7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

24. dubna 2014
Odběr pupečníkové krve: K čemu je dobrý?
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Pupečníková krev transplantace kostní dřeň nádor porod
Pupečníková krev obsahuje cenné buňky, které podobně jako kostní dřeň mohou léčit nádorová onemocnění. Odebírá se bezprostředně po porodu a lze ji darovat do Banky pupečníkové krve.
Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.
O odběru pupečníkové krve se v posledních letech hodně mluví. Především v souvislosti s firmami, které nabízejí placené (a ne zrovna levné) uchování pupečníkové krve pro vlastní potřebu. Ne každá nastávající maminka ale ví, že pupečníkovou krev je také možné darovat, a že může zachránit život těžce nemocným pacientům.
Pomáhá léčit vážné choroby
Proč je pupečníková krev tak cenná? Protože obsahuje vzácné kmenové buňky. Ty se podobně jako kostní dřeň používají k léčbě nádorových onemocnění — například leukémie či vrozených poruch imunity a metabolismu. Je možné ji využít k transplantaci mezi sourozenci, pro potřebu vlastního dítěte nebo darovat anonymnímu příjemci. Uchování pupečníkové krve pro vlastní potřebu je však placenná záležitost, ve které odborníci nejsou jednotní. Nejsou totiž přesvědčeni, že mu může v budoucnu skutečně pomoct.
První volbou je kostní dřeň
Velkou výhodou pupečníkové krve pro transplanci je tzv. imunitní nezralost, díky které bývá méně potransplantačních komplikací. Avšak díky nezralosti buněk je jejich protinádorový účinek slabší. Díky tomu je pupečníková krev až druhou volbou po kostní dřeni, avšak není-li možné vhodného dárce dřeně najít, může být jedinou možností pro nemocného, která mu dává šanci na uzdravení.
MIMIFORUM zjistilo:
Co je třeba vědět o odběru pupečníkové krve
- Není nijak nebezpečný pro matku ani dítě.
- Není bolestivý, ani nijak nezasahuje do průběhu porodu.
- Začíná až po porodu dítěte, před porodem placenty. Podle některých studií urychlí a usnadní následný porod placenty.
- Nejde o nic jiného než o krev novorozence, která po přestřižení pupečníku zůstala v placentě. Novorozenec již ji nepotřebuje.
- Darovat pupečníkovou krev mohou všechny zdravé ženy, avšak jen ve vybraných porodnicích, které jsou na něj připraveny a spolupracují s Bankou pupečníkové krve.
- Odběr není vhodný jen u velmi komplikovaných či rizikových porodů.
- Pokud pupečníkovou krev darujete, je odběr zdarma. Kdybyste si ji ale chtěla uchovat pro své vlastní dítě, zaplatíte nemalé peníze a vašemu dítěti nakonec vůbec pomoct nemusí. Podle odborníků je efektivnější ji darovat, než uchovávat pro vlastní potřeby.
- Půl roku po odběru pupečníkové krve je třeba podstoupit kontrolní krevní testy. Je-li vše v pořádku, je vhodná pro další lékařské využití.
Text: ino
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!