vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nevzhledné žilky na nohách: Co s nimi?

15. srpna 2013

Nevzhledné žilky na nohách: Co s nimi?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: sklerotizace metličky žilky křečové žíly laser nohy

preventan-mimiforum-banner

Nevzhledné žilky na nohách, tzv. metličky, trápí spoustu žen. I když účinná prevence neexistuje, jsou možnosti, jak se jich zbavit. 

Nevzhledné žilky na nohách, které se stále více šíří, dokážou ženy pořádně potrápit. Říká se jim také metličky, a podle odborníků jde o předzvěst křečových žil. Nejčastěji se objevují ve třech obdobích – na začátku užívání antikoncepce, po porodech a v přechodu. Jsou fialové, modré i modročervené a připomínají vzhledem mnohdy pavučinu. Esteticky nevypadají dvakrát vábně, a to je také důvod, proč s nimi řada žen zamíří k lékaři.

První metličky? Poraďte se s lékařem! zdravi-a-krasa-nevzhledne-zilky-na-nohach-ii-sh-nahled

Pro ženy je tu špatná zpráva – metličky jsou totiž téměř výhradně jejich záležitostí a mužů se týkají jen velmi málo. Často se objevují v období velkých hormonálních změn a špatnou zprávou je, že zbavit se jich může být velmi obtížné. Pokud se na nohou objeví, je dobré neotálet a co nejdříve vyhledat pomoc odborníka. V počátcích bývá totiž léčba účinnější, levnější a rychlejší.

MIMIFORUM zjistilo:

Co má vliv na vznik metliček

-          Genetické dispozice. Měla-li s metličkami a křečovými žílami problém vaše matka, je u vás vysoká pravděpodobnost, že se jim časem také nevyhnete.

-          Hormonální antikoncepce. Riziková je hlavně antikoncepce s estrogeny. Pokud se během prvním měsíců užívání začnou metličky objevovat, vyhledejte lékaře. Antikoncepci je nezbytné změnit, jinak se budou dále šířit.

-          Těhotenství. Metličky a křečové žíly se objevují nejčastěji při druhém a dalším těhotenství.

-          Přechod. Další období velkých hormonálních změn, které je rizikové i na vznik metliček.

-          Nadváha a špatný životní styl. Další faktory, které nahrávají vzniku metliček.

Díky metličkám klesá i sebevědomí!

S nevzhlednými žilkami na nohách mají ženy hlavně estetický problém. Pokud se jich na dolních končetinách objeví hodně, může se to projevit i na poklesu jejich sebevědomí. Připadají si ošklivé, nepřitažlivé, stydí se vyjít v plavkách, ale i v kraťasech i sukni. Proto je třeba vědět, že s metličkami se dá bojovat, ale může vás to přijít na nemalé peníze. Navíc je třeba počítat s tím, že se metličky mohou vrátit.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se odstraňují metličky

-          Sklerotizace. Probíhá tak, že se do metliček injekcí vstříkne roztok, který zničí vnitřní stranu cévy. Přestane v nich proudit krev a během pár týdnů se samy vstřebají. Dle doporučení lékaře je třeba po zákroku nosit kompresní punčochy. Tato metoda je vhodná na větší metličky, není bolestivá a výhodou je i nižší cena. Zákrok se doporučuje podstoupit na podzim a v zimě, a to proto, že je třeba alespoň po dobu šesti týdnů nevystavovat místa slunečnímu záření.

-          Laser. Zákrok laserem je dražší a není hrazen zdravotní pojišťovnou. Je vhodný hlavně na menší metličky, třeba na ty, které by bylo obtížné odstranit pomocí sklerotizace. Výhodou laseru je, že neporuší kůži, a přitom se dostane až do cévy, naruší ji a uzavře. Metody lze vzájemně kombinovat.

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse