vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Neplatí alimenty. Co dělat?

13. května 2014

Neplatí alimenty. Co dělat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: dluh trestní oznámení výživné alimenty exekuce dítě

preventan-mimiforum-banner

Pokud otec dítěte minimálně čtyři měsíce neplatí alimenty a domluva není možná, můžete na něj podat trestní oznámení či návrh na nařízení exekuce. Každý čtvrtý prý raději dluh zaplatí, aby se soudu vyhnul.

Otců, kteří na své děti neplatí alimenty, neustále přibývá. Matkám, které zůstaly s dětmi samy, tak většinou vážně zkomplikují finanční situaci a navíc přivodí starosti. Pokud je její rozpočet napjatý, pak může neplacení výživného přinést pořádný stres. Co tedy dělat v případě, že se ocitnete mezi těmi, kterým alimenty prostě nechodí.

 

1. Dohodnout se

První krok by měl vést k otci dítěte. Zkusit se s ním spojit a zjistit, proč výživné neposílá. Pokud pravidelně chodilo a najednou peníze nedorazí, může jít o dočasný problém, který se dá řešit. Vyzvat otce k placení je vhodné písemně doporučeným dopisem a kopii si uschovat. Není-li dohoda s otcem možná a peníze nechodí, je třeba přistoupit k dalšímu bodu a podat trestní oznámení.

 

Zajímavosti MIMIFORA:

3× o neplacení výživného

-          Podle statistik je u nás přes 200 000 samoživitelek, až 40 % z nich se setkalo s problémy při placení výživného.

-          Každoročně u nás na děti neplatí až 12 000 rodičů.

-          90 % neplatičů výživného tvoří muži.

 

2. Podat trestní oznámení deti-a-rodina-neplati-alimenty-ii-sh-nahled

Dluží-li otec výživné za dobu delší než čtyři měsíce, je možné na něj podat trestní oznámení. Jde totiž o trestný čin, za který hrozí až pět let vězení. Trestní oznámení se podává na policii dle místa trvalého bydliště a je třeba k němu přinést některé doklady (občanský průkaz, rodné listy dětí, rozsudky o rozvodu a o svěření dětí do péče, rozsudky o výživném, potvrzení o studiu dětí, výpisy z účtu, které dokazují, že výživné nedorazilo). Policie předvolá otce k výslechu, a pokud se vše prokáže, hrozí mu obžaloba a soud. Tomu se může vyhnout, pokud dluh uzná a splatí před vypuknutím soudu, tj. projeví tzv. účinnou lítost.

 

3. Využít exekuce

Účinný způsob, jak na otci vymoct dlužné výživné, je exekuce. Můžete jej podat u stejného soudu, který rozhodl o výživném, a to návrhem na nařízení exekuce. Jako přílohu návrhu je třeba doložit rozsudek o stanovení výživného a důkazy o neplacení. Pokud soud o exekuci rozhodne, má exekutor několik možností, jak postupovat. Nejčastější bývá nařízení srážek ze mzdy (a to až 66 % z platu), může však přistoupit i k zabavení a prodeji movitého a nemovitého majetku.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Neplatičům lze zabavit řidičák

Od roku 2012 může soud neplatičům alimentů zabavit řidičský průkaz, a to až do chvíle, než dlužné výživné doplatí. Pro některé otce tak může jít o dost výraznou hrozbu, která je donutí dluh zaplatit a peníze opět začít posílat.  

 

Text: asm

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:01 16.05.2017 - jana -

alimenty

Dobry den mam dety v peci manzel neplati alimenty nemel kde bydlet a sel k nam bydlet sme oddeleni nemela sem praci a on schovaval jidlo a zacal rvat ze nas zivit neni povini plati mi pulku najmu a nic jiniho svim detem koupi jidlo a schovava ho a ja ze sem bez prace musim chodit jist pritelovi do bytu nic nekoupi a alimenty vubec neplati z prvniho vztahu mam syna a tomu.nadava sproste nevim co mam delat

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse