vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Odřeniny a drobné rány: Jak je správně ošetřit

12. srpna 2014

Odřeniny a drobné rány: Jak je správně ošetřit

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: ošetření Odřenina rána úraz dítě

preventan-mimiforum-banner

Drobné rány a odřeniny většinou zvládneme ošetřit sami doma. Jak správně postupovat a zabránit vzniku infekce a dalším komplikacím? 

Odřeniny a drobné rány patří k nejčastějším letním úrazům. Ať už jste doma, nebo na dovolené, sportujete, nebo chodíte po horách, jen málokdy se jim zcela vyhnete. Často vznikají právě při sportovních aktivitách a při pohybu venku v oblečení s krátkými rukávy a nohavicemi. Stačí pád na štěrku či asfaltu a nepříjemné odřeniny jsou tu. Jak je správně ošetřit?

 

Tipy MIMIFORA:

Jak správně ošetřit odřeniny a drobné rány

 

-          Menší poranění ošetříme bez problémů doma a nevyžadují návštěvu lékaře. Stačí mít základně vybavenou lékárničku.

-          Místo stačí vypláchnout čistou (pitnou či sterilní) vodou, odstranit nečistoty (vodou, příp. i měkkým kartáčkem či pinzetou), desinfikovat okolí rány, a tu pak překrýt (např. gázou, obvazem, náplastí).

-          Nečistoty z rány můžete vytáhnout i tak, že na ni na 30 minut přiložíte gázu namočenou v pitné či sterilní vodě.

-          Používání peroxidu vodíku či jódu k dezinfekci ran dnes odborníci příliš nedoporučují. Mnohem lepší jsou přímo desinfekce na rány z lékárny, případně roztoky a masti (např. Betadine).

-          Na hojení ran je velmi vhodné tzv. vlhké krytí, např. hydrogelové náplasti. To nejen ulevuje od bolesti, ale pomáhá lépe hojit a regenerovat pokožku. Snižuje výskyt komplikací a jizev. Nelepí se k poškozené tkáni, a tak je možné je na ráně bez převazu nechat několik dní. S konkrétním typem a aplikací poradí v lékárně. Nevýhodou hydrogelových náplastí je vyšší cena.

-          Dezinfekční prášky či zásypy se dnes příliš nedoporučují, do rány raději nic nesypejte. Lepší je vyzkoušet zmíněné hydrogely. deti-a-rodina-drobne-rany-a-odreniny-ii-sxc_small

-          Pokud je rána většího rozsahu, je příliš hluboká, bude třeba ji zašít, anebo nejde zastavit krvácení, je nezbytná lékařská pomoc. Na doktora se obraťte i v případě, je-li rána velmi silně znečištěna a nejde vyčistit.

-          Navštívit lékaře je nutné i tehdy, pokud vámi ošetřená rána během hojení jeví známky infekce (jsou příliš zarudlé, hnisají atd.).

-          Uvízne-li v ráně jakýkoli předmět, nikdy jej nevytahujte, naopak jej zajistěte proti posunutí a vyhledejte lékaře.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

 

 

 

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:53 09.08.2016 - máca -

Bez nadpisu

Děkuji za zajímavý článek. S Betadinou mám velmi dobré zkušenosti, ale děti si občas stěžují, že je pálí. V lékárně mi doporučili Bepanthen Plus, nejen jako dezinfekci, ale i jako hojící mastičku, je to takové 2v1. V létě ho mám přibalený v batohu na výlety, děti mají odřené pořád něco 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse