vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Omrzliny: Jak je poznáte a co dělat, když se objeví

21. ledna 2014

Omrzliny: Jak je poznáte a co dělat, když se objeví

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: ochlazování omrzlina mráz zima kůže

preventan-mimiforum-banner

Děti a těhotné ženy jsou pro vznik omrzlin rizikovými skupinami. Aby se omrznutí kůže objevilo, nejsou třeba mrazy, teploty mohou být i nad nulou. Proto je důležitá i prevence a znalost základů první pomoci.

„Pokud nejsou mrazy, nemůžu mít ani omrzliny.“ „Omrzliny se nás netýkají, takovou zimu tady nemáme.“ To jsou poměrně rozšířené mýty o omrzlinách – a bohužel se vůbec nezakládají na pravdě. K tomu, aby se objevily omrzliny, vůbec nemusí být –200C a méně. Pokud fouká ledový vítr, stačí i teplota nad nulou.

 

Změna barvy a snížená citlivost zdravi-a-krasa-omrzliny-ii-sh-nahled

Omrzliny jsou vlastně akutní místní poškození tkáně, které je způsobeno nízkými teplotami, a současně vlhkým vzduchem. Nejčastěji vznikají na okrajových částech těla (ruce, nohy, uši, nos apod.). Varovným signálem, že by k omrznutí mohlo dojít, je snižování citlivosti kůže a změna barvy směrem na bílou.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se poznají omrzliny

– Kůže je voskově bílá, případně nafialovělá. Je chladná a necitlivá. Postižený má v místě svíravý pocit, při oteplování omrzlina palčivě píchá. (Omrzliny 1. stupně)

- Kůže je bílá až žlutá, ztrácí citlivost, tvoří se puchýře. Je přechodným stadiem mezi vratným poškozením při první stupni a nevratným poškozením při třetím stupni. (Omrzliny 2. stupně)

- Kůže je tvrdá, vosková, nebolestivá ložiska, po několika dnech projevuje zčernáním a úplným ztvrdnutím postižené části těla, neb dochází k odumření tkáně. (Omrzliny 3. stupně)

 

Základem je prevence

Děti, těhotné ženy, kuřáci, lidé s nemocemi cév a špatným prokrvením tkání, diabetici. To jsou jen některé skupiny, které jsou k omrzlinám náchylnější. Aby se jejich vzniku zabránilo, je důležité dbát na prevenci – teple se oblékat, chránit se před vlhkem, dodržovat pitný režim. Pokud i přesto omrzliny vzniknou, v žádném případě je nepodceňujte a vždy je správně ošetřete. Je důležité si uvědomit, že i když to tak nevypadá, jedná se o závažné poškození kůže. Zrádné jsou i v tom, že se zpočátku tváří stejně, a tak mnohdy přesně nepoznáte, o jaký stupeň se jedná.

 

Tipy MIMIFORA:

7 tipů, jak postupovat při omrzlinách

  1. Zabránit dalšímu ochlazování pokožky. V žádném případě ji netřít sněhem či dále neochlazovat. Co nejrychleji se přesunout do tepla (nad 150C).
  2. Pokud není možné přejít hned do tepla, zahřívat místo kontaktem s teplejší částí těla.
  3. Podat teplý oslazený nápoj. Neměl by být horký a nedoporučuje se podávat alkoholické nápoje. To je možné pouze tehdy, není-li dotyčný zároveň podchlazený a jen v malém množství. Čaj s medem je ideální variantou.
  4. Připravit vlažnou či teplou koupel. V teplé vodě třete okolí omrzliny až do chvíle, než místo začne opět červenat. Tento stav bývá provázený bolestí.
  5. Nikdy nechoďte s omrzlinou blízko k prudkému zdroji tepla, např. ke kamnům, krbu, na topení, pod fén apod. Kůže je necitlivá a může dojít ke vzniku popálenin.
  6. Omrzlé místo opatrně osušte a sterilně překryjte. Pokud se objeví puchýře, nikdy je nepropichujte.
  7. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud to stav vyžaduje. Zvlášť tehdy, jde-li o omrzlinu 2. a 3. stupně.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse