vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Otrava: Jak reagovat, když dítě sní něco jedovatého

10. listopadu 2015

Otrava: Jak reagovat, když dítě sní něco jedovatého

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: domácnost jed rostlinami chemikáliemi houbami Otrava jídlem lékař děti

preventan-mimiforum-banner

Devadesát procent otrav dětí se stane v domácnosti. Většině se dá předejít. A pokud už k otravě dojde (ať už jídlem, chemikáliemi či jedovatými plody), přinášíme malý manuál, jak správně zareagovat.

ActiLac Baby

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku.
·    Doplněk stravy.
·    Pro děti již od 1 roku.
·    Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
·    Vhodný jako cestovní balení.
·    Obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby

Doplněk stravy

 Více ZDE


 

Otrava chemickými přípravky

Co doporučují odborníci:

Pokusit se této otravě zcela zabránit. Doma zabezpečit všechny mycí a čisticí prostředky, prášky a gely, stejně jako léky. Nic z toho by nemělo být v dosahu dětí (90 % všech otrav u malých dětí do pěti let se totiž odehraje doma).

Co hrozí:

Otrava, poleptání. Velmi často k tomu dochází, pokud rodiče přelévají čistící prostředky do neoriginálních lahví, například od minerálek. Toho byste se měli vyvarovat. Děti by neměly mít přístup ani k prázdným obalům, například v odpadkovém koši. Pozor také na léky a provozní kapaliny do automobilu, například v garáži.

Co dělat:

Okamžitě volat lékaře. V tomto případě je první pomoc závislá na tom, k jaké otravě došlo. Pokud dítě vypilo chemikálii, v žádném případě nevyvolávejte zvracení – mohlo by dojít k nenávratnému poškození již tak poleptané trávicí trubice. Neplatí také, že univerzálním protijedem je mléko. To je vhodné jen u některých otrav, například po vypití aviváže, čisticích prostředků na WC a potrubí, leštících a mycích prostředků či odstraňovačů skvrn. Nevhodné je v případě, že dítě požije některá organická rozpouštědla a ředidla (benzin, aceton, petrolej, toluen apod.). Dojde-li k poleptání kůže, je třeba místo oplachovat pod studenou tekoucí vodou, oděv rozstřihnout a sundat, ale nikdy ne přes hlavu. V případě, že dítě vypije nemrznoucí kapalinu do automobilu, je protijedem zředěný alkohol. U dětí je to pivo, a to až 1,5 dcl při 10 kg hmotnosti.

Otrava rostlinami a plody deti-a-rodina-otrava-2-ing

Co doporučují odborníci:

Mít doma vždy živočišné uhlí, které je první pomocí při těchto otravách. V případě, že dítě sní něco jedovatého, podává se ihned pět až osm rozdrcených tablet smíchaných s nápojem.

Co hrozí:

Především v období od jara do podzimu hrozí nejrůznější otravy plody, semeny a bobulemi. Stačí okamžik a dítě lákavě vypadající plody ochutná rychleji, než stačíte zareagovat. U velmi jedovatých rostlin (např. blín, durman, rulík nebo tis červený) stačí sníst i méně než pět bobulí. U méně jedovatých rostlin (černý bez, bobkotřešeň, chřest, jalovec, konvalinka, zimolez) je nebezpečnou dávkou rozmezí mezi pěti až dvaceti plody. Pozor je třeba dát i na jedovaté pokojové rostliny. V případě požití mohou způsobit otoky sliznic, které vedou k udušení.

Co dělat:

Ihned volejte lékaře. V případě otrav z plodů a rostlin funguje většinou podání černého uhlí, doktoři pak provedou výplach žaludku.

Otrava z jídla a z hub

Co doporučují odborníci:

Mít v lékárničce živočišné uhlí. Nejíst potraviny, které nejsou čerstvé – změnily barvu a tvar, nevoní, mají známky počínající plísně apod. Jídla z hub nejsou pro malé děti do tří let vhodná vůbec – jsou pro ně těžce stravitelná a případná otrava má mnohem těžší průběh.

Co hrozí:

Průjmy, zvracení a další zažívací problémy, či dokonce vážná otrava. Pokud dítě sní špatně tepelně upravené jídlo, nebo takové, které je kontaminováno bakteriemi (salmonela, listerie), může to u něj vyvolat vážné zdravotní problémy. Proto je třeba dbát na vhodné skladování potravin a nejíst nic, co se vám od pohledu nezdá čerstvé. Pro malé děti nejsou vhodná ani vejce naměkko, majonézy či nedostatečně tepelně upravené maso.

Co dělat:

Pokud máte podezření na otravu jídlem nebo houbami, pokuste se vyvolat zvracení, podejte několik tablet živočišného uhlí a dostatek tekutin. Vždy vyhledejte lékaře. Pokuste se uchovat zbytky snědeného jídla, příp. i zvratků, které mohou odborníkům pomoct najít příčinu otravy.

MIMIFORUM zjistilo:

V případě otrav vždy volejte lékaře nebo Toxikologické informační středisko (telefon 224  91 92 93, nebo 224 91 54 02).

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse