vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nepříjemný zápach z úst. Co na to pomáhá?

9. června 2015

Nepříjemný zápach z úst. Co na to pomáhá?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: zápach hygiena nemoc zuby ústa

preventan-mimiforum-banner

Zápach z úst občas potrápí každého z nás. Většinou ale pomůže správná hygiena či žvýkačka. Pokud se ale opakuje, je třeba najít příčinu – a začít ji řešit. Může totiž také ukazovat na vážnější zdravotní problém. 

S občasným zápachem z úst se setkal asi každý z nás. Může to být třeba jen proto, že jste snědli příliš aromatickou potravinu, anebo to s péčí o svůj chrup zrovna nepřehnali. Příčin ale může být mnohem víc. Pokud někomu z úst nevoní stále, je třeba zvážit, zda se nemůže jednat o vážnější zdravotní problém.

 

Tip MIMIFORA:

Babská rada na zápach z úst říká, že máte-li s ním aktuálně potíže, můžete si pomoct tím, že rozžvýkáte kousek petržele, anebo kousek máty s trochou citronu.

 

Přemnožené bakterie

Za zápachem z úst stojí většinou anaerobní bakterie, které produkují síru, a ta způsobuje onen nepříjemný zápach. V ústech běžně žijí, ale pokud se přemnoží, je na problém zaděláno. Příčin ale může být mnohem víc…

 

zdravi-a-krasa-neprijemny-zapach-z-ust-ii-sh-nahled Hlavní příčiny zápachu z úst

 

-          Nedostatečná hygiena. Je-li důvodem zápachu to, že si málo či vůbec čistíte zuby, lze vše napravit dostatečnou péčí o dutinu ústní. Pokud o ni totiž nedbáme, zůstávají zbytky jídla v mezizubních prostorách, kde tlí a na zubech se množí plak.

 

-          Nejrůznější nemoci. Velmi častá příčina zápachu z úst. Může jít o mnoho druhů nemocí, a to nejen trávicího traktu, které se takto projevují. Časté bývá například u nemocných cukrovkou (dech je cítit po čpavku) či u lidí, kteří mají sníženou schopnost zpracovat bílkoviny. Může značit žaludeční potíže, problémy s trávením bílkovin, anebo nemoci jater.

 

-          Záněty, angíny. Především u hnisajících zánětů jde o velmi častý problém. Může jít o hnisavé angíny, záněty nosních dutin a dýchacích cest, zubů apod. Zde je opět důležité najít příčinu, a tím pádem i vyhledat lékaře.

 

-          Únava, přetažení. Jste-li dlouhodobě unavená a vyčerpaná, pak mají anaerobní bakterie výbornou možnost se rozmnožit a trápit vás zápachem z úst. Řešením je i v tomto případě víc odpočívat a zmírnit pracovní tempo.

 

-          Užívání léků. Některé léky snižují tvorbu slin, což anaerobním bakteriím jen nahrává, anebo obsahují síru. Často tato potíž nastává při užívání antibiotik, ale negativně se mohou podepsat i tablety na tlak, deprese či alergie.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse