banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Nošení dětí: Vše, co je dobré vědět

26. května 2016

Nošení dětí: Vše, co je dobré vědět

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nosítko babyvak krosna klokanka šátek Nošení dětí

preventan-mimiforum-banner

Na nošení dětí se názory různí. Jedna skupina je přesvědčena, že jde o to nejlepší pro dítě, druhá, že může způsobit zdravotní problémy. Co je tedy dobré o nošení vědět před tím, než se pro něj rozhodnete?

Diskutujte: Jaký je váš názor na nošení dětí v šátku či klokankách? 


Má své příznivce i odpůrce. Někteří jej považují za to nejlepší pro malé děti, jiní se na ně dívají skrz prsty. „Vždyť si odrovná páteř!,“ je jednou z nejčastějších výtek těch, kteří vidí miminko schoulené v klokance či v šátku. Zastánkyně nošení v tom ale mají jasno – je to to nejlepší, co dětem můžeme dát a prohlubujeme tím náš vzájemný vztah!

Nošení znali už Egypťané

Když vedle sebe postavíte jednoho zastánce a jednoho odpůrce nošení, pravděpodobně vás oba zahrnou spoustou argumentů, proč dítě nosit, anebo naopak ne. Jednotně se k tomu nestaví ani lékaři. Přitom nejde o žádný výdobytek moderní doby a nošení dětí není žádnou novinkou. Používaly je – a stále používají – různé přírodní národy, a dokonce ho znali i staří Egypťané. Jihoameričtí Indiáni nosili děti zavěšené v pruzích látky a tzv. klokánkování nahrazovalo dokonce v kolumbijské Bogotě v 80. letech 20. století inkubátor.

Pozor na některé klokanky

Je jasné, že není nošení jako nošení a vše se nedá automaticky strčit do jednoho pytle. Záleží především na tom, v čem matka (nebo otec) dítě nosí a hlavně – jakou v šátku či nosítku zaujímá polohu. Z toho důvodu odborníci příliš nedoporučují ty klokanky, v nichž dítě visí nepřirozeně za kyčle, příp. nemá dostatečně opřenou hlavu. V tomto ohledu jsou nesrovnatelně lepší ergonomická nosítka, nebo šátky, ale podmínkou je, že úvaz musí být správný, aby dítě, i záda maminky, byly bez problémů.

Výhody nošení dětí

deti-a-rodina-noseni-deti-ii-sh

Nošení dětí v šátku (příp. nosítku) má spoustu výhod, kvůli kterým je u nás stále populárnější. Především je to těsný kontakt s rodičem. Děti lze rychle přenést tam, kam byste se s kočárem nedostala, navíc u řady úvazů lze bez problémů kojit, aniž by si toho všimlo okolí. Je prokázáno, že nošené děti bývají klidnější a méně pláčou a mívají rychlejší psychický vývoj. Výhody jsou zde i zdravotní – děti mají rychlejší peristaltiku a méně trpí kolikami. Mluví se také jako o dobré prevenci Syndromu náhlého úmrtí kojence.

Nevýhody nošení dětí

Každá mince má ale dvě strany, a tak je jasné, že i zde existují nevýhody – i když je milovníci nošení neradi slyší. Díky předčasné vertikalizaci dítěte zde existuje riziko deformit páteře, i když není jednoznačně podloženo studiemi. Může dojít ke špatnému vývoji a vykloubení kyčlí, pokud není dítě uvázáno správně. Proto by miminko v šátku mělo mít pokrčeny nohy tak, aby úhel mezi stehenní kostí a trupem byl nejméně 90%. Existují i ojedinělé případy, kdy v šátku došlo k udušení dítěte, které bylo příliš přitisknuté na tělo matky, anebo mu dýchání znemožnila látka šátku. Mnohem častější jsou ale případy úrazů, ke kterým může dojít jak v bytě, tak venku – dítě může zranit pád dospělého, otevřené dveře, sporák apod.

Celodenní nošení? Raději ne. 

Česká pediatrická společnost nedávno vypracovala studii, kde všechny výhody a nevýhody nošení shrnula. Odborníci se pak shodli na jednom – noste děti jen ve správné poloze, ale ne po celé dny. Nošení dětí v šátku či závěsu totiž nemůže nahrazovat spontánní pohybovou aktivitu dítěte, a tak by se nemělo stát celodenní aktivitou. Zda se pro nošení rozhodnete, záleží jen na vás. Dobře si ale prostudujte dostupné materiály – a pak se rozhodněte v čem a jak dlouho, dítě budete nosit.

MIMIFORUM zjistilo:

V čem můžete nosit děti

  • Šátek. Patří k nejoblíbenějším, ale nejde o žádnou levnou záležitost. Kvalitní šátek není problém pořídit i v řádech několika tisíc korun. Navíc je důležité, umět ho správně uvázat.

  • Klokanka. Většinu z nich odborníci nedoporučují proto, že v nich dítě není umístěno ve správné poloze, ale visí za kyčle. Pro miminka zde nemusí být dostatečná opora hlavičky a rodičům se mohou zařezávat popruhy do těla. Hlavně díky jednoduché manipulaci na ně ale někteří nedají dopustit.

  • Babyvak. Něco mezi šátkem a klokankou. Výhodou je, že se s ním snadno manipuluje, nevýhodou naopak nepohodlné nošení pro rodiče, kteří si zatěžují jen jednu stranu těla.

  • Krosna. Není vhodná pro nošení miminek, protože dítě už musí umět samo sedět. Jinak se jedná o velmi pohodlný způsob nošení starších kojenců a batolat, např. na výlety.

  • Ergonomické nosítko. Respektují požadavky na zdravé a ergonomické nošení a zajišťují správnou pozici kyčelních kloubů. Lze v nich nosit děti na břiše, boku i zádech od 3,5 až do 20 kg.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa