vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nesnáším tě! Toto před dětmi nikdy neříkejte.

25. srpna 2016

Nesnáším tě! Toto před dětmi nikdy neříkejte.

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nadávky hádky láska děti strach rodina

preventan-mimiforum-banner

Některé věty bychom dětem nikdy říct neměli. Zdánlivě bezvýznamná slova totiž v dětské duši dokážou napáchat větší zlo, než si myslíme.

Diskutujte: Jaké věci by se podle vás před dětmi vůbec neměly vyslovit?


Děti jsou vnímavé a citlivé, a tak se vyplatí dobře vážit slova. Některé věty, které jim říkáme, je totiž mohou zasáhnout natolik, že změní jejich život.

Nemám tě ráda!

Stane se, že vás vztekající se potomek vytočí natolik, že vám tato věta najednou ujede. Rozhodně by se to ale nemělo stát něčím, co od vás bude slýchat pokaždé, když začne zlobit. Malé děti si totiž tyto věty berou velmi k srdci, a protože potřebují mít pocit, že je někdo má rád a jsou v bezpečí, může je takové prohlášení nejbližšího člověka frustrovat.

Kluci nepláčou!

Učit děti od mala, že je špatné dávat najevo negativní emoce, není správné. Pláčem ze sebe dostaneme to, co potřebuje ven, a je jedno, zda se jedná o chlapečka, anebo o holčičku. Pokud nechcete vychovat muže, který nebude dát umět najevo city, raději to před synem neříkejte.

Nechám tě tady a odejdu! deti-a-rodina-nesnasim-te-ii-sh

Když se dítě vzteká na veřejnosti, je velmi těžké takovou situaci zvládnout. Nepříjemné pohledy okolí, které si vás měří jako neschopnou matku a do toho vztekající se potomek – to není dobrá kombinace. Ovšem vyhrožovat dětem není ideální řešení. Přenášíte na něj strach a negativní emoce – a ono si to moc dobře pamatuje. I když je to obtížné, zkuste zachovat chladnou hlavu a nedat najevo, jak šíleně vás taková situace vytáčí. Nevyhrožujte a nenadávejte. Zachovejte klid.

Jsi úplně nanic!

Takové věty dítěti snižují sebevědomí a deptají ho. Díky tomu získává pocit, že pro své okolí nemá žádnou cenu. Může mít problém s komunikací, a později i s učením. Malému dítěti není vhodné sebevědomí srážet, ale naopak ho pochválit a povzbudit za vše, co se mu povede. Chcete z něj přece vychovat sebejistého člověka a ne zakřiknutou trosku, nebo ne?

Pořád děláš jen ostudu!

Je jasné, že dítěti se musí dát najevo, když dělá něco nevhodného či neslušného. Ale pokud na něj budete řvát, že vám dělá jen ostudu, není to ta správná cesta. Jde o vašeho potomka a ne bezcennou věc, která vám patří. Neshazujte ho a nenadávejte mu. Zkuste mu raději v klidu vysvětlit, proč se to nedělá a co je správné. Chce to ale trpělivost a připravit se, že vše budete muset hodněkrát opakovat. Přinese to však své ovoce.

Jsi horší než tvůj bratr (tvá sestra)!

Nepoštvávejte sourozence proti sobě tím, že je budete srovnávat. Každé dítě je jiné, má své přednosti i zápory. Pokud ale jedno budete okatě preferovat a druhé shazovat, vypěstujete v nich jen zášť vůči tomu druhému. A to jim může zůstat celý život.

Kvůli tobě jsme se rozvedli!

Rodiče, kteří se rozvádějí, jsou často ve stresu a někdy jim ani nedojde, jak hrozné věci svým dětem říkají. Nejhorší situace nastane, pokud vinu za rozchod s partnerem svalují na potomka. „Kdyby ses nenarodil, tak to tak nedopadlo. Kvůli tobě jsme se rozvedli!,“ řekne matka mnohdy v afektu a vůbec si neuvědomuje, jak moc ubližuje dítěti, které se bude cítit jako to nejhorší na světě. Je zdeptané, frustrované a to se s ním může táhnout i řadu dalších let.


Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse