vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nejčastější poruchy učení: Dyslexie a dysgrafie

17. listopadu 2015

Nejčastější poruchy učení: Dyslexie a dysgrafie

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: psaní čtení dysgrafie dyslexie Poruchy učení děti škola

preventan-mimiforum-banner

Výskyt poruch učení u dětí stoupá a dnes se šplhá k deseti procentům. Mezi ty nejčastější patří dyslexie a dysgrafie. O co se jedná a kdy a jak je poznáte?

MaxIQ

Om

Doplněk stravy.

• Omega-3 vhodné i pro děti.
• Min. 85% omega-3 nenasycených mastných kyselin.
• Malé tobolky pro snadné polykání.
• Příjemné užívání – bez rybí chuti.
• Bez barviv, sladidel, konzervačních látek.

maxiq-30tbl

Doplněk stravy

Doporučená cena: 210 Kč

 

Dyslexie a dysgrafie. Pod cizokrajně znějícími názvy s předponou »dys« se skrývají nejčastější poruchy učení. Jejich výskyt poslední dobou stoupá a odhaduje se, že trápí minimálně 7 % populace. A evropské průzkumy dokonce uvádějí, že se objevuje až 20 % dětí s nejrůznějšími dysfunkcemi!

Poruchy učení neznamenají nižší IQ

V první řadě je třeba vědět, že poruchy učení nijak nesouvisí s inteligencí. Neznamená to, že když dítě trpí dyslexií, má nižší IQ. Vůbec ne. Dyslektikem byl totiž i Albert Einstein. Poruchy bývají vrozené, nebo vznikají díky poškození mozku v prenatálním období či po porodu.

Dyslexie – potíže se čtením

Mezi nejčastější poruchy učení patří dyslexie. Děti, které jí trpí, trápí problém s rozpoznáním písmen. Největší potíž nastává u liter, které jsou si tvarově podobná (b-d-p, a-e), a ty pak děti nechtěně zaměňují. S dyslexií souvisí i menší schopnost zapamatování si textu a nesoustředěnost. Čtení je totiž obtížné, namáhavé a těžkopádné. Odborníci navíc zjistili, že tato porucha je dědičná. Pokud jí trpí rodiče, je až 50 % pravděpodobnosti, že potká i jejich dítě. Podle nejnovějších odhadů trápí dyslexie ve světě zhruba 10 % dětí.

Dysgrafie – problém se psaním

Druhým nejčastějším problémem je porucha psaní, dysgrafie. Může se vyskytovat samostatně, ale častá je kombinace s jinou poruchou, převážně s dyslexií. I zde hraje roli dědičnost, prenatální vývoj, stejně jako komplikace při porodu. Děti mají špatný úchop tužky, po psaní je bolí ruka, píší pomalu a jejich písmo je nepravidelné, mnohdy nečitelné. Mají velké potíže s přemýšlením a psaním současně.

Kdy poruchy učení poznáte

Kdy se pozná, že některou z poruch učení má právě vaše dítě? V tom se experti dělí na dvě skupiny. Jedna je přesvědčena, že to nelze odhalit dříve než na začátku školního věku (zhruba ve druhé třídě), jiná však zastává názor, že varovné signály se objevují už u předškoláků. Rodiče by podle nich měl varovat nezájem předškoláka o písmena a číslice, stejně jako výraznější logopedické problémy.

Neváhejte s návštěvou poradny

Většina poruch učení se odhalí až s nástupem dětí do školy, nejčastěji ve druhé až třetí třídě. Pokud se objeví, poraďte se s učitelem a neotálejte s návštěvou pedagogicko-psychologické poradny. Je ale důležité vědět, že dítě za nic nemůže, nedělá to schválně a není to jeho vina. A podle toho k němu bude třeba také přistupovat…

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse