vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Neštovice: Toto o nich víme!

31. března 2016

Neštovice: Toto o nich víme!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Neštovice infekce očkování nemoc děti svědění

preventan-mimiforum-banner

Každým rokem je u nás prodělá na 50 000 lidí, většinou dětí. Neštovice jsou nejčastějším infekčním onemocněním u nás, a dokážou pořádně potrápit. Mohou po nich zůstat jizvy, a také se objevit komplikace. 

Diskutujte: Necháte své dítě očkovat proti neštovicím, nebo chcete, aby si nemocí prošly?


Patří k typickým nemocem dětského věku a většina nejmenších si je prodělá ve školce. Mohou mír různý průběh, od velmi slabého až po silný, ale dobrou zprávou je, že jakmile je jednou proděláte, máte proti nim celoživotní imunitu. Řeč není o ničem jiném, než o planých neštovicích.

Neštovice řádí na jaře

Každý rok se u nás objeví kolem 50 000 případů neštovic, a to hlavně mezi dětmi do deseti let. Devět z deseti jich totiž tuto nemoc prodělá právě do desátého roku. Nejvíce se neštovice objevují na jaře a na podzim, a pokud je dítě chytí, může mít po těle až 300 neštoviček. Některé z nich se mohou objevit i v ústech a na genitáliích, o to víc pak bývá nemoc nepříjemná a pro malé dítě bolestivá.

Za vším stojí virus deti-a-rodina-nestovice-ii-sh

Za tímto virovým onemocněním stojí herpetický vir Varicella zoster. Jde o ten samý, který způsobuje pásový opar. V dětském kolektivu se šíří velmi rychle, a to buď vzduchem, anebo přímým kontaktem. Inkubační doba, kdy se od nákazy objeví první příznaky, je 14 až 21 dní. Poznáte je snadno – podle typické vyrážky, skvrnek a puchýřků na kůži, které se většinou nejprve objeví ve vlasech a záhy se rozšíří na celé tělo. To vše bývá provázeno teplotami.

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky neštovic

  • Vyrážka na kůži. Skvrnky, které se mění v puchýřky.

  • Zvýšená teplota až horečka.

  • Bolest hlavy.

  • Bolesti břicha, průjem.

  • Svědění kůže.

Nepříjemná vzpomínka – jizvy

Neštovice jsme prodělali asi všichni, ovšem řadě z nás po nich zůstala památka – nevzhledné jizvičky od rozškrábnutých puchýřků, které zvlášť v obličeji nevypadají dvakrát hezky. A to je také hlavní potíž neštovic – puchýřky svědí, a tak pokud se vám nepodaří zabránit tomu, aby si je dítě rozškrábalo, může se do nich dostat infekce a výsledkem jsou nevzhledné jizvičky na celý život.

MIMIFORUM zjistilo:

Zajímavosti o neštovicích

  • Neštovice jsou infekční od objevení prvního puchýřku, až do zaschnutí posledního.

  • 90 % pravděpodobnost, že neštovice dostanete, je v případě, že jste s nemocným v jedné místnosti a ještě jste je neprodělali.

  • Virus v těle i po vyléčení zůstává, a může se projevit později jako pásový opar.

Očkováním proti neštovicím

V současné době existuje možnost nechat dítě proti neštovicím očkovat. Lékaři doporučují rodičům tuto možnost zvážit, protože ne vždy mají neštovice lehký průběh a stovka dětí ročně skončí v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Mohou se totiž objevit větší komplikace, jako je zánět mozkových blan, jater či zápal plic. Vakcína, kterou lze očkovat již děti od jednoho roku, sice stoprocentně nezaručí, že neštovice dítě nedostane (mluví se o 90 %), ale pokud jimi onemocní, je průběh lehký a bez komplikací. Očkování je však nepovinné a rodiče si je hradí sami – to je hlavní potíž, která často stojí při rozhodování, zda dítě nechat naočkovat. To se vyplatí zvážit i v případě, že dítě v dětství neštovice neprodělá, protože u dospívajících můžou mít velmi závažný průběh. Velmi nebezpečné jsou také u těhotných žen, kde hrozí vážné poškození plodu.

Jak na neštovice

Pokud dítě neštovice dostane, připravte se na to, že vás čeká delší pobyt doma. Je totiž infekční, a tak nesmí ven mezi lidi, na slunce a mělo by být co nejvíce v klidu. Názory na to, jak neštovice léčit, se velmi rozcházejí. Někteří lékaři radí mazat tekutým pudrem, jiní nemazat vůbec, třetí natírat, ale jiným přípravkem (Tea tree oil, Tanno-hermal Lotio ad.). Většina lékařů pak doporučuje nekoupat a nesprchovat, mnoha maminkám se však osvědčila krátká koupel ve slabém roztoku hypermanganu, který neštovice vysušuje a dezinfikuje. Protože dítě puchýřky svědí, vyplatí se po poradě s lékařem podávat antihistaminika na omezení svědění.

Zajímavost MIMIFORA:

U nás (i ve světě) se vyskytují pouze neštovice plané. Pravé neštovice se ve světě podařilo vymýtit a poslední známý případ je z roku 1977. Způsobuje je jiný virus (Variola major, nebo minor) a jde o vysoce nakažlivé a v mnoha případech smrtelné onemocnění. Dodnes však mezi lidmi koluje mýtus, že každé dítě, které dostane neštovice, má jednu pravou. To ale nemůže být pravdou už z toho důvodu, že by muselo být nakaženo dvěma zcela odlišnými viry současně. Jde o pověru, která nemá vědecky podložený základ.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse