banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Nejhorší jedy v potravinách: Tohle jíte!

11. ledna 2016

Nejhorší jedy v potravinách: Tohle jíte!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: přísady aditiva jedy éčka rakovina zdraví potraviny

preventan-mimiforum-banner

Dioxiny ve vejcích nebo mléce, akrylamid v brambůrkách, dusičnany a dusitany v zele-nině, aflatoxin v oříškách i v koření. To je jen zlomek z toho, co v potravinách jíte, aniž byste to tušila. A to nemluvíme o tom, kolik potraviny obsahují nebezpečných »éček«.

Ostropestřec Farmax Plus

Ostropestřec Plus Farmax® je přírodní přípravek z rostlinných výtažků. Obsahuje standardizovaný extrakt z plodů ostropestřce mariánského a klanoprašky čínské.

ostropestrec-plus-nahled

Doplněk stravy

 

Více ZDE

Diskutujte: Čtete si pozorně složení výrobku, než ho koupíte?


V mase, mléce, sýrech, vejcích, zelenině – v tom všem najdete nejrůznější jedy, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Vybrali jsme pro vás některé z nich!


Dioxiny

Co o nich víme: Patří k nejjedovatějším látkám a poslední dobou se o nich v médiích hojně diskutovalo – v souvislosti s německým masem a kuřaty, které se objevily i u nás. Dioxiny vznikají jako vedlejší produkt, například při výrobě herbicidů. Mohou se dostat do ovzduší i vody a kontaminovat půdu, nebo se ukládat v orgánech a tkáních živočichů. Člověk přijme 95 % dioxinů z potravy, nejvíce z mléka a mléčných výrobků, masa a ryb. Hromadí se v tukové tkáni a s věkem se jejich koncentrace v těle zvyšuje. Prochází také přes placentu a hojně bývají vyplavovány do mateřského mléka.
Co způsobují: Mohou vyvolat poškození jater, kůže, poruchy imunity i plodnosti a některá nádorová onemocnění.
Kde je najdeme: V živočišných tucích (máslo, smetana, sádlo, rybí tuk, tučné sýry), ale také v chlorem běleném papíru či plastech.

Akrylamid

Co o něm víme: O akrylamidu se v poslední době hojně mluví v souvislosti s brambůrkami, jejichž spotřeba je vysoká. Jsou u něj totiž jasně prokázány karcinogenní účinky. Tvoří se při zahřívání škrobnatých potravin bez vody, avšak s bílkem na 120 až 180º C. Ví se o něm i to, že přechází do mateřského mléka i do spermatu.
Co způsobuje: Je nechvalně známý především pro svoje rakovinotvorné účinky. Může způsobit i nervové poškození a neplodnost.
Kde ho najdeme: Bramborové lupínky, chipsy, hranolky, krekry, suchary a snídaňové cereálie.

Aflatoxin

Co o něm víme: Patří mezi jedovaté látky, které vznikají jako produkt plísní. Ty produkují jed, který má rakovinotvorné účinky. zdravi-a-krasa-jedy-v-potravinach-2-ing
Co způsobuje: Těžce poškozuje játra, může způsobit zažívací potíže nebo zhoubné nádorové bujení.
Kde ho najdete: Ořechy, mandle, arašídy, kukuřice, pepř, chilli, paprika, muškátový oříšek. Může se objevit i v mléce, pokud krávy dostávaly plesnivé krmivo.

Dusičnany a dusitany

Co o nich víme: Jsou přirozenou složkou mnoha potravin, do kterých se dostávají z půdy nebo z krmiv. Případně se mohou do jídla dostat i jako aditiva (např. rychlosůl). Jako konzervanty se přidávají do masa a masných výrobků. Pozor na šunku, která se s jejich pomocí uchovává.
Co způsobují: Zažívací potíže a rakovinné bujení.
Kde je najdete: Zelenina (hodně špenát), brambory, pitná voda, dusitany pak ve výrobcích z masa a z ryb a v některých sýrech.

Aditiva (Éčka)

Co o nich víme: Jde o velkou skupinu přídavných látek, které mají za cíl zdokonalit výrobek, především jeho vzhled a chuť. Patří sem nejrůznější barviva, sladidla, konzervanty, stabilizá-tory, zahušťovadla apod. Mezi lidmi jsou známé jako tzv. »éčka«, mají označení E a číslo, které najdete ve složení výrobku. Zatímco některá jsou zcela nevinná a přírodního původu, jiná jsou podle vědců velmi problematická a mohou přinášet zdravotní rizika.
Co způsobují: Některá jsou bezpečná, jiná mohou vyvolat nejrůznější zdravotní problémy od alergií přes hyperaktivitu, astma po poškození nervového systému. Řadu z nich vědci zkoumají pro jejich karcinogenní účinky.
Kde je najdete: Ve většině potravin, konkrétní označení je uvedeno na obalu.

Text: asm
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa