vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nestíháte uklízet? Důvody, proč je špína zdravá!

22. února 2016

Nestíháte uklízet? Důvody, proč je špína zdravá!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: deprese stárnutí uklízení zdraví

preventan-mimiforum-banner

Jste na všechno sama a nestíháte pravidelně uklízet? Nevadí. Přiměřená špína je totiž zdravá! Alespoň podle odborníků. Přinášíme pět důvodů, proč to s úklidem nemusíte zrovna přehánět. 

1.Nechejte děti ve špíně, budou zdravější

Máte domácnost jako ze škatulky, myjete a desinfikujete ji každý den a jste přesvědčená, jak vaše děti budou zdravé? Podle odborníků jim tím ale spíš ubližujete, přiměřená špína je totiž zdraví prospěšná. Děti, které nežijí ve sterilním prostředí, paradoxně trpí méně alergiemi, astmatem, ekzémy a je u nich nižší riziko nemocí srdce. Samozřejmě všeho moc škodí, a to jak přehnané čistoty, tak špíny. Neznamená to, že byste měla přestat uklízet zcela, ale rozhodně to nepřehánějte. Jinak se imunitní systém začne nudit a výsledkem budou již zmíněné zdravotní problémy.

2.Neustýlejte, zabijete tak roztoče

Když ráno vstanete, nejdříve ustelete, a pak se věnujete dalším věcem. Vypadá to u vás také tak? Je sice pěkné, že máte uklizeno, ale britští vědci dokázali, že mnohem zdravější je nechat postel neustlanou. V rozházených peřinách údajně přežije méně roztočů, kteří způsobují alergie. Ti totiž potřebují vláhu a vlhkost z okolí, jinak nepřežijí. A když neustelete, snadno jim tento zdroj seberete. Takže hurá do práce a postel ustelte, až se vrátíte domů. 

3.Nepoužívejte chemické čističe, hrozí astma

Pokud chodíte do práce, přes týden většinou nestíháte. A tak se o víkendu na domácnost vrhnete s chemickými čističi a vše dokonale uklidíte. Jenže odborníci nyní potvrdili, že právě chemikálie mohou způsobit astma. A rozhodně to prý není zanedbatelné – pravděpodobnost, že u vás vypukne, zvyšují o 30 až 50 %. Nejhorší jsou z tohoto hlediska čističe na sklo, nábytek a osvěžovače vzduchu ve spreji.

4.Neuklízejte, budete mít kratší život

tema-tydne-nestihate-uklizet-1

Chcete žít déle? Pak je tu další důvod, proč neuklízet! Jistý americký vědec totiž zjistil, že lidé, kteří přehnaně uklízejí, vysávají a myjí nádobí, žijí v průměru o 95 dní méně. Lépe jsou na tom ti, kteří se nepředřou a mají třeba myčku – nejsou tak unavení a mají delší život.

5.Nepoužívejte antibakteriální přípravky, hrozí alergie

Pokud se rozhodnete pro úklid domácnosti (ale i pro hygienu všech jejích členů), měla byste si dát pozor na antibakteriální přípravky, které obsahují triclosan. U dětí a dospívajících totiž tato chemikálie narušuje imunní systém a vede k sedminásobně vyššímu riziku vzniku alergií a senné rýmy. A tak se raději podívejte, co čisticí prostředky obsahují – zvlášť, pokud máte děti. Triclosan ale může být součástí také zubních past, ústních vod, anebo deodorantů.

Zajímavosti MIMIFORA

Důvody, proč naopak uklízet

Uklízení chrání před rakovinou prsu. Nová vědecká studie dokázala, že ženy, které se aktivně věnují domácím pracím, mají o 20 až 30 % nižší riziko vzniku této choroby. Může za to pohyb, který je pro tělo lepší než při cvičení.

Uklízení pomáhá hubnout. Pohyb při umývání podlahy, nádobí, luxování, žehlení a při dalších aktivitách pomáhá shodit přebytečná kila, stejně jako cvičení. Navíc má další pozitivní vliv – snižuje riziko nemocí srdce až o 84 %.

Uklízení působí proti depresím. Stačí jen dvacet minut intenzivního úklidu denně a je po depresích! Alespoň podle britských vědců. U lidí, kteří se věnovali pravidelně domácím pracím, byly pocity stresu a depresí o dvacet procent vyšší než u těch, kteří se úklidu nevěnovali vůbec.

Úklid oddaluje stárnutí. Pohyb ve středním a vyšším věku je víc než důležitý. Kdo se mu věnuje pravidelně, může žít až o dvanáct let déle, alespoň podle odborníků z Toronta. Kromě cvičení prokážou výbornou službu právě domácí práce. 

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse