10. září 2018
Škola a první nemoci. Jak je zvládnout?
S nástupem do škol a školek začínají na děti nemilosrdně útočit nejrůznější virózy. Zejména první s
23. srpna 2018
Děti a stres ze školy: Jak je uklidnit?
První školní den přijde každým dnem a vy přemýšlíte, co bude dál. Pravou ruku jste trénovali tak dl

16. července 2018
Ošetřujeme drobné rány, popálení, odřeniny. Jak na to?
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: oděrka popálení rána zranění děti
I když se to nezdá, mnoho lidí si neví rady ani se správným základním ošetřením drobných ran a popálenin. Víte, jak na to?
Drobné rány, odřeniny
– Odřené místo opláchneme čistou vodou, odstraníme z něj nečistoty (vodou, příp. i měkkým kartáčkem či pinzetou). Dezinfikujeme ránu a její okolí (dle typu desinfekce, kterou máme – můžeme-li ji dát přímo na ránu), a tu pak překryjeme (např. gázou, obvazem, náplastí). Dezinfekční prášky či zásypy se dnes příliš nedoporučují, do rány raději nic nesypejte.
MIMIFORUM zjistilo:
Používání peroxidu vodíku či jódu k dezinfekci ran dnes odborníci nedoporučují. Mnohem lepší jsou přímo desinfekce na rány z lékárny, případně roztoky a masti. Výhodou je i to, že nepálí a neštípou, a tak je dobře snáší i děti. Jen si vzpomeňte na své dětství a ošetření rány peroxidem!
- Na hojení ran je také vhodné tzv. vlhké krytí, např. hydrogelové náplasti. To nejen ulevuje od bolesti, ale pomáhá lépe hojit a regenerovat pokožku. Snižuje výskyt komplikací a jizev. Nelepí se k poškozené tkáni, a tak je možné je na ráně bez převazu nechat několik dní. S konkrétním typem a aplikací poradí v lékárně. Nevýhodou hydrogelových náplastí je vyšší cena.
– Je-li rána většího rozsahu, je příliš hluboká, bude třeba ji zašít, anebo nejde zastavit krvácení, vyhledejte lékaře. Na doktora se obraťte i v případě, je-li rána velmi silně znečištěna a nejde vyčistit, místo otéká, anebo se vám na ráně cokoli nezdá. Navštívit lékaře je nutné i tehdy, pokud vámi ošetřená rána během hojení jeví známky infekce (jsou příliš zarudlé, hnisají atd.).
Tipy MIMIFORA:
Co mít doma v lékárničce?
- Dezinfekci na rány z lékárny.
– Náplasti různých velikostí.
– Sterilní krytí na rány, gázu, obvaz.
– Hydrogelovou náplast na hojení ran.
Popáleniny
– Popáleniny a opaření patří k velmi častým, nepříjemným a bolestivým domácím úrazům, které vám mohou řádně zkomplikovat život. Nebezpečné je popálení zvlášť většího rozsahu, stejně tak jako popáleniny III. stupně. Popáleniny nikdy nezlehčujte – zpočátku nemusí vypadat tak závažně, jaké nakonec budou.
– V případě popálenin je jako první pomoc důležité co nejdelší chlazení, a to alespoň dvacet minut pod studenou tekoucí vodou. Aby bylo účinné, je třeba začít co nejdříve, nejlépe ihned. Maximálně však do tří minut od vzniku popáleniny.
– Na ránu nikdy nic nemažeme a ničím ji nenatíráme, i když máme údajně „zaručenou univerzální mast na vše“. Místo pouze sterilně kryjeme. I. stupeň není třeba krýt, jen chladit. Nemáme-li nic po ruce, lze použít i čistý kapesník. Puchýře nikdy nepropichujeme, pokud dojde k přiškvaření oděvu, nikdy jej nevytrháváme z rány, to necháme na lékaři.
– Lékaře vyhledáme vždy při popálení dětí, popálení na větší ploše těla, při popálení obličeje a krku. Pozor na to, že popálení může vyvolat rozvoj šoku.
Text: ino
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!