vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nejsem ve své kůži. Kdy navštívit psychologa?

15. března 2017

Nejsem ve své kůži. Kdy navštívit psychologa?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: starosti Psycholog deprese pomoc lékař

preventan-mimiforum-banner

Návštěva psychologa není ničím, za co byste se musela stydět. Právě naopak. Odborník poradí s řadou problémů a stavů, ze kterých byste se sama nedostala, anebo by vám to trvalo velmi dlouho. Kdy je čas jej navštívit?

Spousta žen trpí, co se návštěvy psychologa či psychiatra týká, nejrůznějšími předsudky. „Nejsem přece žádný blázen, nikdy bych tam nešla,“ shodují se. Raději se trápí samy doma a upadají do depresí. Ničí si život i zdraví místo toho, aby si nechaly pomoct odborníkem, který se podobnými potížemi zabývá. Problém je i v tom, že si řada lidí tyto dvě profese plete a při slovech psychiatr a psycholog si ihned vybaví blázinec a docenta Chocholouška z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. 

MIMIFORUM zjistilo:
Rozdíl mezi psychiatrem a psychologem

zdravi-a-krasa-nejsem-ve-sve-kuzi-i-sh-nahled – Psychiatr je vždy lékař a má titul MUDr. Je absolventem lékařské fakulty a je oprávněn vám předepisovat léky. Jeho pacienty ale nejsou jen lidé s duševními chorobami, ale také neurotici. Lidé, kteří trpí depresemi, poruchami nálad či spánku.
 – Psycholog je absolventem filozofické fakulty a oboru psychologie. Má titul Mgr., a pokud absolvoval i postgraduální studium, pak ještě Ph.D. za jménem. Není ale lékařem, a tudíž léky nemůže předepisovat. 

Nikam nejdu, nejsem blázen!

„V poslední době se cítím naprosto mizerně. Po patnácti letech mě opustil manžel, děti už jsou velké a mají jiné zájmy a na mě nemají čas. Kamarádky nemám, a aby toho nebylo málo, přišla jsem o práci. Ležím doma a dívám se do zdi. Nemám na nic sílu ani chuť. Přemýšlím, že by mi bylo líp, kdybych tu nebyla a netrápila se. K žádnému psychiatrovi mě ale nikdo nedostane, nejsem přece blázen,“ líčí své pocity Diana (39). Je typickým případem ženy, které by odborník ze situace mohl pomoci a postavit ji zpět na nohy. Nesměla by však pomocnou ruku odmítat. 

Psycholog vás vyslechne. A poradí, co dál

Pokud se dostanete do podobné situace, anebo máte jiné problémy, například nepříjemné stavy a myšlenky, které vám vážně zasahují do života, nestyďte se a nechejte si pomoct. Zajděte za psychologem, který vás nasměruje dále a poradí, jak se svým stavem pracovat. Nejde o nic, čeho byste se musela bát, anebo o něco, kvůli čemu by se na vás okolí dívalo skrz prsty. Naopak psycholog dokáže pomoc se spoustou potíží, ze kterých byste se sama nedostala, anebo za velmi dlouhou dobu. 

MIMIFORUM zjistilo:
Kdy rozhodně zajít za psychologem

– Pokud příliš často zažíváte negativní emoce, které vás ničí a vyčerpávají, anebo jsou příliš silné. Například záchvaty hněvu, vzteku, úzkosti, smutku, strachu apod.
 – Pokud vás ovládají myšlenky, které vám vážně zasahují do života. Například myšlenky na sebevraždu, pocity viny a méněcennosti, strach z něčeho, pocity ohrožení, děsy a noční můry apod.
 – Pokud potřebujete pomoct v aktuální krizové situaci (rozchod s partnerem, úmrtí blízké osoby, vážná nemoc v rodině apod.).
 – Pokud se opakovaně dostáváte do situací, které vám jsou velmi nepříjemné a ničí vám život, nebo vás omezují. Například velké hádky, stavy osamělosti, nesnášenlivosti, panického strachu, cítíte se na dně a v koncích, připadáte si méněcenná apod.

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Lecitin Farmax

· Doplněk stravy.
· Obsahuje vysoký podíl přírodního lecitnu s přídavkem vitaminu E.
· Lecitin je přirozenou součástí buněčných membrán.
· Vitamin E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
Doporučená cena: 120 Kč

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse