vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Největší nástrahy internetu: Pozor na fotky a videa!

16. června 2017

Největší nástrahy internetu: Pozor na fotky a videa!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: sociální sítě počítač nebezpečí internet nástrahy

preventan-mimiforum-banner

Internet skýtá celou řadu nástrah, které není radno podceňovat. Mohlo by se vám to totiž pořádně vymstít. Na co si tedy dát hlavně pozor?

Šest milionů Čechů dnes pracuje s internetem, větší polovina, téměř 3,5 milionu, používá také sociální sítě. Zhruba každý třetí Čech má na Facebooku či jiné síti profil, ve kterém se o něm často dozvíme poměrně dost informací. Je tedy jasné, že rizika, která na takové množství lidí ve virtuálním světě čekají, jsou nemalá – i když si to mnozí ani neuvědomují. Informace poskytnuté na internetu lze totiž velmi snadno zneužít.

 

Nevíte, s kým jste v kontaktu

Základní problém internetu je, že nikdy nevíte, s kým jste opravdu v kontaktu. Zda je druhý skutečně ten, za koho se vydává. Zda jde o vrstevníka, který se chce jen seznámit, anebo o pedofila či devianta, který si tipuje a hledá své oběti. Odborníci dokonce tvrdí, že až 70 % profilů na sociálních sítcích je falešných, anebo s nepravdivými údaji. Prostředí internetu totiž umožňuje vymyslet si falešnou identitu dle libosti, najít si oběť a »zaútočit«.

 

Pozor na to, co píšete

Další velký problém a riziko tkví v tom, že o sobě mnozí lidé na internetu sdělují příliš mnoho informací, aniž by to možná tušili. Tomu, kdo si tipuje oběti, pak nedá moc práce najít si o dotyčném velmi osobní informace včetně fotografií. Velké riziko je tu nejen u dětí, které takto mohou nalákat pedofilové, ale i u dospělých, kterým třeba díky informacím poskytnutým na Facebooku mohou během dovolené snadno vykrást byt. Zveřejnit totiž přesný termín dovolené, fotky domu a vybavení je pro zloděje jasným magnetem, kam se vydat.

 

Velký pozor na fotky a videa

Kromě psaných informací, které nevědomky poskytnete případnému pachateli, skýtá internet i další velké nebezpečí. Pokud na něm zveřejníte intimní fotky či videa, můžete si být takřka jisti, že si je někdo stáhne. Velmi snadno tak mohou posloužit ke zneužití, vydírání dotyčného apod. Odborníci před tím varují, a to i když fotky posíláte například příteli. Určitě je hned nesmaže, a pokud se časem rozejdete, může je proti vám použít. To samé platí i o intimních videích, která je úplně nejlepší vůbec nenatáčet, chcete-li se zcela vyhnout možnému riziku zneužití.

 

Osobní schůzky? Opatrně! tema-tydne-nejvetsi-nastrahy-internetu-ii-sh-nahled

Protože na internetu nikdy nevíte, kdo se na druhé straně skrývá (pokud dotyčného neznáte osobně), velmi dobře zvažte, zda se s ním chcete vypravit na osobní schůzku. Pokud ano, zjistěte si o něm co nejvíce informací. Pomoct může i internetový vyhledavač. Vždy se setkejte na veřejném místě a dejte někomu vědět, kam a s kým se chystáte. Nikdy nepřijímejte sebelákavější pozvání do bytu či do odlehlých míst, nenastupujte k někomu do auta. Opatrnost je v tomto případě víc než na místě.

 

Tip MIMIFORA:

Rande ve třech

Chystáte se na rande či schůzku s neznámým člověkem, které znáte přes internet? Pak je tu jednoduchý tip – jděte na setkání ve třech. Vezměte s sebou kamarádku či kamaráda a sejděte se na veřejnosti – v kavárně, baru, obchodním centru, ale vždy tam, kde je hodně lidí. Pokud jde o člověka, který to s vámi myslí vážně, nebude mu setkání ve třech rozhodně vadit. V opačném případě nemáte čeho litovat.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse