vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Ošetřujeme drobné rány, popálení, odřeniny. Jak na to?

16. července 2018

Ošetřujeme drobné rány, popálení, odřeniny. Jak na to?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: oděrka popálení rána zranění děti

preventan-mimiforum-banner

I když se to nezdá, mnoho lidí si neví rady ani se správným základním ošetřením drobných ran a popálenin. Víte, jak na to?

Drobné rány, odřeniny

– Odřené místo opláchneme čistou vodou, odstraníme z něj nečistoty (vodou, příp. i měkkým kartáčkem či pinzetou). Dezinfikujeme ránu a její okolí (dle typu desinfekce, kterou máme – můžeme-li ji dát přímo na ránu), a tu pak překryjeme (např. gázou, obvazem, náplastí). Dezinfekční prášky či zásypy se dnes příliš nedoporučují, do rány raději nic nesypejte.


MIMIFORUM zjistilo:


Používání peroxidu vodíku či jódu k dezinfekci ran dnes odborníci nedoporučují. Mnohem lepší jsou přímo desinfekce na rány z lékárny, případně roztoky a masti. Výhodou je i to, že nepálí a neštípou, a tak je dobře snáší i děti. Jen si vzpomeňte na své dětství a ošetření rány peroxidem!

-  Na hojení ran je také vhodné tzv. vlhké krytí, např. hydrogelové náplasti. To nejen ulevuje od bolesti, ale pomáhá lépe hojit a regenerovat pokožku. Snižuje výskyt komplikací a jizev. Nelepí se k poškozené tkáni, a tak je možné je na ráně bez převazu nechat několik dní. S konkrétním typem a aplikací poradí v lékárně. Nevýhodou hydrogelových náplastí je vyšší cena.

– Je-li rána většího rozsahu, je příliš hluboká, bude třeba ji zašít, anebo nejde zastavit krvácení, vyhledejte lékaře. Na doktora se obraťte i v případě, je-li rána velmi silně znečištěna a nejde vyčistit, místo otéká, anebo se vám na ráně cokoli nezdá. Navštívit lékaře je nutné i tehdy, pokud vámi ošetřená rána během hojení jeví známky infekce (jsou příliš zarudlé, hnisají atd.).

Tipy MIMIFORA:
Co mít doma v lékárničce?


- Dezinfekci na rány z lékárny.
 – Náplasti různých velikostí.
 – Sterilní krytí na rány, gázu, obvaz.
 – Hydrogelovou náplast na hojení ran.


deti-a-rodina-osetrujeme-drobne-rany-ii-sh-nahled Popáleniny


 –
Popáleniny a opaření patří k velmi častým, nepříjemným a bolestivým domácím úrazům, které vám mohou řádně zkomplikovat život. Nebezpečné je popálení zvlášť většího rozsahu, stejně tak jako popáleniny III. stupně. Popáleniny nikdy nezlehčujte – zpočátku nemusí vypadat tak závažně, jaké nakonec budou.

– V případě popálenin je jako první pomoc důležité co nejdelší chlazení, a to alespoň dvacet minut pod studenou tekoucí vodou. Aby bylo účinné, je třeba začít co nejdříve, nejlépe ihned. Maximálně však do tří minut od vzniku popáleniny.

– Na ránu nikdy nic nemažeme a ničím ji nenatíráme, i když máme údajně „zaručenou univerzální mast na vše“. Místo pouze sterilně kryjeme. I. stupeň není třeba krýt, jen chladit. Nemáme-li nic po ruce, lze použít i čistý kapesník. Puchýře nikdy nepropichujeme, pokud dojde k přiškvaření oděvu, nikdy jej nevytrháváme z rány, to necháme na lékaři.

– Lékaře vyhledáme vždy při popálení dětí, popálení na větší ploše těla, při popálení obličeje a krku. Pozor na to, že popálení může vyvolat rozvoj šoku.

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse