vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Oligohydramnion – málo plodové vody. Co to znamená?

28. ledna 2014

Oligohydramnion – málo plodové vody. Co to znamená?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Olygohydramnion plodová voda těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

Příliš málo plodové vody je problém, který se objevuje až u 4 % těhotenství. Co za jejím nedostatkem stojí a co může způsobit?

Příliš málo plodové vody. Problém, který může miminko ohrozit. Zatímco běžné množství plodové vody v těhotenství se pohybuje zhruba v rozmezí 0,7 – 1 litru, u oligogydramnionu je to 200 – 500 ml, v závislosti na týdnu těhotenství.  Obecně platí, že se množství plodové vody ke konci těhotenství a při přenášení snižuje.

3× o plodové vodě

-          Jde o čirou tekutinu, která se tvoří v průběhu těhotenství a má za úkol chránit vyvíjející se plod v plodových obalech. Umožňuje mu pohyb, chrání jej před traumatem od vnějších nárazů, chrání placentu.

-          Tvoří ji tělo matky (prosakováním z pupečníku), později i plod, který ji polyká, zpracovává a přes ledviny vylučuje jako moč.

-          Z 99 % ji tvoří voda, dále obsahuje bílkovinu, glukózu, močovinu, minerální látky a kreatin. Najdete v ní i mázek, kožní buňky z povrchu plodu a chloupky lanuga.

 

Když je vody málo

Pokud je plodové vody výrazně méně, než odpovídá délce těhotentství, označují lékaři tento stav jako oligohydramnion. Neznamená to však nutně, že se dítě nevyvine správně, narodí se postižené či dokonce bez známek života. Řada dětí dorůstá běžné porodní velikosti i v případě, že má maminka plodové vody málo. Vše je individuální a je vždy třeba situaci konzultovat s ošetřujícím lékařem.

                  

Co stojí za nedostatkem plodové vody deti-a-rodina-oligohydramnion-ii-sh-nahled

Příčin, proč nedostatek plodové vody vzniká, je víc. Často za tím stojí vrozené vývojové vady plodu (především vady na močovém ústrojí, ledvinách či na trávicím traktu), anebo nemoci či zdravotních komplikacích matky (preeklampsie, vysoký krevní tlak, zhoršená funkce placenty, nedokonale vyvinutá děloha, amniové srůsty ad.).

 

Co to může způsobit

Objeví-li se oligohydramnion, který lékař prokáže na ultrazvuku, v první polovině těhotenství, může dojít i k potratu, ve druhé polovině gravidity může dojít ke zpomalenému růstu, případně předčasnému porodu. Problém je hlavně v tom, že se miminko vyvíjí v omezeném prostoru a zaujímá nepřirozené pozice. Díky tomu se mohou objevit vrozené vady končetin, luxace kloubů či vady páteře. Všechna rizika i řešení konkrétní situace je třeba konzultovat s gynekologem, který navrhne nejlepší možnou variantu.

Příliš plodové vody

Kromě nedostatku plodové vody se může objevit i další komplikace – zmnožení plodové vody, označované jako polyhydramnion. V tomto případě je plodové vody více než dva litry. K tomuto stavu může dojít spíše ke konci těhotenství, a to v akutní či dlouhodobé formě. Ve druhém případě většinou potíže nebývají, jen plod je pohyblivější a jeho ozvy hůře slyšitelné. V prvním případě může dojít k potížím, které můžou ohrožovat těhotnou ženu, proto může být řešením vyvolání předčasného porodu.

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse