vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nejlepší triky na uvolnění hráze

15. ledna 2018

Nejlepší triky na uvolnění hráze

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Hráze pánevní dno nástřih cvičení porod

preventan-mimiforum-banner

Nástřih hráze je pro mnoho žen strašákem, kterému by se při porodu rády vyhnuly. Co tedy dělat, aby se hráz uvolnila, byla pružnější a svaly pánevního dna silnější? 

Nástřih hráze. Praktika, která se v našich porodnicích stále praktikuje zcela běžně, a mnoho žen z ní má hrůzu už dopředu. „Dá se tomu předejít?,“ ptá se mnoho nastávajících maminek. Do jisté míry ano, pokud budete ke konci těhotenství pravidelně cvičit a hráz masírovat. Ale 100% jistotu nebudete mít nikdy.

 

Kegelovy cviky

Nejen na posilování svalů pánevního dna, ale i jako prevence proti nástřihu hráze, jsou vhodné tzv. Kegelovy cviky. Jde o poměrně jednoduchá cvičení, při nichž na tři vteřiny stáhnete svaly pánevního dna, poté na tři sekundy povolíte, a to celé opakujete desetkrát. Cviky by se měly provádět alespoň třikrát denně a nesmí se při nich zadržovat dech.

 

Cvičení s balónkem

Na našem trhu se objevily také speciální balónky, s jejichž pomocí můžete podstatně snížit riziko nástřihu hráze, pokud s nimi budete denně cvičit. Doporučuje se začít 3 až 4 týdny před termínem porodu a postačí jen 15 minut denně. Princip je jednoduchý – silikonový balónek se (nejlépe vleže) zavede do pochvy a postupně nafoukne. Poté dochází k jeho vypuzování z pochvy, a to jen pomocí svalů pánevního dna. Jde o vhodnou pomůcku také k nácviku porodu – vypuzování novorozence.

 

Masáž hráze deti-a-rodina-nejlepsi-triky-na-uvolneni-hraze-ii-sxc-nahled

Další možností, jak uvolnit hráz a podpořit její pružnost, je pravidelná masáž, která se začíná provádět 4 až 6 týdnů před porodem. Masáž může žena provádět sama, ale i společně s partnerem a zpestřit si tak zároveň i milostný život. Potřebujete jen olejíček, kterým masáž provedete, a to buď speciální určený přímo na masáž hráze, anebo běžný slunečnicový olej. Masáž se provádí prsty a neměla by být delší než 5 minut. Je důležité důsledně dodržovat hygienu, a pokud vám masáž není příjemná, nenutit se do ní. Pomáhá sice uvolnit hráz, ale není jistotou, že k nástřihu nebude muset dojít.

 

Tipy MIMIFORA:

Co ještě dělat jako prevenci nástřihu hráze

 

-          Pít ke konci těhotenství odvar z lněného semínka, anebo denně rozžvýkat dvě lžičky lněných semínek. To má totiž kladný vliv na pružnost svalstva pánevního dna.

 

-          Jíst vyváženou stravu s obsahem bílkovin, ovoce a zeleniny. Nezapomínat na mastné kyseliny, jíst ořechy, mandle, ryby, oleje lisované za studena apod.

 

-          Dostatečně pít. Hydratace je totiž základem pro to, aby svaly pánevního dna mohly být dostatečně pružné.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse