banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

»Nejedlík«: Co dělat, když dítě nechce jíst

24. února 2016

»Nejedlík«: Co dělat, když dítě nechce jíst

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy:

preventan-mimiforum-banner

Žádné dítě neumře dobrovolně hlady vedle plného talíře, říkají odborníci. Co ale dělat, když váš potomek jídlo odmítá a vy máte pocit, že je živ jen ze vzduchu a vody?

„Když jsem přišla za doktorem, že syn nechce jíst, s úsměvem mi řekl: »Ještě jsem neslyšel, že by nějaké dítě ve střední Evropě umřelo hlady. Nebojte se a nenuťte ho.« A víc to neřešil. Jenže já měla strach a zkoušela všechno možné. Nic nepomáhalo. Nakonec se syn v jídle trochu zlepšil až ve školce, ale dodnes není žádný velký jedlík,“ stěžuje si paní Marie (39). Patří k mnoha maminkám, které trápí, že jejich – jinak zdravé dítě – nechce pořádně jíst.

 

Co dělat s »nejedlíkem«?

Co dělat, když máte doma »nejedlíka«, který hodinu sedí nad talířem a sní sotva dvě lžíce? Nebo odmítá skoro vše a jí jako vrabec? Přinášíme pár dobrých rad, jak situaci zvládnout.

 

Nenuťte ho

Základní, nejjednodušší a často i nejúčinnější rada zní: »Nenuťte ho«. Je to sice zvláštní, ale existuje řada dětí, které prospívají, i když nejedí skoro nic. Maminky jsou zoufalé, ale děti čilé, veselé, jakoby jídlo k životu vůbec nepotřebovaly. Pokud dítě málo jí, nenuťte ho. Nachystejte mu jídlo, a když jíst nebude, zase ho schovejte a za nějakou dobu nabídněte další. Pokud bude mít hlad, samo si řekne.

 

Tip MIMIFORA

Kdy se obrátit na pediatra?

Na lékaře se vždy obraťte v případě, že dítě díky tomu, že málo jí, neprospívá a hubne, je unavené apod. S doktorem se poraďte i tehdy, pokud dítě do té doby normálně jedlo a problém s příjmem potravy trvá déle než měsíc.

 

Nabízejte neustále

„Malý nechce jíst a s manželem se kvůli tomu pořád hádáme. On chce jídlo před dítětem vyhodit, , když ho nesní a nic jiného mu nedat až do dalšího jídla. Já jsem proti, snažím se naopak stále něco nabízet,“ stěžuje si paní Jana (33).

Pokud i vy máte »nejedlíka«, zkuste to jako ona – neustále mu něco nabízejte, ale nenásilně. Nakrájejte jablíčko, nasypte do misky křupky a nechejte je na stole atd. Neznamená to ale, že byste dítě měla krmit sladkostmi – ty by měly být maximálně za odměnu, ne jako náhrada za hlavní jídlo.

 

Zkoušejte nové věci a variace

Pokud jí vaše dítě málo, v první řadě se obrňte trpělivostí – tu totiž budete potřebovat. Zkoušejte mu nabízet nová jídla, třeba mu v jiné úpravě něco zachutná. Nezapomínejte na to, že se jí i očima a dítě může nalákat i neobvyklé aranžmá na talíři. Můžete použít různé formičky a »vykrajovátka«, která jsou ideální třeba na zeleninu. Nedávejte také na talíř velké porce, i to může některé dítě odradit, zvlášť pokud má problémy s jídlem.

 

Neberte si to osobně

Mnoho maminek má v případě, že dítě málo jí, vztek – uvaří to nejlepší, co umí, a dítě se toho ani nedotkne. Není to ale nic proti vám, neberte si to osobně, nenadávejte, nekřičte. Tak ho od jídla ještě víc odradíte. Spíše se dítě snažte k jídlu motivovat.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi
16:29 20.01.2017 - Andrea -

Bez nadpisu

Dobrý den,mám skoro 13 let starého syna a problém s jídlem řešíme odmalička.Jí strašně málo a jen to co mu chutná.Mám k jídlu přímo odpor.Teď jsem nechala proměřit hodnoty u výživové poradkyně a nejsou vůbec dobré.Vše má pod normál.Bývá i často unavený.Manzel chce syna poslat do lázní ale to syn i já protestuji.Snažím se vařit a chystat co má rad ale je toho málo.Jsem zoufalá.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa