vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nejkrásnější výlety po našich údolích

11. února 2016

Nejkrásnější výlety po našich údolích

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: řeka Údolí děti rodina výlet

preventan-mimiforum-banner

Ticho a klid, jen šumění lesa a říčky. Čistý vzduch a malebná příroda. To jsou hlavní výhody, které nabízí procházky našimi údolími. Pokud si potřebujete odpočinout od shonu a stresu, pak jsou pro vás tím pravým.  

Diskutujte: Jaké nejkrásnější údolí jste u nás s rodinou navštívili? 


Babiččino údolí

Jedno z nejznámějších výletních míst u nás. Malebná krajina v Podkrkonoší nabízí krásnou příjemnou vycházku, ale i projížďku na kole pro celou rodinu. Údolí se někdy říká také »vzdušné lázně« a od roku 1972 je významnou přírodní rezervací, kde můžete dýchat čerstvý vzduch a poslouchat šumící říčku Úpu. Navíc lze spojit příjemné s užitečným a připomenout dětem Babičku Boženy Němcové. Uvidíte zde Ratibořický zámek, mlýn nebo Staré Bělidlo, anebo oživené postavy z románu – Barunku, pana mlynáře, Babičku nebo dokonce slavné čtyřnohé přátele Sultána a Tyrla.

Opárenské údolí

Severně od Lovosic, v krásné krajině Českého středohoří, najdete Opárenské údolí, které nabízí příjemnou, přes 5 km dlouhou procházku kolem Milešovského potoka. V horní části je lučinaté, ve střední a dolní převážně lesnaté, místy i skalnaté. Na zalesněném vršku stojí krásná zřícenina hradu Opárno, která rozhodně stojí za pozornost. Pochází ze 14. století a mimo jiné nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Údolím vede také naučná stezka Lovoš, která začíná v Malých Žernosekách. Za zhlédnutí stojí i unikátní most Oparno, který je dlouhý 275 m a je součástí dálnice D8, která překlenuje údolí.

Údolí Lomné

Jedno z nejkrásnějších údolí Těšínských Beskyd najdete kolem obcí Horní a Dolní Lomná. Kromě toho, že je výchozím bodem na turistické trasy na hřeben Polomu, čeká zde na vás i jedinečný prales Mionší. Jde o skvost beskydské přírody, který patří mezi nejzachovalejší lesní komplexy v moravské části Západních Karpat. Leží v nadmořské výšce 893 m a svou rozlohou 169,78 ha patří k největším v České republice. Pro návštěvníky jde zde otevřena naučná stezka, která představí přírodovědné a historické pamětihodnosti slezských Beskyd. Okruh dlouhý 7 km nabízí deset zastavení, je určený jen pro pěší a jeho prohlídka zabere asi tři hodiny. Prales Mionší je domovem asi 110 druhů obratlovců, z toho 73 druhů ptáků a nabízí i další zajímavosti fauny a flory.

Sázavské údolí

Kolem říčky Moravské Sázavy najdete další zajímavou naučnou stezku, tentokrát vedoucí Sázavským údolím. Měří přes 5,5 km a během procházky nádhernou krajinou zde najdete šest zastavení, kde se dozvíte víc o přírodě Lanškrounska. Zajímavým zpestřením pro celou rodinu je potůček, na který po cestě narazíte. Když budete mít štěstí, možná se vám v něm podaří narýžovat některý z českých rubínových granátů. Pro vášnivé cyklisty je zajímavý i fakt, že kolem říčky vedou dvě cyklotrasy.

Údolí Plakánek

Návštěvu hradu Kost můžete spojit s procházkou malebným údolím s romantickým názvem Plakánek. To vede od hradu směrem k obci Střehom, kolem rybníku Obora. Cesta prochází krásným borovým lesem a nabízí řadu zajímavostí – například vodní mlýn, anebo studánku Roubenku, kterou můžete znát z básní Fráni Šrámka. Samozřejmě nechybí ani naučná stezka, která měří 10,5 km a nabízí 11 zastavení. K údolí Plakánek se vztahu řada mýtů a pověstí, o lidech, kteří zde plakávali i o neradostných událostech, které se zde údajně odehrály.

 

Text: asm

Foto: Czechtourism.cz, Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse