vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Osvěžení v jeskyních: Tipy na ty nejlepší výlety

30. června 2011

Osvěžení v jeskyních: Tipy na ty nejlepší výlety

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: jeskyně tip tipy výlety výlet

preventan-mimiforum-banner

Když je léto v plném proudu a teploty dosáhnou tropické třicítky, není nad to se někde zchladit, třeba právě výletem do jeskyní. Na jaké byste u nás rozhodně neměli zapomenout?

GingiMax® (doplněk stravy) obsahuje 60 mg standardizovaného extraktu z listů Ginkgo biloby (jinan dvoulaločný) obsahujícího min. 24% flavonoidních glykosidů a 6% terpenických laktonů a hořčík, který přispívá k normální činnosti nervové soustavy a svalů. Horčík dále přispívá také ke snížení míry únavy a vyčerpání.

gingimax-90-tabl-cz-sk-3d-nahled

 

Takové letní osvěžení v jeskyních bývá velice příjemné, jen si nesmíte zapomenout teplý svetr. Zatímco venku je třicet stupňů, v jeskyních většinou kolem sedmi. Rozdíl je obrovský, a tak pozor, abyste to neodnesli zdravím… Přinášíme tipy, kam byste se u nás rozhodně měli vypravit.

Koněpruské jeskyně

Kde je najdete: střední Čechy, Český kras

Co je na nich zajímavého: Koněpruské jeskyně se nacházejí v srdci Českého krasu uprostřed romantického prostředí skal a zákoutí, jen 7 km jižně od Berouna. Jsou ideálním tipem na výlet pro všechny z Prahy a okolí, neboť z hlavního města jste u nich za půlhodinu. Hodinová prohlídková trasa vás provede ve dvou patrech přes několik dómů s krápníkovou výzdobou. V horním patře byla v 15. století tajná penězokazecká dílna. Celá trasa měří 620 metrů a překoná se při ní 533 schodů.

Teplota v jeskyni: 10,6 oC

Vstupné: 130 Kč dospělí, 60 Kč děti od 6 let, děti do 6 let zdarma

Více informací: www.caves.cz/...rske-jeskyne – není zcela nutné tam dávat

 

tip-na-vylet-osvezeni-v-jeskynich-1-nahled

Punkevní jeskyně

Kde je najdete: v srdci Moravského krasu, 2 km od Skalního Mlýna

Co je na nich zajímavého: Punkevní jeskyně jsou nejnavštěvovanější jeskyně u nás a zvlášť děti z nich budou nadšené – součástí prohlídky je totiž projížďka lodičkami po říčce Punkvě. Jsou otevřeny v létě i v zimě a za rok je navštíví 200 000 turistů. Celková doba prohlídky je zhruba jedna hodina a jejím vrcholem je právě plavba po nazelenalých vodách, po kterých doplujete do Pohádkového dómu, nejkrásnější jeskyně Moravského krasu. K jeskyním se můžete svést vláčkem z parkoviště, což je další zpestření pro děti.

Teplota v jeskyni: 7 až 8 oC

Vstupné: 170 Kč dospělí (včetně vodní platby), 80 Kč děti od 6 let, děti do 6 let zdarma

Více informací: www.punkevni-jeskyne.cz

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Kde je najdete: u města Sloup, na severním okraji Moravského krasu

Co je na nich zajímavého: Sloupko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně u nás. Jsou tvořeny rozsáhlým dvoupatrovým komplexem dómů, chodeb a propastí s výškovým rozdílem 60 m a najdete je u městečka Sloup, na severním okraji Moravského krasu. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových okruhů. Kratší o délce 890 m vede sloupskou jeskyní do jeskyně Kůlna s archeologickou expozicí. Není totiž bez zajímavosti, že jde o významné naleziště koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny). Delší okruh o délce 1760 m vede sloupskou a šošůvskou částí, a také končí v Kůlně. Prohlídka trvá 60 minut u kratší varianty a 100 minut u té delší.

Teplota v jeskyni: 7 až 8 oC

Vstupné: 100 – 130 Kč (dle délky trasy) dospělí, 50 – 60 Kč děti od 6 let, děti do 6 let zdarma

Více informací: www.caves.cz/…vske-jeskyne

Javoříčské jeskyně

Kde je najdete: u obce Slavětín u Litovle v Olomouckém kraji

Co je na nich zajímavého: Často se o nich říká, že mají nejkrásnější krápníkovou výzdobu ze všech jeskyní u nás. Javoříčské jeskyně se nacházejí blízko Litovle v Olomouckém kraji a kromě zmíněné výzdoby patří k jejich atraktivitám krápníky heliktity, které rostou proti zákonům gravitace. Vybírat můžete ze dvou prohlídkových tras, z nichž ta delší má 790 m a kratší jen 360 m, prohlídka pak trvá 40 až 60 minut.

Teplota v jeskyni: 7 až 8 oC

Vstupné: 110 až 130 Kč dospělí, 50 – 60 Kč děti od 6 let, děti do 6 let zdarma

Více informací: www.caves.cz/…cske-jeskyne

Jeskyně Na Pomezí

Kde je najdete: Jeseníky, Lipová-lázně, blízko hranic s Polskem

Co je na nich zajímavého: Jeskyně Na Pomezí jsou největším jeskynním systémem u nás, který vznikl rozpouštěním krystalického vápence – mramoru. Najdete tu úzké a vysoké chodby, mohutné krápníky a kaskádové útvary. Délka přístupné trasy je 530 m a doba prohlídky zhruba 45 minut.

Teplota v jeskyni: 7,7 oC

Vstupné: 110 Kč dospělí, 50 Kč děti od 6 let, děti do 6 let zdarma

Více informací: www.caves.cz/…ne-na-pomezi

Tip MIMIFORA

Pokud vás trápí zima nejen v jeskynních, ale ruce a nohy máte studené neustále, pak vyzkoušejte výtažek z Gingko biloby, který krev rozproudí a vy už nebudete muset spát v teplých ponožkách…

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com, Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:15 27.07.2011 - Aja -

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně jsou super,byli jsme nadšení,byli jsme tam s tříletým synem a jízda loďkou byl největší zážitek! Super výlet.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse