vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nový rok: Jak se slaví ve světě

1. ledna 2013

Nový rok: Jak se slaví ve světě

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: přípitek předsevzetí Nový rok oslavy svět

preventan-mimiforum-banner

Oslavy Nového roku neprobíhají všude stejně. Zatímco u nás se vzpamatováváme z bujarých večírků, v řadě světových zemí mají úplně jiné starosti. Například v Řecku se děti těší na další nadílku. 

Jiná země, jiný mrav, říká se. A to platí i o oslavách Nového roku, který v každé zemi tráví trochu jinak. Vybrali jsme pro vás pět z nich.

Řecko

Zatímco v řadě zemí vítají Nový rok velkými ohňostroji, v Řecku jim příliš neholdují. První den v roce slaví v rodinném kruhu a na stole nesmí chybět speciální pečivo. To se peče z chlebového těsta a zapékají se do něj různé předměty. Kdo je najde, měl by být další rok šťastný. Na Nový rok se velmi těší i děti. Dostávají totiž drobné dárky. Ty naděluje svatý Vasil, patron Řecka, a to do bot u krbu či u kamen. Zajímavou tradici pak věřící dodržují 6. ledna, kdy začíná pravoslavný Nový rok. Skokem do vody slaví Ježíšovo pokřtění a Zjevení Páně. Tento akt má ještě jeden význam – zahnat démony.

Dánsko

Zajímavý zvyk na Nový rok mají v Dánsku. Celý rok shromažďují nepotřebné porcelánové nádobí, a to má jen jeden důvod – rozbít je. Ovšem ne u sebe doma, ale před domy přátel. Traduje se, že ten, kdo bude mít před domem největší hromadu střepů, bude mít v celém roce největší štěstí.

Rumunsko

Také v Rumunsku dodržují na Nový rok tradice, které jim mají přinést štěstí. Na ulicích potkáte děti s novorozenými jehňátky. Pokud si je pohladíte, máte mít podle tradice zaručeno štěstí na celý rok. Není to ale jen tak – dětem musíte dát nějaký drobný obnos. Rumuni také věří, že na Nový rok mají zvířata schopnost mluvit lidskou řečí. Slyšet ji ale nechtějí. Říká se, že ten, kdo by ji náhodou zaslechl, bude mít celý nadcházející rok smůlu.

 Rakousko

Velké ohňostroje i bujaré veselí – půlnoc ze Silvestra na Nový rok slaví naši sousedé podobně, jako my. Novému roku však vládne vídeňský valčík i některé tradice. Největší událostí je tradiční novoroční koncert vídeňských filharmoniků, který přenášejí televize do desítek zemí světa. V některých oblastech lidé lijí olovo a darují si drobné talismany, například prasátka pro štěstí, anebo čokoládové figurky.

Čína deti-a-rodina-jak-se-slavi-novy-rok-ii-sh-nahled

Oslavy Nového roku jsou v Číně nejvýznamnějším svátkem. Neslaví se však prvního ledna, ale začátek spadá do období mezi 21. lednem a 21. únorem. Je určený astronomicky – nastává s druhým novým měsícem po zimním slunovratu. Původ čínského Nového roku je spojen se starodávnou příšerou Nian, která ohrožovala zemi každý Nový rok a požírala venkovany. Jediné, co ji zahnalo, byly ohňostroje. Odtud tedy pochází i jejich tradice. Oslavy Nového roku se však neomezují na jeden den, ale rovnou na patnáct. Ke každému z nich se váže nějaká tradice. Například první den se nesmí jíst maso, protože byste se mohla připravit o dlouhý a šťastný život. Celé oslavy jsou ve znamení rodiny, která jej tráví spolu.

MIMIFORUM zjistilo:

Nový rok – nejznámější pověry

-         Jak na Nový rok, tak po celý rok.

-         Drůbež bychom na Nový rok vůbec neměli servírovat, aby nám neuletělo štěstí.

-         Novoroční den v úterý – zima bude ještě krutější, ale zato úrodný rok.

-         Když na Nový rok sníme čočku, budou se nás držet peníze.

-         Přes silvestrovskou noc a na Nový rok nesmí viset prádlo, protože by v domě mohl někdo zemřít.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse