vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Neumíte zhubnout? Zkuste Dukanovu dietu!

10. února 2016

Neumíte zhubnout? Zkuste Dukanovu dietu!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: cukry Dukanova dieta štíhlá linie bílkoviny hubnutí

preventan-mimiforum-banner

Dukanova dieta u nás zatím nepatří k největším hitům, ale Francouzsky, Britky a Polky už stihla pobláznit. Co musíte jíst a dodržet, abyste podle ní byla štíhlá?

Diskutujte: Proč byste vyzkoušela právě Dukanovu dietu?
 


Na rozdíl od Atkinsonovy diety nepatří ta Dukanova u nás zatím k nejznámějším, i když ve světě slaví velké úspěchy. Nejoblíbenější je ve Velké Británii, Francii a Polsku. Za vším stojí francouzský odborník na výživu Pierre Dukan, který vymyslel dietu založenou na radikálním snížení příjmu potravin s vysokým obsahem cukru. V popředí jeho zájmu naopak stojí bílkoviny.

Čtyři fáze a jak na to

Dieta se dělí na čtyři fáze. Pokud chcete být v hubnutí úspěšná, je potřeba je dodržet všechny. Je nutné při ní dodržovat pitný režim (minimálně 1,5 litru denně) a dopřát si několik polévkových lžic ovesných otrub denně (v I. až III. fázi dvě, ve IV. části tři). V každé fázi pak jíte vše ze seznamu povolených potravin. Můžete si je dopřát, jak často chcete a volně je kombinovat.

MIMIFORUM zjistilo:

Co nesmíte jíst (Fáze I. až III., s výjimkou povoleného)

● Veškeré sladkosti, cukr a med, marmelády a džemy.
● Ovoce a ovocné šťávy.
● Bílé pečivo, chleba, rohlíky, buchty, koláče.
● Brambory, těstoviny a rýži.
● Tučné mléčné výrobky.
● Vepřové maso, kachnu, husu.
● Alkohol a slazené nápoje.
● Některé druhy zeleniny, třeba čočku, fazoli, hrách, kukuřici, hrášek. Nevhodné je avokádo.

I. fáze (útočná)

Je nejkratší a zhubnete při ní nejvíce kilo za krátkou dobu. Délku si určujete sama. Podle toho, kolik chcete shodit, setrváte jeden až deset dní. To je však maximální délka, která se nesmí překročit. Pokud chcete shodit mezi 5 a 10 kg, postačí vám tři dny. Je třeba vypít alespoň 2 litry tekutin denně a jíst jen povolené potraviny.
Co jíst: Pouze libové maso – hovězí, telecí, králičí, kuřecí a krůtí (nesmí se jíst smažené), ryby, light jogurty, sýr cottage, vaječné bílky nebo celá vejce, ale maximálně čtyři týdně.

II. fáze (rovnoměrná) dieta-dukanova-dieta-2-ing

Přidáte k bílkovinám zeleninu. Střídáte čistě bílkovinnou fázi s bílkovinovo-zeleninovou a u každé vydržíte 5 až 7 dní. Ze zeleniny jsou vhodná rajčata, okurky, ředkvičky, špenát, brokolice, zelí, pórek, chřest, mrkev, paprika, houby, fenykl a baklažán. V těchto střídajících se fázích vytrváte tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované hmotnosti.

III. fáze (upevňující)

Začíná pomalý přechod k normální stravě. Abyste shozené kilogramy hned nenabyla zpět, musíte v ní setrvat podle toho, kolik jste zhubla. Za každé kilo deset dní, tedy za pět kilogramů celých padesát dní. V této fázi konečně můžete hřešit, ale moc se neradujte – oblíbené jídlo si můžete dát jen dvakrát za týden, nikdy však ne dva dny po sobě. Jeden den v každém týdnu pak musíte vydržet opět čistě bílkovinný den.
Co jíst: Ke stávajícímu jídelníčku můžete přidat jedno ovoce (kromě banánů, hroznového vína a třešní), dva krajíce celozrnného chleba a 40 g sýru denně. Dvě jídla týdně mohou obsahovat škrob, tedy brambory, těstoviny, kuskus, čočku, cizrnu nebo rýži.

IV. fáze (stabilizace)

Konečně můžete začít jíst, na co máte chuť. Podmínkou však je, že jeden den v týdnu budete nadále držet čistě bílkovinný den a nezapomenete na tři lžíce ovesných otrub.

Text: asm
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse