banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Ošetřujeme drobné rány, popálení, odřeniny. Jak na to?

16. července 2015

Ošetřujeme drobné rány, popálení, odřeniny. Jak na to?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: oděrka popálení rána zranění děti

preventan-mimiforum-banner

I když se to nezdá, mnoho lidí si neví rady ani se správným základním ošetřením drobných ran a popálenin. Víte, jak na to?

Drobné rány, odřeniny

– Odřené místo opláchneme čistou vodou, odstraníme z něj nečistoty (vodou, příp. i měkkým kartáčkem či pinzetou). Dezinfikujeme ránu a její okolí (dle typu desinfekce, kterou máme – můžeme-li ji dát přímo na ránu), a tu pak překryjeme (např. gázou, obvazem, náplastí). Dezinfekční prášky či zásypy se dnes příliš nedoporučují, do rány raději nic nesypejte.


MIMIFORUM zjistilo:


Používání peroxidu vodíku či jódu k dezinfekci ran dnes odborníci nedoporučují. Mnohem lepší jsou přímo desinfekce na rány z lékárny, případně roztoky a masti. Výhodou je i to, že nepálí a neštípou, a tak je dobře snáší i děti. Jen si vzpomeňte na své dětství a ošetření rány peroxidem!

-  Na hojení ran je také vhodné tzv. vlhké krytí, např. hydrogelové náplasti. To nejen ulevuje od bolesti, ale pomáhá lépe hojit a regenerovat pokožku. Snižuje výskyt komplikací a jizev. Nelepí se k poškozené tkáni, a tak je možné je na ráně bez převazu nechat několik dní. S konkrétním typem a aplikací poradí v lékárně. Nevýhodou hydrogelových náplastí je vyšší cena.

– Je-li rána většího rozsahu, je příliš hluboká, bude třeba ji zašít, anebo nejde zastavit krvácení, vyhledejte lékaře. Na doktora se obraťte i v případě, je-li rána velmi silně znečištěna a nejde vyčistit, místo otéká, anebo se vám na ráně cokoli nezdá. Navštívit lékaře je nutné i tehdy, pokud vámi ošetřená rána během hojení jeví známky infekce (jsou příliš zarudlé, hnisají atd.).

Tipy MIMIFORA:
Co mít doma v lékárničce?


- Dezinfekci na rány z lékárny.
 – Náplasti různých velikostí.
 – Sterilní krytí na rány, gázu, obvaz.
 – Hydrogelovou náplast na hojení ran.


deti-a-rodina-osetrujeme-drobne-rany-ii-sh-nahled Popáleniny


 –
Popáleniny a opaření patří k velmi častým, nepříjemným a bolestivým domácím úrazům, které vám mohou řádně zkomplikovat život. Nebezpečné je popálení zvlášť většího rozsahu, stejně tak jako popáleniny III. stupně. Popáleniny nikdy nezlehčujte – zpočátku nemusí vypadat tak závažně, jaké nakonec budou.

– V případě popálenin je jako první pomoc důležité co nejdelší chlazení, a to alespoň dvacet minut pod studenou tekoucí vodou. Aby bylo účinné, je třeba začít co nejdříve, nejlépe ihned. Maximálně však do tří minut od vzniku popáleniny.

– Na ránu nikdy nic nemažeme a ničím ji nenatíráme, i když máme údajně „zaručenou univerzální mast na vše“. Místo pouze sterilně kryjeme. I. stupeň není třeba krýt, jen chladit. Nemáme-li nic po ruce, lze použít i čistý kapesník. Puchýře nikdy nepropichujeme, pokud dojde k přiškvaření oděvu, nikdy jej nevytrháváme z rány, to necháme na lékaři.

– Lékaře vyhledáme vždy při popálení dětí, popálení na větší ploše těla, při popálení obličeje a krku. Pozor na to, že popálení může vyvolat rozvoj šoku.

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa