vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Neustálý pláč. Co za něj může u miminek?

20. května 2014

Neustálý pláč. Co za něj může u miminek?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: pláč novorozenec nemoc hlad miminko

preventan-mimiforum-banner

Pláč, pláč a zase pláč. Ne každé miminko je veselé a klidné. Jsou i taková, která nadměrně pláčou. Přitom to nemusí značit žádný závažný problém a vše časem samo odezní. 

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Každé miminko je jiné. Zatímco jedno zapláče jen občas, ukázkově spí a budí se jen na krmení, jiné brečí prakticky neustále a rodiče jsou z něj zoufalí. Nevyspí se, jsou unavení a hlavně neví, co dělat. Přes veškerou péči totiž miminko pláče a pláče. „Proč?,“ ptají se zoufalí rodiče. Odpověď na tuto otázku není jednodnoduchá.

                                           

Proč pláčou nejmenší miminka

U novorozenců do jednoho měsíce bývá nejčastější příčinou pláče hlad. Proto vždy zkuste miminko nakojit, případně nakrmit z lahvičky, máte-li pocit, že by mohlo být hladové. Protože malá miminka neumějí jinak komunikovat, než právě pláčem, dávají tak často najevo svou nelibost – například mokrou plenu, chlad, horko apod. Je tedy třeba zkontrolovat nejen, zda je miminko v suchu, ale také je-li správně oblečené. Pláč ale může znamenat i strach, může se dožadovat kontaktu s maminkou, protože v její náruči se cítí v bezpečí. Proto odborníci nedoporučují úplně malá miminka nechat vyplakat, abyste je náhodou nerozmazlila. Naopak, pomazlete se s ním a fyzický kontakt jim dopřejte.

 

Jak se pozná nadměrný pláč

Každá maminka vnímá pláč miminka jinak. Zatímco jedné připadá nadměrný, pokud dítě pláče pět minut, jiné se zdá dvouhodinový pláč normální. Pro lepší orientaci odborníci o nadměrném pláči mluví tehdy, pláče-li miminko déle než 3 hodiny denně, více než 3 dny v týdnu a déle než 3 týdny po sobě. V takovém případě je dobré vše konzultovat s pediatrem, anebo se poradit v poradně pro nadměrně křičící kojence, kterou najdete ve Fakultní nemocnici Motol.

 

Proč miminka nadměrně pláčou deti-a-rodina-neustaly-plac-ii-sxc-nahled

Nadměrný pláč většinou neznamená nic, čeho by se bylo třeba děsit a sám odezní. Více než miminko ale ničí rodiče. Příčin je celá řada, ale nemusí se přijít na žádnou z nich. V tom případě jde o tzv. bezdůvodný pláč. Kromě zmíněných důvodů u novorozenců hlavními příčinami bývá nezralá organizace spánku a bdělosti, lehká neuromotorická nezralost, hyperaktivita, nadměrná dráždivost a snížená adaptabilita. Může však také značit nemoc, intoleranci některé ze složek stravy (např. na bílkovinu kravského mléka apod). Proto pokud se vám pláč vašeho miminka nezdá, vždy se obraťte na lékaře.

 

Zajímavosti MIMIFORA:

Co nevíte o pláči miminek

 

-          Pláč miminka může být velmi hlasitý, a přitom se nic zvláštního dít nemusí. Malé miminko umí brečet tak nahlas, jako když si naplno pustíte rádio.

-          Přibývající pláč se může objevovat po 10. dnu od narození a do šesti týdnů ještě může sílit.

-          Až tři hodiny denně běžně propláče i zcela zdravé novorozeně.

-          U většiny plačtivých miminek se pláč zmírní po čtvrtém měsíci života.

-          Přichází-li neutuchající pláč ve vlnách a dítě nelze uklidnit, anebo se u pláče kroutí a divně vrtí, poraďte se ihned s pediatrem. Pozornost je třeba zvýšit i tehdy, je-li pláč nápadně jiný než obvykle.

-          Velmi často miminka uklidní houpání, chování či pevné zavinutí. Na mnoho z nich funguje i puštění fénu, vysavače a podobných přístrojů, které vydávají monotónní zvuk, a to proto, že jim připomíná šumění v děloze.

-          Mnohem horší situace většinou bývá, pokud miminko vůbec nepláče. Většinou to značí nějaký větší či menší problém.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi
10:12 18.11.2015 - Jitka -

Bez nadpisu

Naše dcerka byla přes den docela klidné miminko…ale večer plakala velmi intenzivně..až nám došlo, že to jsou prdíky…doktorka poradila různé úlevové polohy, cvičení a z léků Espumisan…Uklidnila jsem se a postupně se to zlepšovalo. Hlavně klid a pravidelně kapičky.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse