vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nevhodné vánoční dárky: Kam s nimi?

24. prosince 2015

Nevhodné vánoční dárky: Kam s nimi?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: vrácení zboží nevhodné dárky dárky Vánoce rodina

preventan-mimiforum-banner

S nevhodnými vánočními dárky se každý rok roztrhne pytel. Spousta lidí je zklamaných, že dostala něco jiného, než chtěla, věci se jim nelíbí, nebo jim nesedí. Co tedy dělat s nevhodnými vánočními dárky?  

 


Diskutujte: Dostala jste letos nějaký nevhodný vánoční dárek? Co s ním uděláte? 


Každý se na Vánoce snaží svým blízkým udělat radost. Ne vždy se to ale povede. I když jste partnerovi jasně řekla, jaký chcete parfém, koupil úplně jiný, protože mu to někdo poradil. Dostala jste sice novou bundu, jak jste si přála, ale uvedená velikost neodpovídá. Anebo ještě hůř – chtěla jste černou koženou peněženku, ale dostala růžovou, protože je údajně hezčí…

Nešťastné dárky. Jak se jich zbavit?

Nevhodných vánočních dárků jsou každý rok tisíce a nešťastně obdarovaný hned po jejich obdržení přemýšlí, jak se jich zbavit. Či ještě lépe – vyměnit je za takové, které budou podle jeho gusta. Nebo je dokonce vrátit a za získané peníze si koupit to, co opravdu chce. Jaké jsou tedy možnosti?

1.Zboží koupené přes internet

Pokud jste dostala dárek koupený přes internet na poslední chvíli, máte štěstí. Můžete využít čtrnáctidenní zákonnou lhůtu na vrácení zboží bez udání důvodu. Informujte obchod o tom, že odstupujete od smlouvy a zašlete zboží zpět. E-shop vám vrátí peníze, avšak má na to ze zákona až 30 dní. Pokud však byl dárek koupený dřív než 14 dní předem, máte pravděpodobně smůlu. Vše ale záleží na konkrétním obchodě a na domluvě s ním.

2.Zboží koupené v kamenném obchodě

Většina obchodníků vychází lidem vstříc – nabízí možnost výměny či vrácení zboží do určité doby, často do 30 dnů od zakoupení. Důležité ale je, aby zboží bylo nové – nenošené, mělo originál visačku a po ruce jste měla doklad od nákupu. Pokud paragon nemáte, například proto, že váš dárce ho rovnou vyhodil, není ještě nic ztraceno. Pokud platil kartou, dá se platba dohledat. Po Vánocích někteří obchodníci vymění zboží, které bylo koupeno u nich, i bez dokladu. V některých obchodech může stačit i prohlášení svědka, který byl u koupi věci, ale záleží spíše na ochotě obchodníků. Informujte se proto vždy tam, kde bylo zboží zakoupeno.

Tipy MIMIFORA: tema-tydne-nevhodne-vanocni-darky-2-ing

Co dělat s nevhodnými vánočními dárky

Vrátit, nebo vyměnit. Pokud to jde, máte doklad o koupi a zboží je pořízené v době, kdy vám to vrácení či výměnu umožní, můžete si vybrat jiný dárek nebo dostat zpět peníze.

Dát někomu jinému. Dostala jste balení látkových kapesníků, které nikdy nepoužijete? Třeba přijdou vhod tchýni. Dáte jí je k narozeninám a budete spojení všichni. Některé dárky, kde výměna není možná nebo by se nevyplatila, prostě můžete předat dál.

Prodat. Na internetu najdete spoustu serverů, kde můžete prodat nepotřebné zboží. Dejte si inzerát a zkuste nevhodný dárek poslat dál. Nebo dejte zboží do aukce. Sice musíte počítat s tím, že plnou cenu zpět nedostanete, ale lepší nějaká koruna než dárek na dně skříně.

 Anketa MIMIFORA

Jaký nevhodný dárek jste letos dostali a co s ním uděláte?

Alžběta (24): „Balíček s kosmetikou, kterou přímo nesnáším. Ano, přála jsem si nějakou dostat, ale na suchou pleť a suché vlasy. Místo toho jsem dostala šampon na mastné vlasy, toaletní vodu s vůní jak pro padesátnici a ještě značku, kterou nepoužívám. Balíček dám mamince, která ho využije. A pro sebe si koupím věci nové.“

Simona (28): „Moc jsem si přála kávovar na kapsle. Místo toho jsem dostala kávovar na klasickou překapávanou kávu přes filtr! Tu ale nemám ráda. Bohužel partner ztratil doklad, takže kávovar prodám pod cenou na internetu, a pak si budu šetřit na ten kapslový.“

Andrea (30): „Od partnera jsem dostala bundu. Tu jsem si sice přála, ale péřovou a značkovou. Tuto ovšem koupil v hypermarketu, je škaredá a navíc velikostně vůbec nesedí. Když jsem ji uviděla pod stromečkem, rozbrečela jsem se. Něco takového bych si nevzala na sebe! Partner teď hledá doklad, pokud ho najde, půjdu ji vrátit. Pokud ne, asi ji dám na charitu.“

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse