vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Neštovice: Vaše rady, co pomáhá

4. června 2013

Neštovice: Vaše rady, co pomáhá

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Neštovice infekce nemoc svědění pupínky

preventan-mimiforum-banner

Plané neštovice jsou sice běžným dětským onemocněním, ale život dokážou pořádně znepříjemnit. Jak s nimi bojovat, když se objeví? Zde jsou vaše rady! 

Pár pupínků, anebo také několik set. Jsou naplněné čirou tekutinou a úporně svědí. Často se k nim přidává horečka, případně zimnice. Tak se projevují plané neštovice, onemocnění typické pro dětský věk, které se v kolektivu rádo a rychle přenáší. Průběh je u každého dítěte jiný. V průměru jej obsype 200 až 300 pupínků, ale může jich být také mnohem méně. V tom nejhorším případě jich podle studií může být až 1500. Neštovice má na svědomí lidský herpes vir HHV-3, přenáší se vzduchem či přímým kontaktem, a pokud je jednou proděláte, měla byste být po zbytek života chráněná.


Neštovice mohou přinést komplikace

Neštovice jsou sice běžným onemocněním, ale mohou se při něm objevit i závažné komplikace, a tak není radno je podceňovat. Mezi ty nejobvyklejší patří záněty středouší, zápaly plic, ale i záněty mozku. Lékaři proto zásadně nedoporučují děti nákaze vystavovat záměrně, což je dodnes oblíbenou praktikou řady maminek. Pokud nechcete, aby dítě neštovice prodělalo, anebo jen s minimálními příznaky, pak je vhodné zvážit očkování, které však nehradí zdravotní pojišťovna.

Jak na neštovice?

Lékaři se v tom, jak léčit neštovice, jednoznačně neshodují. Zatímco někteří radí nekoupat a mazat tekutým pudrem, jiní doporučují antihistaminika proti svědění a nemazat vůbec. V tomto případě ale není nad vlastní zkušenosti. Proto jsme se ptaly maminek, co jim na neštovice pomohlo. Zde jsou jejich rady.

Koupel v hypermanganu

„Než jsem to vyzkoušela, vůbec jsem tomu nevěřila. Ale teď už se nedivím, že o hypermanganu mluví maminky jako o růžovém zázraku. Nám na neštovice jednoznačně zabraly každodenní krátké koupele v jeho slabém roztoku. Stačí hodit do vody jen pár zrnek, voda musí být světle růžová. Pak opatrně osušit ručníkem, neutírat. Neštovice se krásně vysušují a rychleji se hojí.“ (Aneta, 35)

Koupel v jedlé sodě deti-a-rodina-nestovice-ii-sh-nahled

„Když syn dostal neštovice, hned jsem hledala na internetu rady, jak mu to co nejvíce ulehčit. Koupele v hypermanganu jsem se bála, a tak jsem našla koupel ve vodě s jedlou sodou. Koupali jsme několikrát denně ve vlažné vodě a s výsledkem jsem byla spokojená. Syna pupínky přestaly svědit a rychleji se hojily.“ (Simona, 29)

Ovesná koupel

„Když jsem zjišťovala, jak dceři ulevit od neštovic, našla jsem radu, že pomáhá ovesná koupel. V lékárně jsem si koupila prášek z čistého přírodního ovsa a ten vždy nasypala do proudu tekoucí vody. Koupele byly skvělé – zmírňovaly svědění, pomáhaly pleť rychleji hojit. Nepoužívala jsem žádné pudry ani jiné mazání, koupel bohatě stačila.“ (Alena, 37)


Tip MIMIFORA:

Pokud nechcete utrácet za hotovou ovesnou koupel, pak si nálev můžete připravit sama. Dva hrnky ovesných vloček přelijete 1,5 litrem vroucí vody a necháte půl hodiny vyluhovat. Poté přecedíte a hotový jej přidáte do koupele.


MIMIFORUM zjistilo:
Další rady maminek jak na neštovice

-    Smíchat jeden díl ovocného octa a dva díly vody a potírat tělo. Zabírá proti svědění.
-    Rozředit silný heřmánkový odvar vodou, namočit ručník a krátce a opatrně potírat tělo.
-    Pít lipový čaj a čaj z černého bezu.
-    Postižená místa natírat neředěným levandulovým olejem dvakrát denně a tee tree olejem jedenkrát denně.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
15:38 11.06.2015 - michaela -

Bez nadpisu

slysela jsem ze koupel v dubove kure taky pomaha nevite nekdo

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse