vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nevím, kolik partner vydělává. Tají mi příjmy!

15. června 2016

Nevím, kolik partner vydělává. Tají mi příjmy!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: výplata příjmy plat peníze partner

preventan-mimiforum-banner

Zdaleka ne každý pár o sobě ví všechno. Tím, co se mezi partnery nejvíce tají, patří vedle nevěry finance. Ti, kdo vydělávají více, to totiž většinou neradi přiznávají. 

Diskutujte: Máte přehled o tom, kolik váš partner vydělává?


„S partnerem máme každý svůj účet a společně se skládáme na domácnost. Vše platíme napůl – náklady na bydlení i jídlo. Vím, že má partner mnohem větší příjmy, než já, ale vůbec netuším, kolik přesně vydělává. Nebavíme se o tom. On se zase neptá na moje peníze. Horší ale je, že mě nezbude skoro nic, kdežto on si za své výdělky klidně užívá. Naposledy jel na dovolenou sám, protože já na ni neměla a on by mi ji nezaplatil,“ stěžuje si Matylda (32).

19 % lidí se rozvádí kvůli penězům

Finance a vztah je poněkud ožehavé téma. Pokud si ho partneři spolu dostatečně nevyřeší, může vést k velkým hádkám a konfliktům. Navíc statistiky ukazují, že hned po nevěře jsou právě finanční problémy druhým nejčastějším důvodem rozvodu. Téměř 19 % lidí přiznává, že za rozpadem jejich vztahu stály právě peníze!

Dvě konta, anebo jedno?

Každý pár ale finanční otázku řeší jinak. Některý má společné konto, na které chodí všechny příjmy a z něhož se platí veškeré výdaje. Jiný má zase dvě oddělená konta a na jedno společné posílají každý stejnou část, z níž se hradí náklady na domácnost a potraviny. Především muži s vyššími příjmy pak o svých výdělcích mlčí a partnerce dávají domluvenou částku na domácnost. Ty ale o tom, jak bohaté jejich konto je, často vůbec nemají přehled.

Nemám přehled, kolik platíme za byt sex-a-vztahy-nevim-kolik-partner-vydelava-ii-sh

 „Moji rodiče měli jeden společný účet, kam jim chodily výplaty. Vše z něj zaplatili, koupili, co bylo třeba a když něco zbylo, šetřili. Plně si věřili, a to se mi na tom líbilo. Bohužel můj partner na toto nepřistoupil. Vydělává mnohem víc, než já, a tak platí nájem a všechny složenky ze svého účtu a mě přispívá něco na jídlo. Nevím ani, kolik vydělává, ani nemám přehled, kolik vlastně platíme za bydlení. Když potřebuju něco většího koupit, třeba boty pro syna, musím mu říct o peníze. Většinou mi je dá, ale s patřičným komentářem,“ vypráví svou zkušeno Sylva (34).

Tají přede mnou příjmy!

Finance by měly být jednou z prvních otázek, kterou vyřešíte, když spolu začnete žít. Pokud totiž oba nebudete s řešením spokojeni, přijdou dřív nebo později problémy. A ty mohou být tak závažné, že povedou k rozchodu. „Kdybych se s partnerem rozešla, tak vlastně ani nevím, kolik platíme nájem a co je třeba měsíčně uhradit. Všechno totiž platí on. Já ze svého zase hradím jídlo. Měsíčně tak tak vyjdu, ale kolik partner vydělává, nevím. Tají totiž přede mnou příjmy. O svém platu se se mnou vůbec nechce bavit,“ stěžuje si Marta (27).

Ve financích si udělejte jasno

Peníze jsou zkrátka téma natolik ožehavé, že by v nich měli mít partneři jasno – a shodnout se na tom, jak to doma budou řešit. Pokud vydělávají oba přibližně stejně, mohou vše platit napůl. Když však jeden vydělává výrazně víc a užívá si, zatímco druhý sotva vyjde a sedí doma, v pořádku to rozhodně není. Takové případy často končí depresemi a výčitkami méně majetného z dvojice, a většinou vedou k nevěře a rozvodu.  


Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse