vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Odmítá jíst léky! Tipy, jak je dostat do dětí

7. června 2016

Odmítá jíst léky! Tipy, jak je dostat do dětí

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: motivace odmítání nemoc děti léky

preventan-mimiforum-banner

Dosáhnout toho, aby si malé dítě vzalo lék a skutečně ho polklo, je někdy nadlidský úkol. Jak na to, abyste nemoc svého potomka přežily bez úhony, jsme se zeptaly maminek. 

Diskutujte: Jakým způsobem dostáváte do svých dětí léky?


Snad každá maminka, která má malé dítě, to zná. Když je zdravé, je všechno v klidu, ovšem problém nastane, jak onemocní. Jen málokteré totiž vzorně polyká prášky či sirupy dle předpisu. Většina z nich medicínu přímo nesnáší, odmítá ji polknout a dělá všechno proto, aby rodičům znepříjemnilo život. Jakmile vidí lžičku blížící se k jejich ústům, už mají hysterický záchvat. A tak není výjimkou, že děti rodiče nahání se sirupem po pokoji, slibují hory doly, nebo to naopak zkouší po zlém, straší a vyhrožují.

Strašit děti nemocnicí? Ne!

To ale odborníci neradi vidí. Většina z nich se shoduje na tom, že strašit dítě nemocnicí, injekcí či další návštěvou lékaře je ta nejhorší varianta. Nikdy nevíte, zda tam opravdu neskončíte, a tak byste mohla způsobit více škody, než užitku. Mnohem lepším, i když náročnějším, řešením je motivovat a vysvětlovat – zvlášť u dětí, které tomu již zvládnou porozumět. My jsme se zeptali maminek, jaké mají finty na podávání léků dětem – a zde jsou jejich rady.

Navnadit na sladkost

„Když byly děti nemocné a musely brát léky, které samozřejmě odmítaly, u nás vždy fungovalo slíbit jim za to, že jej sní, sladkost. Většinou jsem to řešila lipem, nebo gumovými medvídky. Nachystala jsem je a řekla, že když polknou medicínu, můžou si vzít. Sice chvíli protestovaly, ale touha po dobrotě vždycky zvítězila.“ (Sabina, 30)

Podat stříkačkou

„Mně se osvědčilo podávat lék dítěti stříkačkou, či spíše dávkovačem, který je součástí balení některých sirupů. Vše jsem si připravila, syna se snažila něčím zabavit, a pak mu co nejrychleji vstříkla lék do pusy. Když byl starší a protestoval, pomáhal mi manžel. Jeden z nás jsme s ním mluvili a druhý mu stříkl lék do pusy. Než se stačil vzpamatovat, byla medicína spolknutá.“ (Julie, 32)

Nechat zapít oblíbeným nápojem deti-a-rodina-odmita-jist-leky-ii-sh

„Vím, že spousta maminek lék míchá do pití, ale to podle mě není ideální, protože není jisté, kolik ho vlastně dítě vypije. Nám se osvědčilo spíš to, že jsme připravili Coca-colu, kterou dcera jinak moc nesměla, protože to podle nás není vhodný nápoj pro malé děti. V tomto případě jsme ale ustoupili, nalili jí do skleničky a řekli, že když si medicínu vezme, může si vypít sklenku Coly. To fungovalo bezvadně, mohla se po ní totiž utlouct.“ (Anna, 35)

Zkusit autíčkovou (panenkovou) terapii

„Autíčková terapie – tu jsem vymyslela já, když byl syn nemocný, dva týdny musel užívat léky, které odmítal a dělal strašné scény. Věděla jsem, že mu není dobře a nechtěla ho trápit, ale léky jsem do něj dostat musela. V té době miloval auta, a tak jsem nasadila autíčkovou terapii. Zajela jsem do obchodu, koupila 14 malých různých autíček. Každý den jsem vytáhla jedno s tím, že když sní denní medicínu, je jeho. Nakonec se vidinou auta vždy nechal ošálit a sirup si vzal. Nemyslím si, že bych ho rozmazlovala, podle mě je lepší ho motivovat než do něj lék cpát násilím. Dárky můžete vybrat podle toho, co má dítě rádo. Je totiž důležité, aby to pro něj byla dostatečně velká motivace. A je jedno, zda to budou panenky či Gormiti.“ (Saša, 37)

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse