vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Neviditelná rovnátka, anebo klasická?

7. listopadu 2013

Neviditelná rovnátka, anebo klasická?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: ortodontista neviditelná rovnátka Rovnátka zuby chrup

preventan-mimiforum-banner

Hitem poslední doby jsou neviditelná rovnátka. Buď ta, která se dávají za zuby, anebo průhledná sundávací. Jsou diskrétní a estetičtější, než ta klasická. Mají ale jednu nevýhodu – vyšší cenu. 

I když dnes už patří rovnátka k běžným věcem a téměř nikdo »kovovou ozdobu«  v ústech neřeší, přesto existuje nemálo lidí, kteří by si je do úst dát nenechali. Měli by divný pocit, kleslo by jim sebevědomí, měli by strach něco sníst, čištěním by denně trávili nemalý čas. To jsou hlavní argumenty, proč se rovnátkům vyhýbají. Právě pro ně přišla na trh novinka – neviditelná rovnátka.

 

Rovnátka, která nejsou vidět deti-a-rodina-rovnatka-neviditelna-ii-sxc-nahled

Mluví se o nich jako o revoluční technologii. Narovnají chrup, ale přitom nikdo neví, že je máte. Můžete se smát a ukazovat zuby, jak je vám libo. Nikdo si jich nevšimne. A to přesto, že pracují a zuby rovnají. Jaký trik za tím stojí? Žádný. Neviditelná rovnátka se vyrábějí ze slitiny zlata a hlavně – neupevňují se na chrup z vnější strany, ale dávají se ze strany vnitřní.  

 

MIMIFORUM zjistilo:

5 zajímavostí o neviditelných rovnátkách

 

-          Jsou vhodná pro dospělé i pro děti, ale až po prořezání všech stálých zubů.

-          Mohou je používat i lidé trpící paradentózou, ale i hudebníci hrající na dechové nástroje.

-          Zlato je pro tělo velmi dobře přijatelné a dobře se tvaruje. Nebývá velkým alergenem, ale i přesto existují lidé, kteří ho nesnesou, a tak nemohou mít ani tato rovnátka.

-          Délka léčby neviditelnými rovnátky závisí na konkrétní vadě. Minimálně je to však šest měsíců s tím, že je třeba chodit na kontroly v rozmezí 6 až 14 týdnů.

-          Rovnátka mají i několik nevýhod. Mohou až čtyři týdny dráždit jazyk, déle trvá, než si na ně zvyknete a hlavně – jsou výrazně dražší.

 

Snímatelná neviditelná rovnátka

Existuje ale ještě jeden typ neviditelných rovnátek. Jde o průhledné fólie, které jsou velkým hitem jak v USA, tak v západní Evropě. Jsou totiž snímatelná. Když jíte, anebo si čistíte zuby, případně jdete-li na nějakou mimořádnou akci, můžete je jednoduše vyjmout. Odpadnou tak potíže s náročným čištěním rovnátek. Používají se k vyrovnání menších zubních vad, které umějí vyrovnat stejně dobře, jako fixní rovnátka. Jsou však mnohem estetičtější a diskrétnější. Odborník podle chrupu zhotoví otisk a podle něj průhledné fólie, které si sami měníte po určité době. Může jich být i třicet na jednu čelist.

 

Hlavní nevýhoda: Vysoká cena

Hlavní nevýhodou obou typů rovnátek je vyšší pořizovací cena. To je důvod, který může bránit v tom, že se rozhodnete nakonec pro rovnátka klasická. Za vnitřní lingvální rovnátka zaplatíte až 120 000 Kč, za snímatelná foliová rovnátka i 75 000 Kč. Klasická rovnátka se proti tomu u dospělých pohybují nejčastěji v cenové relaci 30 – 40 000 Kč. 

 

Rovnátka podle financí

Jaká rovnátka zvolíte, záleží na vašich finančních možnostech, ale také na vadě, kterou chce lékař s jejich pomocí odstranit. Například snímatelná rovnátka pro rozsáhlejší vady vhodná nejsou, vnitřní zase nemusí vyhovovat všem. Zkušený ortodontista by vám měl doporučit, který typ je právě pro vás nejvhodnější. Výhodou je, že rovnátka lze většinou pořídit i na splátky, a tak si můžete dopřát vyšší komfort i s menšími finančními prostředky.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse