vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Největší mýty o MENOPAUZE!

19. listopadu 2015

Největší mýty o MENOPAUZE!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: zapomínání osteoporóza návaly horka menstruace přechod menopauza sex paměť

preventan-mimiforum-banner

Menopauza je častým strašákem žen. Bojí se, že přiberou, ztratí chuť na sex, budou zapomínat, nevyhnou se návalům horka a ještě jim bude hrozit osteoporóza. Je to skutečně tak? Přinášíme pět největších mýtů o menopauze.

Kolagen Farmax 60+40 tob. ZDARMA

  • Kolagen Farmax – Doplněk stravy
  • obsahuje v 1 tobolce 85 mg kolagenu původem z ryb
  • Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání pohybového aparátu
  • dále je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek a kostí

kolagen-100-cz-3d-nahled

 

Mýtus č. 1

V menopauze přiberu

Nemusí to být pravda. Každá žena je jiná a na přechod reaguje odlišně. Pokud dojde k přibírání na váze v menopauze, má ho na svědomí pokles hladiny hormonu estrogenu. Díky němu se mění tvar těla. Ženy většinou přiberou na břiše – tedy v místě, kde tuku až tolik neměly. Naopak mohou mít méně na bocích a hýždích. Proto je pro ženy ve středním věku víc než kdy jindy důležitý pohyb, hlavně posilovací cviky. Samozřejmostí by měl být vyvážený jídelníček s vyšším obsahem vápníku a vitaminu D.

Tip MIMIFORA:

Pro ženy v období kolem menopauzy je ideální powerjóga. Podporuje metabolismus a vyplavování hormonů, zlepšuje psychický stav. Její výhodou je i to, že snižuje napětí a pocity úzkosti.

Mýtus č. 2

Nebudu mít chuť na sex

Není to pravda. Na každou ženu působí menopauza jinak. Více než 50 % žen v průzkumech uvádí, že žádný pokles zájmu nepocítilo. Pouze 20 % zástupkyň něžného pohlaví přiznává, že se u nich chuť na sex v období přechodu snížila. Podle vědců totiž libido není spojeno s poklesem hladiny estrogenu, ale mohou za něj spíše předsudky. Problém je i v tom, že ženy trápí suchost pochvy. Styk proto může být bolestivý a nepříjemný.

Tip MIMIFORA:

Netrapte se a používejte lubrikační gely. Na trhu jich je k dostání celá škála, a tak si můžete vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Mýtus č. 3

Nevyhnu se návalům horka

Nemusí to tak být. Návaly horka trápí v různé míře zhruba tři čtvrtiny žen. Ovšem jedna čtvrtina patří k těm šťastným, u nichž se menopauza projeví jen tím, že přestanou menstruovat. A návaly (i další příznaky) je zcela minou. Za nepříjemné pocity může kolísající hladina hormonů. Jakmile mozek uzná, že je tělo přehřáté, reaguje návaly horka.

Tip MIMIFORA:

Je prokázáno, že některé potraviny mohou podporovat spouštění návalů horka. Proto je důležité je omezit, nebo se jim zcela vyhnout. Patří mezi ně alkohol, káva a čokoláda, příliš sladká, slaná, kyselá a kořeněná jídla.

Mýtus č. 4

Budou mi řídnout kosti

Je pravdou, že ve věku menopauzy, tedy kolem padesátky, kosti řídnou. Ale neznamená to, že každé ženě v menopauze hrozí osteoporóza. K mizení kostní hmoty ale dochází, a opět za to mohou estrogeny. Ty mají za cíl zabránit jejímu úbytku, ovšem když jejich hladina klesne, může se snížit i jejich ochranná funkce. Proto je důležité zvýšit příjem vápníku a vitaminu D ve stravě.

Tip MIMIFORA:

Jezte více mléčné výrobky, zelenou zeleninu a ryby. Žena v menopauze by měla konzumovat až 1500 mg vápníku denně.

Mýtus č. 5

Budu více zapomínat

Poměrně rozšířený mýtus říká, že ženy v menopauze ztrácejí mozkovou tkáň a hloupnou. A samozřejmě o to více zapomínají. Výzkumy ale dokázaly, že to není pravda – přechod nesouvisí s pamětí a mentálními schopnostmi a už vůbec je nezhoršuje. Zapomínání se však může objevit v souvislosti s věkem, a tak se vyplatí mozek procvičovat.

 

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse