vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nový hit: Rajský plyn při porodu

11. července 2013

Nový hit: Rajský plyn při porodu

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Entonox rajský plyn epidurální anestezie těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

Jednou z možností, jak zmírnit bolesti při porodu, je dýchání »rajského plynu«. U nás jde zatím o novinku, kterou nabízejí jen některé porodnice.

Oxid dusný, známý také jako rajský plyn a kyslík. Směs plynů pod názvem Entonox není v západní Evropě ničím neznámým. Naopak se hojně používá při tlumení bolestí u porodu. K nám však přišla teprve nedávno a nabízí ji zatím několik porodnic.


Nejvyužívanější je epidurál

Většina žen, která nechtěla snášet velké porodní bolesti, většinou sahala po možnosti epidurální anestezie. Jde o nejhojněji používanou metodu, která je vysoce účinná a zajímá se o ni každá pátá žena. Jenomže ne vždy je možné epidurál aplikovat, navíc vpich do zad, vedle páteřního kanálu, není při kontrakcích nic příjemného. Proti epidurálu má Entonox velkou výhodu – jednoduchou aplikaci. Žena jej pouze vdechuje, a to pomocí obličejové masky. Metoda je bezpečná jak pro matku, tak pro dítě a rychle účinná – do pár minut se dostaví úleva.


Moderní tišení bolesti

O Entonoxu odborníci mluví jako o nejmodernějším druhu inhalační analgezie. Při porodu jej lze použít samostatně, anebo v kombinaci s dalšími bolest tišícími prostředky. Je bezpečný a nenávykový. I když vedlejší účinky jsou minimální, je ale dobré vědět, že se objevit mohou. Patří mezi ně ospalost, nevolnost a pocit na zvracení, bolest v uších, závratě, sucho v ústech, dezorientace či brnění v končetinách. Potíže však brzy odezní.


Plyn nejen u porodu deti-a-rodina-rajsky-plyn-pri-porodu-ii-nahled

Entonox se používá nejen u porodu, ale lze jej využít i při menších gynekologických zákrocích, většinou v délce do dvaceti minut, a také u jiných odborníků – například u zubaře. Samozřejmě tehdy, pokud lékař tuto možnost nabízí. Ani v jednom případě není hrazen zdravotní pojišťovnou, a při porodu je nutné počítat s částkou minimálně tisíc korun.


MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní výhody »rajského plynu«

-    Velmi rychlý nástup účinku.
-    Lze jej využít v jakékoli části porodu, včetně šití po porodu.
-    Žena si sama určuje dávku a množství vdechované směsi.
-    Podání je bezpečné pro matku i dítě, má minimum vedlejších účinků.
-    Je nenávykový, v těle nezůstává dlouho. Účinky odezní za 5 až 10 minut po skončení vdechování.
-    Podání je zcela jednoduché, neinvazivní.
-    Žena je při plném vědomí.
-    Nemá vliv na délku porodu, ani relaxační účinky na dělohu.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
22:18 25.02.2016 - erika -

nový hit?

Moje matka / již nežije / tvrdila, že při porodu byla možnost vdechovat rajský plyn již daleko dříve, kolem r. 1950. Je to skutečně nový hit?

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse