vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Otrava houbami: Takto ji poznáte!

12. září 2013

Otrava houbami: Takto ji poznáte!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: otrava bolest nevolnost houby les

preventan-mimiforum-banner

Otrava houbami může být velmi zákeřná. Po prvotních příznacích to totiž často vypadá, že je vše v pořádku. Jenže zatím pomalu odcházejí játra či ledviny… Jak ji poznat co nejdříve a jak reagovat?

Ostropestřec Farmax Plus

Ostropestřec Plus Farmax® je přírodní přípravek z rostlinných výtažků. Obsahuje standardizovaný extrakt z plodů ostropestřce mariánského a klanoprašky čínské.

ostropestrec-plus-nahled

Doplněk stravy

 

Více ZDE

Sbírejte jen houby, které znáte, varují odborníci. Otrávit se je totiž víc než snadné. Například smrtelně jedovatou muchomůrku zelenou velmi snadno zaměníte se žampiony, holubinkami či bedlemi. Otrava z ní je velmi zákeřná – po odeznění prvotních příznaků a nevolností to totiž vypadá, že je vše v pořádku. Vše je ale jinak – začíná poškozovat játra a ledviny a do týdne přichází smrt.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Otrava houbami nemusí být jen ze smrtelně jedovatých druhů. Příčinou otravy totiž mohou být i jedlé houby, které byly špatně skladované, zkažené, či nesprávně zpracované.

 

Zákeřné jedovaté houby

Obecně se dá říct, že čím jedovatější houba je, tím je otrava zákeřnější. Pokud se neodhalí včas, po bezpříznakovém období, které většinou trvá 8 až 12 hodin, přicházejí první potíže  – nevolnosti, zvracení, průjmy, slabost. Období trvá většinou 1 až 4 dny. Jde-li o otravu jedovatými houbami, dochází od 4. dne k postupnému selhávání jater a ledvin, které většinou končí kómatem. Postižený pak umírá, a to většinou za 10–12 dní od požití smrtelně jedovaté houby. Doba se však může u jednotlivých druhů hub lišit. Například při požití muchomůrky pantherové se první příznaky objevují již po třiceti minutách.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky otravy houbami

-          Prudké a silné bolesti břicha.

-          Nevolnost.

-          Průjem.

-          Zvracení, pálení žáhy.

-          Pocit vyčerpání, oslabení, schvácenosti.

-          Mohou se objevit i teplota, zimnice, závratě, mdloby, zrychlený tep, hukot v uších, potíže s dýcháním, zvýšená tvorba slin, anebo naopak pocit žízně.

 

První pomoc – výplach žaludku

Pokud máte jakékoli podezření na otravu houbami, je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Dojde-li k zásahu lékařů už v první fázi, je velká naděje na záchranu. Jako první pomoc se provádí výplach žaludku a klyzma a podává se protijed. V případě otravy muchomůrkou zelenou je to kyselina thiooktová, u vláknice začervenalé je protijedem atropin, univerzálně lze podat ricinový olej. Pokud došlo k otravě pavučincem plyšovým, je nezbytná dialýza, protože dochází k selhání ledvin. Je proto důležité zjistit, k jakému druhu otravy vlastně došlo a rychle reagovat.

 

Tipy MIMIFORA:

Co dělat při podezření na otravu?

zdravi-a-krasa-otrava-houbami-sxc-nahled -          Nevyhazovat zbytky hub či pokrmu, vzít je s sebou k lékaři.

-          Vyvolat zvracení.

-          Nikdy nepít alkohol, ani mléko. To sice může příznaky zmírnit, ale nepomůže, a dehydrovanému tělu neprospěje. Naopak se doporučuje pít slanou vodu, případně jen obyčejnou vodu.

-          Okamžitě vyhledat lékaře.


Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse