7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

9. ledna 2014
Nejčastější zimní úrazy
Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: snowboard zima lyžování pád úraz
Mezi nejčastější zimní úrazy, které přicházejí na ledu a sněhu, patří pády při sportech i uklouznutí na ledu. Vydáte-li se bruslit na rybník, ohrozit vás může i pád do ledové vody.
Uklouznutí na ledu/ námraze
Jeden z nejčastějších zimních úrazů, který může mít nepříjemné následky. Výron kotníku, zlomenou nohu či ruku. Jedinou možností, jak se jim bránit, je dbát na prevenci. Pořídit si pevné boty s neklouzavou podrážkou, chodit opatrně, dávat velký pozor na rizikových místech. Těmi často bývají i přechody pro chodce. Velké nebezpečí zlomenin a úrazů hrozí i při zimních sportech.
Co dělat: Je-li to nutné (například při podezření na výron či zlomeninu) vyhledat lékaře.
Pády při zimních sportech
Zranění při zimních sportovních aktivitách jsou více než časté. Nevyhýbají se nikomu, a to ani zkušeným sportovcům. Proto je třeba dbát nejen zvýšené opatrnosti, ale také používat ochranné pomůcky, jako jsou helmy a chrániče páteře. Nejčastějšími úrazy při zimních sportech jsou poranění končetin. Ještě závažnější jsou zranění hlavy, které mohou skončit i smrtí. Proto helmu při lyžování či snowboardu rozhodně nezavrhujte. U dětí by měla být samozřejmostí helma i při bruslení. U lyžařů a snowboardistů může dojít také k poranění míchy a páteře, proto se doporučuje používat chránič. To samé platí i u úrazů hlavy, které jsou u těchto sportů velmi nebezpečné. Existuje nemálo případů, kdy helma zachránila lyžaře před smrtí.
Co dělat: Stanete-li se svědkyní vážného zranění při zimních sportech, zavolejte co nejrychleji lékařskou pomoc. Je-li postižený v bezvědomí, je vždy podezření na poranění páteře a míchy, a proto by se s ním nemělo manipulovat, pouze zajistit průchodnost dýchacích cest.
MIMIFORUM doporučuje:
Pozor na sáňkování a bobování! I když jde zdánlivě o bezpečné zimní radovánky, opak je pravdou. Právě na bobech dochází k velkému množství úrazů. Stačí menší nerovnost a pád je na světě. Pozor také na sáně či kluzáky, protože při sjezdu z kopce můžete dosáhnout nemalé rychlosti.
Pád do ledové vody
Pozor na bruslení na rybníku, anebo na procházky po ledových plochách. Odborníci nedoporučují vstupovat na místa, kde je led tenčí než 25 cm. Může se totiž snadno prolomit a hrozí pád do ledové vody, který může skončit tragicky – zvlášť, když na místě není pomoc.
Co dělat: Stanete-li se svědkyní nehody, ihned zavolejte záchrannou službu a dotyčného se snažte dostat ven. Je třeba dát pozor a nevstupovat na okraj propadlého místa, jinak můžete ve vodě skončit též. Je-li dotyčný z vody venku, sundejte z něj mokré oblečení a udržujte jej co nejvíce v teple. Je třeba ohlídat životní funkce a vydržet do příjezdu záchranné služby.
Text: asm
Foto: Sxc.hu
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!