vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
»Nejedlík«: Co dělat, když dítě nechce jíst

24. února 2016

»Nejedlík«: Co dělat, když dítě nechce jíst

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy:

preventan-mimiforum-banner

Žádné dítě neumře dobrovolně hlady vedle plného talíře, říkají odborníci. Co ale dělat, když váš potomek jídlo odmítá a vy máte pocit, že je živ jen ze vzduchu a vody?

„Když jsem přišla za doktorem, že syn nechce jíst, s úsměvem mi řekl: »Ještě jsem neslyšel, že by nějaké dítě ve střední Evropě umřelo hlady. Nebojte se a nenuťte ho.« A víc to neřešil. Jenže já měla strach a zkoušela všechno možné. Nic nepomáhalo. Nakonec se syn v jídle trochu zlepšil až ve školce, ale dodnes není žádný velký jedlík,“ stěžuje si paní Marie (39). Patří k mnoha maminkám, které trápí, že jejich – jinak zdravé dítě – nechce pořádně jíst.

 

Co dělat s »nejedlíkem«?

Co dělat, když máte doma »nejedlíka«, který hodinu sedí nad talířem a sní sotva dvě lžíce? Nebo odmítá skoro vše a jí jako vrabec? Přinášíme pár dobrých rad, jak situaci zvládnout.

 

Nenuťte ho

Základní, nejjednodušší a často i nejúčinnější rada zní: »Nenuťte ho«. Je to sice zvláštní, ale existuje řada dětí, které prospívají, i když nejedí skoro nic. Maminky jsou zoufalé, ale děti čilé, veselé, jakoby jídlo k životu vůbec nepotřebovaly. Pokud dítě málo jí, nenuťte ho. Nachystejte mu jídlo, a když jíst nebude, zase ho schovejte a za nějakou dobu nabídněte další. Pokud bude mít hlad, samo si řekne.

 

Tip MIMIFORA

Kdy se obrátit na pediatra?

Na lékaře se vždy obraťte v případě, že dítě díky tomu, že málo jí, neprospívá a hubne, je unavené apod. S doktorem se poraďte i tehdy, pokud dítě do té doby normálně jedlo a problém s příjmem potravy trvá déle než měsíc.

 

Nabízejte neustále

„Malý nechce jíst a s manželem se kvůli tomu pořád hádáme. On chce jídlo před dítětem vyhodit, , když ho nesní a nic jiného mu nedat až do dalšího jídla. Já jsem proti, snažím se naopak stále něco nabízet,“ stěžuje si paní Jana (33).

Pokud i vy máte »nejedlíka«, zkuste to jako ona – neustále mu něco nabízejte, ale nenásilně. Nakrájejte jablíčko, nasypte do misky křupky a nechejte je na stole atd. Neznamená to ale, že byste dítě měla krmit sladkostmi – ty by měly být maximálně za odměnu, ne jako náhrada za hlavní jídlo.

 

Zkoušejte nové věci a variace

Pokud jí vaše dítě málo, v první řadě se obrňte trpělivostí – tu totiž budete potřebovat. Zkoušejte mu nabízet nová jídla, třeba mu v jiné úpravě něco zachutná. Nezapomínejte na to, že se jí i očima a dítě může nalákat i neobvyklé aranžmá na talíři. Můžete použít různé formičky a »vykrajovátka«, která jsou ideální třeba na zeleninu. Nedávejte také na talíř velké porce, i to může některé dítě odradit, zvlášť pokud má problémy s jídlem.

 

Neberte si to osobně

Mnoho maminek má v případě, že dítě málo jí, vztek – uvaří to nejlepší, co umí, a dítě se toho ani nedotkne. Není to ale nic proti vám, neberte si to osobně, nenadávejte, nekřičte. Tak ho od jídla ještě víc odradíte. Spíše se dítě snažte k jídlu motivovat.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi
16:29 20.01.2017 - Andrea -

Bez nadpisu

Dobrý den,mám skoro 13 let starého syna a problém s jídlem řešíme odmalička.Jí strašně málo a jen to co mu chutná.Mám k jídlu přímo odpor.Teď jsem nechala proměřit hodnoty u výživové poradkyně a nejsou vůbec dobré.Vše má pod normál.Bývá i často unavený.Manzel chce syna poslat do lázní ale to syn i já protestuji.Snažím se vařit a chystat co má rad ale je toho málo.Jsem zoufalá.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse