vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Odklad školní docházky: Módní hit, nebo nutnost?

10. května 2012

Odklad školní docházky: Módní hit, nebo nutnost?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: odklad školní docházka první třída školka děti škola

preventan-mimiforum-banner

S odklady školní docházky se roztrhl pytel a často to vypadá, jako by byly spíše módním hitem, než nutností. Jsou ale i případy, kdy se dítěti dát odklad vyplatí. 

MaxIQ

Rozvoj mozkové činnosti u dětí i dospělých pomáhá podpořit MaxiCor. Je vhodný pro všechny, kdo si chtějí současně s běžnou stravou zvýšit příjem zdraví prospěšných omega-3 nenasycených mastných kyselin, a tím podpořit správné fungování srdečně-cévního systému. Příznivě ovlivňuje většinu komponentů metabolického syndromu, ekzémy, zánětlivé a autoimunitní procesy obecně (revmatoidní arthritis, psoriáza), migrény. Ženy mohou ocenit blahodárné působení na premenstruační syndrom, u dětí hraje důležitou roli pro správný vývoj zraku a mozku.

maxiq-30tbl-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

Diskutujte: Dala byste dítěti odklad jen proto, že to dělají ostatní ve vašem okolí?


 

Odklad školní docházky dříve běžný nebyl, a starší generace jej dokonce mnohdy považovala za ostudu. Dítě nejde do školy? Není dost chytré! Tento přístup je už dávno pryč a dnes se naopak objevuje další extrém – počet odkladů roste a pro mnoho rodičů se stal běžnou záležitostí. „Dceři jsme dali odklad jen proto, že je srpnová a byla by nejmladší ve třídě. Jinak je šikovná, pozná čísla, písmena, zajímá se o vše, ale nechci, aby z ní byl třídní otloukánek,“ říká Jitka (38), jedna z maminek, které volily odklad.

Každé dítě není na školu připraveno

Nástup do školy je pro dítě zlomovým okamžikem. Jenomže zdaleka ne každé šestileté dítě, které by mělo jít k zápisu (resp. pokud 6 let dosáhne do 31. 8.), je na něj připraveno. Někdy dětem chybí fyzická a psychická zralost a odklad se doporučuje proto, že v šesti letech mají míry jako jiní čtyřletí vrstevníci. Přitom dříve se doporučilo, aby budoucí školák měřil alespoň 120 cm a vážil 20 kg. Mimochodem z poměru výšky a váhy se dodnes počítá růstový věk. Čím je výsledné číslo vyšší, tím by dítě mělo být na školu lépe připraveno.

Problémem je sociální nezralost

Dnes se ale kvůli výšce a váze k odkladům příliš nesahá. Častějším problémem, kvůli kterým se dávají, je sociální a emocionální nezralost dítěte. Nedostatečná schopnost pracovat ve skupině, umět se prosadit, respektovat autoritu, anebo se odloučit od rodiny. Děti mnou být přehnaně citlivé, a jakýkoli neúspěch by mohly nést velmi těžce. Potíže mohou být i u dětí s velmi špatnou výslovností, nesprávným úchopem tužky apod.

Víc očí víc vidí

To, jestli je dítě na školu zralé, by měl vidět nejen rodič, ale také učitelka v mateřské školce, lékař, v případě pochybností pak odborné pracoviště – pedagogicko-psychologická poradna, nebo speciální pedagogické centrum. Zde jsou schopni provést testy školní zralosti a rodičům případný odklad doporučit.

Odklady: Není to jen módní hit? deti-a-rodina-odklad-skolni-dochazky-ii-sh-nahled

Počet odkladů v posledních letech prudce stoupá a někdy to vypadá, jako by se staly spíše módní záležitostí, než nutností. Někteří rodiče jej dávají jen proto, aby si jejich potomek prodloužil dětství, nebo aby odsunuli více starostí a povinností, které i je s nástupem dítěte do školy čekají. O odkladu by se však mělo uvažovat velmi zodpovědně, a to v obou směrech. Pokud do školy pošlete dítě nezralé, můžete v něm vyvolat odpor, způsobit stres, poruchy chování či příjmu potravy a další. Naopak pokud půjde do školy příliš pozdě, může se ve školce nudit, ztratit motivace a nerozvíjet své schopnosti.

První třída: I dva roky rozdíl!

Díky velkému množství odkladů vzrůstá věk dětí v prvních třídách, a bohužel i věkové rozdíly mezi nimi. Vedle sebe tak sedí děti čerstvě šestileté a téměř osmileté. A dvouletý rozdíl je opravdu hodně znát. Těm nejmladším pak hrozí, že je ti starší převálcují, a mohou se dokonce stát obětí šikany.

Odklad dobře zvažte

V každém případě je třeba odklad školní docházky dobře zvážit. Poraďte se s učitelkami ve školce a pediatrem, nevíte-li si rady, vezměte děti do poradny. Máte-li syna, je pravděpodobnost odkladu vyšší než u holčičky. Klukům prostě vše déle trvá – a většinou jim to vydrží až do dospělosti.

MIMIFORUM zjistilo:

Od ledna 2012 vstoupila v platnost novela školského zákona. Podle ní rodič, který žádá o odklad pro dítě, musí mít dvě doporučení – od příslušného poradenského zařízení (PPP, SPP) a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Pokud žádáte o odklad v letošním roce, potvrzení se musejí dodat do konce května řediteli školy.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse