vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nemoci nemytých rukou

3. června 2014

Nemoci nemytých rukou

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: psitakóza žloutenka toxoplazmóza listerióza nemoc

preventan-mimiforum-banner

Mezi nemoci nemytých rukou nepatří jen žloutenka. Špatná hygiena může vést i k listerióze, toxoplazmóze a k daším chorobám.

Actilac

· Obsahuje harmonický poměr kombinaci 8 kmenů mikroorganismů včetně bifidobakterií a lactobacilů.
· Obsah mikroorganismů ≥ 4×108 CFU/cps.

actilac_small

Doplněk stravy

Více ZDE

Když se řekne »nemoci nemytých rukou«, snad každému se vybaví žloutenka. Jenomže těch chorob, za které mohou špinavé ruce, je víc. Patří mezi ně i listerióza, toxoplazmóza či psitakóza.

 

Žloutenka (hepatitida) typu A

Virová hepatitida typu A se běžně označuje jako nemoc špinavých rukou, protože právě k jejímu šíření velmi přispívá špatná osobní hygiena. Zatímco nakažený člověk vylučuje vir stolicí, do těla dalších osob se dostává nejčastěji ústy. Mezi rizikovou skupinu patří i předškolní a školní děti.

Jak se projevuje: Začíná jako běžná chřipka (teplota, nemoc svalů, kloubů, únava, nevolnost), k čemuž se později přidá žluté zbarvení kůže a očního bělma.

Jak se jí bránit: Velmi účinnou prevencí je nejen dostatečná hygiena, ale hlavně očkování.

 

Listerióza

V tomto případě za vším stojí nedostatečná hygiena v kuchyni, či špatně tepelně upravené potraviny. Je velmi nebezpečná zvlášť v těhotenství, protože může vážně poškodit plod. Stačí, když se bakterie Listeria monocytogenes, která se nachází v půdě, vodě či ve výkalech zvířat do potravin dostane a potíže jsou na světě. Nejčastější nákaza bývá sice z jídla, ale lze se nakazit i od bacilonosiče.

Jak se projevuje: Průjmy, nechutenstvím, nevolností, horečkou, mohou se objevit příznaky rozšíření do nervového systému (bolest hlavy, zmatenost…). Může však probíha i bez příznaků.

Jak se jí bránit: Jíst pouze dostatečně tepelně upravené potraviny, dát pozor na syrové maso (i grilování), omývat zeleninu, dát pozor na majonézové saláty a měkké sýry.

 

zdravi-a-krasa-nemoci-nemytych-rukou-ii-sxc-nahled Toxoplazmóza

Velmi nebezpečná nemoc opět hlavně pro těhotné ženy, protože ve většině případů vede k potratu a nemožnosti donošení dítěte, případně způsobí vážné vývojové vady. Na svědomí ji má prvok Toxoplasma gondii a nejčastějším způsobem nákazy je přenos kočkou, respektive jejím trusem. Bohužel zárodky toxoplazmózy jsou schopny přežívat velmi dlouho, dokonce až jeden rok. A tak je možné se nakazit i z písku či zeminy. Vzácnějším způsobem nákazy je pokousání nakaženým zvířetem. Další možností nákazy je nedostatečně tepelně upravené maso. Při teplotě vyšší než 66,0 C se totiž zárodky ničí.

Jak se projevuje: Horečka, bolesti hlavy a očí, rozmazané vidění, únava, zduření uzlin, poruchy spánku ad.

Jak se jí bránit: Vyhnout se kontaktu s cizími kočkami a s trusem všech koček. Máte-li kočku doma, během těhotenství byste se měla vyhnout čištění její toalety. Při práci na zahradě zásadně používejte rukavice. Maso jezte jen dobře tepelně upravené.

 

Psitakóza

Vzácnější nemoc, avšak není nemožné se ji nakazit. Přenáší se kontaktem nejčastěji s nakaženým velkým papouškem, ale údajně k přenosu stačí i vdechnutí kontaminovaného prachu z peří. Jejím původcem je bakterie Chlamydophila psittaci a říká se jí také papoušcí nemoc.

Jak se projevuje: Atypický zápal plic, horečka, průjem, zvětšení sleziny, suchý kašel, bolesti hlavy.

 

Jak se jí bránit: Vyhnout se kontaktu s velkými papoušky, mýt si ruce, v případě podezření ihned vyhledat lékaře – lze léčit antibiotiky.

 

Text: mob

Foto: Shuttestock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse