7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

24. února 2016
»Nejedlík«: Co dělat, když dítě nechce jíst
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy:
Žádné dítě neumře dobrovolně hlady vedle plného talíře, říkají odborníci. Co ale dělat, když váš potomek jídlo odmítá a vy máte pocit, že je živ jen ze vzduchu a vody?
„Když jsem přišla za doktorem, že syn nechce jíst, s úsměvem mi řekl: »Ještě jsem neslyšel, že by nějaké dítě ve střední Evropě umřelo hlady. Nebojte se a nenuťte ho.« A víc to neřešil. Jenže já měla strach a zkoušela všechno možné. Nic nepomáhalo. Nakonec se syn v jídle trochu zlepšil až ve školce, ale dodnes není žádný velký jedlík,“ stěžuje si paní Marie (39). Patří k mnoha maminkám, které trápí, že jejich – jinak zdravé dítě – nechce pořádně jíst.
Co dělat s »nejedlíkem«?
Co dělat, když máte doma »nejedlíka«, který hodinu sedí nad talířem a sní sotva dvě lžíce? Nebo odmítá skoro vše a jí jako vrabec? Přinášíme pár dobrých rad, jak situaci zvládnout.
Nenuťte ho
Základní, nejjednodušší a často i nejúčinnější rada zní: »Nenuťte ho«. Je to sice zvláštní, ale existuje řada dětí, které prospívají, i když nejedí skoro nic. Maminky jsou zoufalé, ale děti čilé, veselé, jakoby jídlo k životu vůbec nepotřebovaly. Pokud dítě málo jí, nenuťte ho. Nachystejte mu jídlo, a když jíst nebude, zase ho schovejte a za nějakou dobu nabídněte další. Pokud bude mít hlad, samo si řekne.
Tip MIMIFORA
Kdy se obrátit na pediatra?
Na lékaře se vždy obraťte v případě, že dítě díky tomu, že málo jí, neprospívá a hubne, je unavené apod. S doktorem se poraďte i tehdy, pokud dítě do té doby normálně jedlo a problém s příjmem potravy trvá déle než měsíc.
Nabízejte neustále
„Malý nechce jíst a s manželem se kvůli tomu pořád hádáme. On chce jídlo před dítětem vyhodit, , když ho nesní a nic jiného mu nedat až do dalšího jídla. Já jsem proti, snažím se naopak stále něco nabízet,“ stěžuje si paní Jana (33).
Pokud i vy máte »nejedlíka«, zkuste to jako ona – neustále mu něco nabízejte, ale nenásilně. Nakrájejte jablíčko, nasypte do misky křupky a nechejte je na stole atd. Neznamená to ale, že byste dítě měla krmit sladkostmi – ty by měly být maximálně za odměnu, ne jako náhrada za hlavní jídlo.
Zkoušejte nové věci a variace
Pokud jí vaše dítě málo, v první řadě se obrňte trpělivostí – tu totiž budete potřebovat. Zkoušejte mu nabízet nová jídla, třeba mu v jiné úpravě něco zachutná. Nezapomínejte na to, že se jí i očima a dítě může nalákat i neobvyklé aranžmá na talíři. Můžete použít různé formičky a »vykrajovátka«, která jsou ideální třeba na zeleninu. Nedávejte také na talíř velké porce, i to může některé dítě odradit, zvlášť pokud má problémy s jídlem.
Neberte si to osobně
Mnoho maminek má v případě, že dítě málo jí, vztek – uvaří to nejlepší, co umí, a dítě se toho ani nedotkne. Není to ale nic proti vám, neberte si to osobně, nenadávejte, nekřičte. Tak ho od jídla ještě víc odradíte. Spíše se dítě snažte k jídlu motivovat.
Text: lju
Foto: Ingimage.com, SXC
Bez nadpisu