vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Omrzliny na rukou: První pomoc, jak na ně

11. února 2017

Omrzliny na rukou: První pomoc, jak na ně

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: omrzliny Ruce zima pleť

preventan-mimiforum-banner

Omrzliny na rukou se mohou objevit rychleji, než byste čekala. A vůbec nejsou nutné kruté mrazy! Pokud se s nimi setkáte, je důležité vědět, jak správně reagovat. 

Akutní místní poškození tkáně, které je způsobeno nízkými teplotami, a současně vlhkým vzduchem. Tak by se daly popsat omrzliny. Nejčastěji vznikají na okrajových částech těla (ruce, nohy, uši, nos apod.). Setkat se s nimi můžeme dřív, než se nadějeme, a ani nemusí být extrémně nízké teploty. Je-li silný vítr, pak mohou omrzliny vzniknout klidně i při teplotách nad nulou.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak dělíme omrzliny

- 1. stupeň – kůže je voskově bílá, případně nafialovělá. Je chladná a necitlivá. Postižený má v místě svíravý pocit, při oteplování omrzlina palčivě píchá.

- 2. stupeň – kůže je bílá až žlutá, ztrácí citlivost, tvoří se puchýře. Je přechodným stadiem mezi vratným poškozením při první stupni a nevratným poškozením při třetím stupni.

- 3. stupeň – tvrdá vosková kůže, nebolestivá ložiska, po několika dnech projevuje zčernáním a úplným ztvrdnutím postižené části těla, neb dochází k odumření tkáně.

Dbejte na prevenci zdravi-a-krasa-omrzliny-rukou-ii-sh-nahled

Omrzliny v žádném případě nepodceňujte a vždy je správně ošetřete. Je důležité si uvědomit, že i když to tak nevypadá, jedná se o závažné poškození kůže. Navíc každá omrzlina, i ta nejvyššího stupně, se zpočátku tváří stejně. Abyste jejich vzniku zabránila, je důležité dbát na prevenci – teple se oblékat, chránit se před vlhkem, dodržovat pitný režim. Je také dobré vědět, že někteří lidé jsou ke vzniku omrzlin náchylnější – kuřáci, těhotné ženy, děti, lidé s postižením cév a špatným prokrvením tkání či s některými nemocemi (cukrovka, lupus apod). Ti by na sebe proto měli být zvlášť opatrní.

MIMFORUM doporučuje:

První pomoc při omrzlinách 

  1. Zabránit dalšímu ochlazování pokožky. Co nejrychleji se přesunout do tepla – nad 150C. V žádném případě ji netřít sněhem či dále neochlazovat.
  2. Pokud není možné přejít hned do tepla, zahřívat ruku kontaktem s teplejší částí těla (podpaží, klín).
  3. Podat teplý oslazený nápoj. Neměl by být horký a nedoporučuje se podávat alkoholické nápoje. To je možné pouze tehdy, není-li dotyčný zároveň podchlazený a jen v malém množství. Čaj s medem je ideální variantou.
  4. Připravit vlažnou či teplou koupel. V případě omrzlin rukou stačí ponořit ruce. V teplé vodě rukama co nejvíce pohybujte, případně třete okolí omrzliny. Do chvíle, než místo začne opět červenat. Tento stav bývá provázený bolestí.
  5. Nikdy nevkládat končetinu do prudkého zdroje tepla, např. ke kamnům, krbu, na topení, pod fén apod. Kůže je necitlivá a může dojít ke vzniku popálenin.
  6. Ruce opatrně osušte a sterilně překryjte. Pokud se objeví puchýře, nikdy je nepropichujte.
  7. Vyhledat lékařskou pomoc, pokud to stav vyžaduje. Zvlášť tehdy, jde-li o omrzlinu 2. a 3. stupně.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse