vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Omdlévání u dětí. Co to znamená?

22. října 2013

Omdlévání u dětí. Co to znamená?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: afektivní záchvat mdloby Omdlévání pláč děti

preventan-mimiforum-banner

Každý třetí člověk alespoň jednou v životě omdlí. U dětí jde často o afektivní záchvat, ale může značit i vážné potíže. 

Když dítě náhle omdlí, rodiče to dokáže pořádně vyděsit. Co se stalo? Může to znamenat něco vážného? Může, ale pokud k omdlení dojde jednou, neopakuje se a dítě je záhy opět při vědomí, pravděpodobně nepůjde o nic vážného. Dojde-li k omdlení v nějaké emočně vypjaté situaci, například při velkém pláči či úleku, může jít o tzv. respirační afekt, čili afektivně-respirační záchvat.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní fakta o mdlobách

-          Mdloba je krátkodobá ztráta vědomí ve chvíli, kdy je mozek špatně zásoben kyslíkem. Většinou spojená s pádem.

-          Někdy se o ní mluví také jako obranné reakci organismu. Mozek totiž provoz omezí, pokud se mu kyslík nedostává, tak prostě vypne a dojde k mdlobám.

-          Může být způsobena řadou příčin, včetně pobytu v nevětraných prostorách, nízkým tlakem, rychlou změnou polohy, může souviset se psychikou a stresem. U dětí bývá častou příčinou pláč a leknutí, pak mluvíme o afektivních záchvatech.

-          Až ve 40 % případů se příčinu určit nepodaří.

-          Podle statistik omdlí alespoň jednou až 33 % lidí.

-          Pokud se stavy opakují, je nezbytné vyšetření lékařem. Může totiž signalizovat různá onemocnění, například kardiovaskulární, psychická, epilepsii apod.

 

Afektivní záchvaty deti-a-rodina-omdlevani-u-deti-ii-sh-nahled

Afektivní záchvaty u dětí se nejčastěji objevují na přelomu prvního a druhého roku. Vždy za ním stojí podnět, jako je úlek, strach, výbuch zlosti, pád, ale i kárání rodičů. Na to dítě reaguje náhlým silným pláčem, díky kterému se nemůže pořádně nadechnout. Modrá v obličeji, může obrátit oči v sloup a krátce ztratit vědomí. Viníkem je i nedostatečně vyvinutá nervová soustava, díky které neumějí malé děti vypjaté emoce zvládnout. Záchvaty se objevují zhruba u pěti procent dětí a samovolně odezní většinou kolem 3. až 4. roku. Trvají v rozmezí od 2 sekund do 2 minut, vždy probíhají ve dne v bdělém stavu a může dojít i k tomu, že při nich dítě neudrží moč a stolici.

 

Opakované mdloby nepodceňujte

Pokud se záchvaty, anebo mdloby u dítěte objevují opakovaně, je třeba vše konzultovat s lékařem. Můžou totiž značit i vážnější onemocnění, například epilepsii. Proto je nepodceňujte, později byste si to mohla vyčítat.

 

Tipy MIMIFORA:

První pomoc při omdlení    

-          Položit postiženého na záda, zvednout mu nohy nad úroveň srdce.

-          Zkontrolovat, zda je dotyčný při vědomí a dýchá, pokud ne, ihned se jej snažit probrat či zahájit resuscitaci.

-          Pokud dotyčný nedýchá, anebo při omdlení došlo k většímu úrazu, zavolat rychlou záchrannou službu.

-          Dojde-li při mdlobě ke zranění, ošetřit jej, pokud to stav vyžaduje, pak vyhledat lékaře.

-          U afektivních záchvatů se snažit jim předcházet, odvádět pozornost, pokud to vypadá, že záchvat vypukne.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
02:31 04.12.2019 - Mijik -

Omdleni při koupani

Dobrý den mám 11 měsíčního syna při běžné rutinní koupeli z ničeho nic mi omdlel ani jsem nezačala koupat syna a zbledl oči v sloup a modré rty už jsme týden v nemocnici žádné doposud výsledky neprokázalo nic a vše v pořádku Stalo se nám to minulou středu po 20hodine večer teď v pátek sestřička když syna chtěla okoupat se ji to stalo znovu tentokrat i cely zašednul a byla mu poté zavedena kanyla.vydesilo mě to stejně jako manžela do teď se neví z čeho by to mohlo byt Syn je donoseny v termínu s porodní vahou 3040g a 49cm je na UM při porodu se mírně nakloktal plodové vody :(
15:49 15.07.2018 - Lucka -

Re: Opakované kolapsy

Janino, prosím Vás, jak vypadájí u syna ty kolapsy? Dceři je 7 let, omdlévá od 5 let. Stupnuje se intezita omdlévání, vše v pořádku, EKG, EEG, mangetická rezonance, tvrdí nám, že jsou synkopy. Ale přijde mi to hloupost, dřív omdlela, byla trošku v křeči, teď se u toho už klepe a jakoby chroptí, zbledne, ráda bych věděla, jestli to mátoe podobné, díky.
10:22 21.05.2018 - Janina -

Opakované kolapsy

Mám 12 syna který už přes roky trpí opakovanýmy kolapsy.Máme už všechny vyšetření za sebou a všechny výsledky vycházi v normálu.Lékaři nám pořád tvrdí že je to nízkym tlakem.Déláme všechno proto aby se synovi zvýšil tlat no kolapsy jsou koliktát každé 2 dny.Je tady někdo kdo má podobný problém.Díky za odpovědi.
Včera, odpoledne naše dcerka spadla z tříkolky, bouchla se to tvářičky a ouška, po té se nadechla a začala plkat, běžela ke mě a chytil jsem jí do náručí, proměnila se na plyšovou panenku, ruce , nohy bezvládné, nedýchá, padá do stavu mrtvého dítěte, snažím se potlouci na zádech a obnovit dýchání. Po dvaceti nebo třiceti vteřinách jí pokládám a zacpu nos a dýchnu do plic, poté zmáčknu hrudník a po po čtvrt minutě naskakuje. Nejhorší chvíle mého života je za mnou i manželkou. Dnes je dcerka již veselá a hraje si se mnou i bratrem a druhým bratrem. Strašná chvíle mi zůstane dlouho před očima, držel jsem v ruce 30,. sekund v naručí svou umírající dceru. Lékařka nám řekla, zachránil jste jí život. po pěti minutách odemře mozek po deseti je šance na záchranu prakticky nulová. Hrůza dnešního dne mě asi poznamená na hodně dlouho. Včera jsem s ní spal až do rána a každých deset minut jí kontroloval jak dýchá. Jsou jí tři roky a jsem rád, že je zpět , veselá a zdravá. Tříkolka poletí......Nikomu bych to nepřál zažít, chce to zachovat klid, já to moc nedokázal, byl jsem úplně zmatenej, manželka za 20. sekund nezvádla ani vytočit 155, stejně jako Já!!!! byla chuděra úplně v tranzu stejně jako já. Bratr 6. let plakal..... Dnes veselejší ale stále trochu v malinkatém šoku. Snad bude vše dobré!!!!!
13:10 28.03.2017 - Verča -

Re: zachvat a omdleni

Dobrý den všem s podobným problémem. Mám syna, který trpí na afektivní záchvaty již několik let, prakticky od narození. Všechna vyšetření má v pořádku. Co jsem nastudovala, tak je toto něco jako mdloba. Je to způsobeno většinou nedostatkem kyslíku v mozku. Většině záchvatů předchází pláč, kdy dítě rychle dýchá, čímž ale vdechuje oxid uhličitý. Mozek následně vypne a dítě upadne na zem. Protože vleže se srdci lépe zásobuje mozek krví a tedy i kyslíkem. U nás nejdelší záchvat trval minutu a půl. Křeč je zcela běžná stejně jako promodrání, bohužel. Osobně tedy musím říct, že ve chvíli, kdy už dítě leží na zemi, tak žádné polévání studenou vodou nefunguje. Musí se prostě počkat až naskočí. Opravdu by se nemělo stát, že se dítě nenadechne. Záchvatům velmi úspěšně předcházíme striktní dietou bez cukru. Synovi jsou teď čtyři roky a opravdu z toho vyrůstá. Dřív míval záchvaty třeba třikrát – pětkrát denně. Úplně při každém větším zabrečení. Když se jeho tělo pročistilo, tak se počet záchvatů zmenšil. Teď má tak jeden záchvat za měsíc, ale pouze pokud předtím zkonzumuje nějaké ty sladkosti. Přísun má stále omezený, ale už nemá tak striktní dietu jako dřív. A taky se stav změnil v tom, že podnětem už jsou opravdu jen nějaké velmi bolestivé situace. Takže asi jediná rada – vydržet a přestat se záchvatu děsit k smrti. Pokud dítě upadne a je v křeči, nechat ho ležet. Být u něj, když se probere zkontrolovat zda se při pádu nezranil. Uklidnit, nechat se vzpamatovat. Dítě záchvat většinou vyčerpá.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse