12. dubna 2018
Tipy, jak na velký jarní úklid
Plánujete na jaře očistit nejen tělo, ale i vaši domácnost? Pak přinášíme několik praktických tipů,
11. dubna 2018
Jsem v práci radši, než doma. Co s tím?
Jste poslední dobou raději v práci, než doma? Pak dobře zvažte, proč tomu tak je a zkuste najít řeš

25. června 2016
Oidipovský komplex: Kluci závislí na matce!
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: mamánek Oidipovský komplex matka syn závislost
Maminka má vždycky pravdu a je ve všem na prvním místě. Její názor je jediný správný, a když něco potřebuje, nejede přes to vlak. Chová se tak i váš partner? Možná trpí Oidipovským komplexem.
Diskutujte: Znala jste muže, který trpěl tímto komplexem a jak se projevoval?
To je ale mamánek! Pomyslíte si, když třicetiletý mladý muž bydlí u maminky, hlásí jí každý krok a pětkrát denně jí telefonuje, nebo pošle zprávu. Možná už vás ale nenapadne, že za tím vším může stát něco víc – Oidipovský komplex.
Za vším stojí Freud
Za vším stojí zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. Právě on totiž komplex popsal a pojmenoval. Název mu dal víc než příhodný – podle postavy starořeckého mýtu o Oidipovi, který nevědomky zabil svého otce a oženil se se svou matkou. O Oidipovském komplexu se od té doby hovoří u vztahu matky a syna, naopak u otce a dcery se mluví o Elektřině komplexu.
První náznak: 3. – 6. rok
Podle odborníků se první projevy u chlapců objevují už mezi třetím a šestým rokem. V tu dobu syn pociťuje vysokou náklonnost ke své matce, a naopak nenávist k otci, který pro něj představuje soka. Zatímco k matce extrémně tíhne, k otci se chová agresivně. Podle Freuda však většinou strach z potrestání vede chlapce k potlačení sexuálních přání vůči matce a k identifikaci s otcem, což s sebou nese i všechny atributy otce, zároveň tedy i jeho moc. Tím se vlastně Oidipovský komplex vyřeší a chlapec přebírá mužskou roli. Jenže k tomu dojít nemusí a závislost a láska k matce může přetrvat do dospělosti.
Pochopila jsem, že nad matkou nevyhraju
„Měla jsem partnera, který bez matky vůbec nemohl být. Každý den z práce nechodil domů, ale k ní, pořád ji volal a chtěl vědět, co dělá. Stále mě s ní srovnával a co řekla maminka, to bylo svaté. O víkendech jí jezdil opravovat dům a pomáhat, mě nechával doma. Myslela jsem, že se to vyřeší, když budeme mít miminko. Opak je pravdou. Na matku se upnul ještě víc a mě zbyly jen oči pro pláč. Pochopila jsem, že nad maminkou nikdy nevyhraju. Skončilo to rozchodem. O malého se nezajímá ani on, ani jeho slavná matinka. Zůstala jsem na vše sama,“ vypráví svou zkušenost Simona (29).
Vyhrát nad maminkou? To se nedá…
Máte-li pocit, že váš partner může trpět Oidipovským komplexem, nesnažte se ho léčit sama. I když se budete snažit sebevíc, maminku prostě nepřekonáte. Jediný, kdo vám může pomoct, je odborník. Má to ale jeden háček – musí chtít i váš partner. A tak často takový vztah spíše ztroskotá. Žena to vzdá, protože časem pochopí, že nad matkou nevyhraje.
MIMIFORUM zjistilo:
Co by vás mělo varovat
-
Partner je v kontaktu se svou matkou víc, než je zdrávo.
-
Několikrát denně jí volá, píše SMS, nebo maily.
-
Má větší přehled o tom, co dělá jeho matka, než co děláte vy.
-
Názor jeho matky je jediný správný. Můžete mít tisíc argumentů proti němu, ale stejně ten maminčin nepřekonáte.
-
Tráví víc času se svou matkou, než s vámi.
-
Pokud má na výběr mezi vámi dvěma, například ve volném dnu, dá přednost jí.
-
Když maminka potřebuje s něčím pomoct, letí k ní bleskovou rychlostí a klidně zruší veškerý program.
Text: lju
Foto: Shutterstock.com
Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!