vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nevlastní dítě. Mám ho ráda míň, než vlastní!

29. dubna 2017

Nevlastní dítě. Mám ho ráda míň, než vlastní!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: rodič Nevlastní dítě láska děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Vlastní a nevlastní dítě. Mít je stejně ráda a nedělat mezi nimi rozdíly není vůbec jednoduché. Mnoho rodičů to nedokáže, a tak dojde k tomu, že své vlastní dítě nápadně upřednostňují. 

„Mám vlastní dceru a nevlastního syna. I když je mám ráda oba, nemůžu si pomoct a dcerku upřednostňuji. Jednou je moje a je to znát. Neměla bych to říkat, ale vím, že ji mám ráda víc. Ať se snažím sebevíc, nejde to. Rozdíly dělám a asi to nikdy nebude jiné. Dcerce dopřeju všechno a dovolím jí mnohem víc, než nevlastnímu synovi. Partner to naštěstí příliš nevnímá. Je mi to líto, ale jinak to prostě nejde,“ svěřuje se Jarka (37).


Brát děti stejně je těžké tema-tydne-nevlastni-dite-ii-sh-nahled

Brát vlastní a nevlastní dítě úplně stejně a nenadržovat tomu svému je velmi těžké. Dokonce tak těžké, že to řada lidí nedokáže. „Obdivuju všechny, kdo umějí brát všechny děti stejně, i když nejsou jejich vlastní. Já to totiž nedokážu. Přitom k tomu mám ideální příležitost. Partner má podobně starou dceru jako já. Holky se mají rády, rozumějí si, ale já je nedokážu brát stejně. Když dostanu od partnera peníze, ať jim koupím dárky, vždy dám víc té své. Vím, že bych to dělat neměla, ale nevím, co s tím,“ vypráví Mariana (31).


Hlavní chyby nevlastních rodičů

Podle odborníků existuje několik hlavních chyb, které rodiče s nevlastními dětmi dělají nejčastěji. Hlavní z nich je, že čekají, že hned budou fungovat jako dokonalá rodina. Jenže ono to není zdaleka tak snadné. Trvá totiž údajně až sedm let, než si dítě na nové prostředí a vztahy zvykne natolik, že se rodina stane dobře funkční. A to je hlavní kámen úrazu. Jen málokdo má tu trpělivost a vydrží čekat. Když to nejde podle jejich gusta hned, přestane se snažit. Výsledkem pak může být i to, že vlastní dítě je na výši, zatímco »to druhé« daleko za ním.


MIMIFORUM doporučuje:
3 tipy, jak se spřátelit s nevlastním dítětem

-    Zjistit, co ho zajímá. Zkuste se s dítětem dobře seznámit. Ptejte se na jeho zájmy, zajímejte se o ně. Miluje auta? Vezměte ho na závody motorek, anebo do technického muzea. Nebraňte mu v jeho koníčcích, naopak ho podpořte, jak to půjde.
-    Umět ho vyslechnout. Dejte mu najevo, že jste tu pro něj. Že za vámi může přijít kdykoli a s čímkoli, vždy ho vyslechnete a pokusíte se mu pomoct. Buďte otevřená, nezavírejte si k němu cestu. Umět dítěti naslouchat je totiž mnohem víc, než ho zahrnovat drahými dárky.
-    Být mu kamarádkou. Nesnažte se mu vnutit myšlenku, že jste jeho druhá matka, a samozřejmě ta nejlepší. Zkuste mu být spíše kamarádkou, než dalším třetím rodičem. Jak dítě pochopí, že jste na jeho straně a nenutíte ho, aby vás bral za další matku, bude vše na dobré cestě.  

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse