vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Neshodneme se s partnerem, jak trávit Vánoce

16. prosince 2013

Neshodneme se s partnerem, jak trávit Vánoce

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: svátky Vánoce vztah rodina partner

preventan-mimiforum-banner

Není výjimkou, že má každý z partnerů o trávení vánočních svátků jiné představy. Problém ale nastává tehdy, pokud se nedokážou shodnout či najít společný kompromis.

Vánoce mají být svátky klidu a pohody, ale zdaleka ne všude to tak funguje. Stačí, když se s partnerem neshodnete, jak svátky trávit. A je na pořádný problém zaděláno.

 

O svátcích máme jiné představy sex-a-vztahy-neshodneme-se-s-partnerem-i-sh-nahled

„Vždycky jsem si přála prožívat Vánoce v rodinném kruhu. V klidu a v pohodě. Jenže s partnerem to prostě nejde. Má úplně jiné představy, než já. Zatímco já chci být doma, užívat si dětí a zajet jen k rodičům, on chce objíždět příbuzenstvo po celé republice a všechny hřbitovy, kde leží někdo známý. Má velkou rodinu, takže svátky by se změnily v maraton návštěv. S tím ale zásadně nesouhlasím. Neustále se kvůli tomu hádáme a místo klidu jsem jen ve stresu,“ stěžuje si na svého partnera Martina (29).

 

Chce ležet a nechat se obskakovat

„Na Vánoce se těším každý rok, je to pro mě nejkrásnější období. Jenže letos z nich mám hrůzu. Kazí mi je totiž partner,“ vypráví podobný příběh Linda (32). „Na Vánoce má volno, a to patřičně využívá. Leží doma u televize a ze mě dělá služku. Chce, abych ho obskakovala, nosila mu jídlo a cukroví, protože on, pár tvorstva, si to přece zaslouží. Já bych chtěla s dětmi chodit ven, na procházky, za rodinou, ale on se z postele ani nezvedne. S ničím mi nepomůže, o nic nemá zájem, jen ze mě dělá otroka. Takové Vánoce prostě nesnáším. Neshodneme se absolutně a nevím, co s tím. Přemýšlím, že s dětmi odjedu k rodičům,“ pokračuje.

 

Neshody kolem svátků vedou k potížím

I když se všude Vánoce líčí jako svátky klidu a všude na vás vykukují fotky šťastných rodin s dárky pod stromečkem, ve skutečnosti mnoho z nich zažívá pravý opak. Na průběhu svátků se totiž nemohou shodnout. Zatímco jeden chce zůstat doma, druhý je touží prožít po návštěvách, či aktivním sportem. Jeden si je představuje jako svátky lenošení a »obžerství«, druhý vidí jejich smysl v setkávání s rodinou či jiné aktivitě. Představy jsou různé, a tak pokud se oba neshodnou, mohou nastat nemalé problémy.

 

Ideální řešení: Kompromis

Hádky, stres, osočování před dětmi, hrozba rozchodem či rozvodem. I tak mohou vyvrcholit konflikty kolem trávení Vánoc. „Když jsme se s partnerem nemohli shodnout na tom, jak trávit vánoční svátky, neustále jsme se hádali. Partner chtěl, aby bylo po jeho, urážel se a utrhoval se na mě. Hrozil dokonce rozvodem, když neudělám, co chce. Nakonec jsme to vyřešili kompromisem. Já přežila dva dny u tchýně, on zase pohlídal děti a nechal mě odejít na noční dámskou jízdu. Téměř vše jde podle mě řešit, ale jeden musí ustoupit. Život mě naučil jedno – moudřejší ustoupí. A protože to jsem vždycky já, tak se tím i řídím,“ vypráví Svatava (35).

 

Tipy MIMIFORA:

Co dělat, když se nemůžete shodnout

-          Najít kompromis. Ideální řešení. Každý o kousek ustoupí a je to. Bohužel ne vždy je to tak snadné, jak se zdá a rozhádaným dvojicím se často kompromis najít nepodaří.

-          Trávit Vánoce odděleně. Když dohoda není možná, je tu ještě jedno řešení. Trávit si každý Vánoce po svém. Domluvit se, že si od sebe hned po Štědrém dnu odpočinete. Vy pojedete za svou maminkou, on za tchýní a spokojení budete oba.

-          Přehodnotit vztah. Není-li možná žádná domluva, pak zvažte, zda je to ve vztahu výjimka, anebo normální jev. Pokud je to druhá varianta, pak se vyplatí zvážit, zda má takový vztah vůbec smysl a není-li lepší jej brzy ukončit. Možná Vánoce budou dobré k tomu, že vám pomůžou otevřít oči.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse