způsobit otoky sliznic, které vedou k udušení.

Co dělat:

Ihned volejte lékaře. V případě otrav z plodů a rostlin funguje většinou podání černého uhlí, doktoři pak provedou výplach žaludku.

Otrava z jídla a z hub

Co doporučují odborníci:

Mít v lékárničce živočišné uhlí. Nejíst potraviny, které nejsou čerstvé – změnily barvu a tvar, nevoní, mají známky počínající plísně apod. Jídla z hub nejsou pro malé děti do tří let vhodná vůbec – jsou pro ně těžce stravitelná a případná otrava má mnohem těžší průběh.

Co hrozí:

Průjmy, zvracení a další zažívací problémy, či dokonce vážná otrava. Pokud dítě sní špatně tepelně upravené jídlo, nebo takové, které je kontaminováno bakteriemi (salmonela, listerie), může to u něj vyvolat vážné zdravotní problémy. Proto je třeba dbát na vhodné skladování potravin a nejíst nic, co se vám od pohledu nezdá čerstvé. Pro malé děti nejsou vhodná ani vejce naměkko, majonézy či nedostatečně tepelně upravené maso.

Co dělat:

Pokud máte podezření na otravu jídlem nebo houbami, pokuste se vyvolat zvracení, podejte několik tablet živočišného uhlí a dostatek tekutin. Vždy vyhledejte lékaře. Pokuste se uchovat zbytky snědeného jídla, příp. i zvratků, které mohou odborníkům pomoct najít příčinu otravy.

MIMIFORUM zjistilo:

V případě otrav vždy volejte lékaře nebo Toxikologické informační středisko (telefon 224  91 92 93, nebo 224 91 54 02).

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa