vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Neobvyklé pohlavní choroby: Co můžete chytit při sexu

4. března 2019

Neobvyklé pohlavní choroby: Co můžete chytit při sexu

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: měkký vřed malusky pohlavní nemoc svrab

preventan-mimiforum-banner

O tom, že při sexu můžete chytit řadu sexuálně přenosných chorob, jako je AIDS, kapavka, syfilis či virová hepatitida B, ví asi každý. Ale věděla jste, že na vás číhají i méně známé choroby?

Molusky

Zpráva, že jste při sexu chytila molusky, nezní dvakrát povzbudivě. Nejde sice o nevyléčitelné onemocnění, ale život dokáže znepříjemnit pořádně. V případě molusek (molluscum contagiosum) jde o virové infekční onemocnění kůže, při němž se na těle nemocného objeví pupínky, které jsou ve středu jakoby propadlé. Vyskytují ve skupinách, a to hlavně kolem břicha a genitálií. A pozor – k nákaze není nutné mít s nakaženým přímo pohlavní styk, stačí jiný intimní kontakt, protože – jak už jsme zmínili – jde o onemocnění virové. Pokud se u vás molusky objeví, je nutná návštěva lékaře – většinou se zmrazují tekutým dusíkem, vypalují, ale i seškrabávají.

MIMIFORUM zjistilo:

Nákaza se často objevuje i u dětí, přenáší se také blízkým kontaktem v kolektivu.

Lymfogranuloma venereum

Poměrně vzácná choroba, kterou si můžete přivézt z exotických zemí, třeba z Thajska. Jde o velmi infekční onemocnění, které se projevuje tak, že se nejprve na genitáliích objeví nebolestivý útvar – vřídek, bradavice. Zánět se rozšiřuje do mízních uzlin, může dojít i k hnisání a z útvarů může začít vytékat zbarvený sekret. To vše může doprovázet horečka, bolesti hlavy, kloubů a zimnice. Nemoc se léčí antibiotiky.

MIMIFORUM zjistilo:

Ochranou před touto nemocí je používání kondomu a vyvarování se pohlavního styku s domorodými obyvateli v rizikových zemích.

Svrab

Patří mezi jednu z nejčastějších nemocí, které se přenáší pohlavním stykem. U nás je to čtvrté nejrozšířenější infekční onemocnění. Na svědomí ho má roztoč zákožka svrabová, která žije v kůži člověka a hostiteli řádně znepříjemní život. Především vás trápí velmi intenzivní svědění, na kůži se objevuje vyrážka – charakteristické jsou dvojice pupínků, mezi nimiž je vidět náznak chodbičky (tou se zákožka přesunuje). Pokud se svrab neléčí, může se rozšířit na celé tělo, způsobit ekzém, hnisat…

MIMIFORUM zjistilo:

Svrab můžete získat nejen při pohlavním styku, ale i ze špatně vypraného prádla či ručníků, např. na ubytovnách. Naopak podáním ruky s nakaženým svrab nedostanete.

Ulcus molle – měkký vřed

Další méně známou nemoc, tzv. měkký vřed, způsobuje bakterie Haemophilus ducrey. U nás se sice dlouho nevyskytla, ale to neznamená, že se jí nemůžete nakazit (třeba v některých státech Asie a Afriky jde o nemoc poměrně častou). Typický je pro ni vznik vředu v místě infekce, tj. většinou na genitáliích. Vředů může být více, jsou bolestivé a krvácejí. Onemocnění provází také zduření uzlin –»boule« se nazývají bubony a může z nich vytékat hnis. Nemoc je třeba léčit antibiotiky, jinak vředy mohou vést ke zničení tkání.

MIMIFORUM zjistilo:

Měkké vředy se přenáší pouze pohlavním stykem. Budete-li používat kondom, nákaza vám nehrozí.

Nekapavčitá uretritida

I když název této nemoci zní hrůzostrašně, v podstatě jde o zánět močové trubice. Původců infekce může být více (chlamydie či mykoplazmy). Jisté ale je, že za ní nestojí bakterie Neisseria gonorrhoeae, která je původcem kapavky.

Nekapavčitá uretritida se přenáší pohlavním stykem. Může se projevit příznaky podobnými chřipce (únava, bolest těla), spolu s nimi přichází nepříjemné pálení, řezání a bolest při močení, časté nutkání na močení a nažloutlý výtok. Z močové trubice může také vytékat hnis. Zánět je třeba včas léčit, protože může způsobit komplikace – u žen jsou to gynekologické záněty, mimoděložní těhotenství, ale i sterilita.

MIMIFORUM zjistilo:

Pozor je třeba dát také při orálním a análním styku a chránit se kondomem, jinak se můžete nakazit i touto cestou.

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse