vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Největší zajímavosti o zubních kazech

6. března 2017

Největší zajímavosti o zubních kazech

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: zubní kaz kartáček čistění hygiena zuby

preventan-mimiforum-banner

Jen málokdo má to štěstí, že se se zubním kazem ještě nesetkal. Jde totiž o nejčastější problém, se kterým se lidé vydávají k zubaři. Hlavními viníky jsou nesprávná hygiena a velký příjem cukru.

Ostrá a nepříjemná bolest. Při jídle, doteku jazyka, při konzumaci teplého či studeného. U vážnějších stádií pulzující bolest, která neustává, otok dásně i zápach z úst. Tak se projevuje zubní kaz. Jedna z nečastějších potíží, se kterou se – ač neradi – nakonec musíme vypravit k zubaři.

Zákeřné bakterie

Špatná ústní hygiena, spousta sladkých nápojů a jídel, které zkonzumujeme. To je pro zubní kaz přímo živná půda, a tak není divu, že zaútočí dřív, než se nadějeme. Mohou za něj bakterie, které pokrývají povrch zubní skloviny, zubní plak. Tou nejčastější je Streptoccocus mutans, která vylučuje žíravou kyselinu. Narušuje zubní sklovinu a poškozují tkáň. Zubní plak je plný bakterií, a tak pokud si zuby nečistíme, mají ideální šanci zaútočit. Nejzákeřnější je na zadních zubech, kde se projeví nejrychleji.

MIMIFORUM zjistilo:

5 věcí, které mohou za zubní kaz

-          Nedostatečná, anebo nesprávně prováděná, ústní hygiena.

-          Genetické dispozice, například tvar a postavení zubů, ale také zvýšená kazivost zubů v rodině.

-          Častá konzumace sladkých jídel a nápojů.

-          Snížená tvorba slin.

-          Těhotenství, kdy se mění složení slin i stravy. Pak může být obdobím, kdy se ženě zuby začnou kazit.

Zajímavosti MIMIFORA:

3× vědci o zubním kazu

1. Proti kazu kokosem

Irští experti nedávno přišli se zajímavým zjištěním. Se zubním kazem dokáže účinně bojovat kokos, tedy přesněji řečeno – kokosový olej. Je u něj prokázáno, že zastavuje růst streptokoků, které vedou ke vzniku kazu, a také napadá kvasinky v ústech. Ty stojí například za vznikem aft. Vědci jsou přesvědčeni, že se tento olej brzy uplatní – třeba jako součást zubních past.

2. Nečistíte si zuby? Hrozí rakovina!

Mezinárodní vědecký tým odhalil zajímavou souvislost. Podle něj jsou lidé, kteří o svůj chrup nedostatečně dbají, mnohem více ohroženi vznikem rakoviny či infarktu než ti, kteří si jej důkladně čistí. Experti zjistili, že lidé, kteří mají ústa plná kazů, plaku a bakterií, onemocní rakovinou častěji, a navíc mají o 80 % vyšší riziko předčasného úmrtí. A to je další důvod, proč si zuby čistit.

3. Na zubní kaz očkováním zdravi-a-krasa-nejvetsi-zajimavosti-o-zubnich-kazech-i-sh-nahled

Patříte mezi ty, kdo mají hrůzu ze zubaře? Vědci slibují, že brzy odpadne strach z kazů a vrtání. Vyvinuli totiž očkovací látku, která má před zubním kazem chránit. Zatímco dětem by se měla aplikovat injekčně, pro dospělé se chystají i protikazové tablety. Vše je ve stádiu testování, avšak na dobré cestě. Na laboratorních potkanech prý očkování funguje skvěle, a právě se testuje na lidech. Vědci slibují, že jedna injekce by mohla před kazem ochránit na celý život.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse