vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nošení dětí: Vše, co je dobré vědět

26. května 2016

Nošení dětí: Vše, co je dobré vědět

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nosítko babyvak krosna klokanka šátek Nošení dětí

preventan-mimiforum-banner

Na nošení dětí se názory různí. Jedna skupina je přesvědčena, že jde o to nejlepší pro dítě, druhá, že může způsobit zdravotní problémy. Co je tedy dobré o nošení vědět před tím, než se pro něj rozhodnete?

Diskutujte: Jaký je váš názor na nošení dětí v šátku či klokankách? 


Má své příznivce i odpůrce. Někteří jej považují za to nejlepší pro malé děti, jiní se na ně dívají skrz prsty. „Vždyť si odrovná páteř!,“ je jednou z nejčastějších výtek těch, kteří vidí miminko schoulené v klokance či v šátku. Zastánkyně nošení v tom ale mají jasno – je to to nejlepší, co dětem můžeme dát a prohlubujeme tím náš vzájemný vztah!

Nošení znali už Egypťané

Když vedle sebe postavíte jednoho zastánce a jednoho odpůrce nošení, pravděpodobně vás oba zahrnou spoustou argumentů, proč dítě nosit, anebo naopak ne. Jednotně se k tomu nestaví ani lékaři. Přitom nejde o žádný výdobytek moderní doby a nošení dětí není žádnou novinkou. Používaly je – a stále používají – různé přírodní národy, a dokonce ho znali i staří Egypťané. Jihoameričtí Indiáni nosili děti zavěšené v pruzích látky a tzv. klokánkování nahrazovalo dokonce v kolumbijské Bogotě v 80. letech 20. století inkubátor.

Pozor na některé klokanky

Je jasné, že není nošení jako nošení a vše se nedá automaticky strčit do jednoho pytle. Záleží především na tom, v čem matka (nebo otec) dítě nosí a hlavně – jakou v šátku či nosítku zaujímá polohu. Z toho důvodu odborníci příliš nedoporučují ty klokanky, v nichž dítě visí nepřirozeně za kyčle, příp. nemá dostatečně opřenou hlavu. V tomto ohledu jsou nesrovnatelně lepší ergonomická nosítka, nebo šátky, ale podmínkou je, že úvaz musí být správný, aby dítě, i záda maminky, byly bez problémů.

Výhody nošení dětí

deti-a-rodina-noseni-deti-ii-sh

Nošení dětí v šátku (příp. nosítku) má spoustu výhod, kvůli kterým je u nás stále populárnější. Především je to těsný kontakt s rodičem. Děti lze rychle přenést tam, kam byste se s kočárem nedostala, navíc u řady úvazů lze bez problémů kojit, aniž by si toho všimlo okolí. Je prokázáno, že nošené děti bývají klidnější a méně pláčou a mívají rychlejší psychický vývoj. Výhody jsou zde i zdravotní – děti mají rychlejší peristaltiku a méně trpí kolikami. Mluví se také jako o dobré prevenci Syndromu náhlého úmrtí kojence.

Nevýhody nošení dětí

Každá mince má ale dvě strany, a tak je jasné, že i zde existují nevýhody – i když je milovníci nošení neradi slyší. Díky předčasné vertikalizaci dítěte zde existuje riziko deformit páteře, i když není jednoznačně podloženo studiemi. Může dojít ke špatnému vývoji a vykloubení kyčlí, pokud není dítě uvázáno správně. Proto by miminko v šátku mělo mít pokrčeny nohy tak, aby úhel mezi stehenní kostí a trupem byl nejméně 90%. Existují i ojedinělé případy, kdy v šátku došlo k udušení dítěte, které bylo příliš přitisknuté na tělo matky, anebo mu dýchání znemožnila látka šátku. Mnohem častější jsou ale případy úrazů, ke kterým může dojít jak v bytě, tak venku – dítě může zranit pád dospělého, otevřené dveře, sporák apod.

Celodenní nošení? Raději ne. 

Česká pediatrická společnost nedávno vypracovala studii, kde všechny výhody a nevýhody nošení shrnula. Odborníci se pak shodli na jednom – noste děti jen ve správné poloze, ale ne po celé dny. Nošení dětí v šátku či závěsu totiž nemůže nahrazovat spontánní pohybovou aktivitu dítěte, a tak by se nemělo stát celodenní aktivitou. Zda se pro nošení rozhodnete, záleží jen na vás. Dobře si ale prostudujte dostupné materiály – a pak se rozhodněte v čem a jak dlouho, dítě budete nosit.

MIMIFORUM zjistilo:

V čem můžete nosit děti

  • Šátek. Patří k nejoblíbenějším, ale nejde o žádnou levnou záležitost. Kvalitní šátek není problém pořídit i v řádech několika tisíc korun. Navíc je důležité, umět ho správně uvázat.

  • Klokanka. Většinu z nich odborníci nedoporučují proto, že v nich dítě není umístěno ve správné poloze, ale visí za kyčle. Pro miminka zde nemusí být dostatečná opora hlavičky a rodičům se mohou zařezávat popruhy do těla. Hlavně díky jednoduché manipulaci na ně ale někteří nedají dopustit.

  • Babyvak. Něco mezi šátkem a klokankou. Výhodou je, že se s ním snadno manipuluje, nevýhodou naopak nepohodlné nošení pro rodiče, kteří si zatěžují jen jednu stranu těla.

  • Krosna. Není vhodná pro nošení miminek, protože dítě už musí umět samo sedět. Jinak se jedná o velmi pohodlný způsob nošení starších kojenců a batolat, např. na výlety.

  • Ergonomické nosítko. Respektují požadavky na zdravé a ergonomické nošení a zajišťují správnou pozici kyčelních kloubů. Lze v nich nosit děti na břiše, boku i zádech od 3,5 až do 20 kg.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse