vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Nejčastější letní úrazy: První pomoc

30. července 2013

Nejčastější letní úrazy: První pomoc

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: rána kotník odřeniny první pomoc úrazy léto

preventan-mimiforum-banner

Mezi nejčastější letní úrazy patří odřeniny a tržné rány, ale také podvrtnuté kotníky a pohmožděné končetiny. Co dělat, když se s nimi setkáte také vy?

Odřeniny a tržné rány, podvrtnuté kotníky a pohmožděné končetiny. To jsou hlavní úrazy, s nimiž se v létě lékaři setkávají. Jedinou možností, jak se jim pokusit vyhnout, je prevence, především používání helmy a chráničů při sportovních aktivitách.

Odřeniny a tržné rány deti-a-rodina-nejcastejsi-letni-urazy-ii-sh-nahled

Podle průzkumů jde o vůbec nejčastější letní úrazy, kterým se v životě vyhne opravdu jen málokdo. Často vznikají při sportovních aktivitách a při pohybu venku v oblečení s krátkými rukávy a nohavicemi. Stačí pád na štěrku či asfaltu a nepříjemné odřeniny jsou tu.

Co dělat: Menší poranění ošetříme bez problémů doma a nevyžadují návštěvu lékaře. Stačí vypláchnutí čistou vodou, desinfekce okolí rány a její překrytí (gáza, obvaz, náplast). Pokud je však rána většího rozsahu a bude třeba ji zašít, anebo nejde zastavit krvácení, je nezbytná rychlá lékařská pomoc. Navštívit lékaře je nutné i tehdy, pokud vámi ošetřená rána během hojení jeví známky infekce. Uvízne-li v ráně jakýkoli předmět, nikdy jej nevytahujte, naopak jej zajistěte proti posunutí a vyhledejte lékaře.

Podvrtnutý kotník

Častá letní potíž hlavně u těch, kdo milují turistiku a v létě vyrážejí na dlouhé procházky na horách. Podvrtnutý či vymknutý kotník patří mezi nejčastější úrazy hned po odřeninách a tržných ranách. Nemusíte ale vůbec podnikat výpravy do náročných terénů. Pro podvrtnutí kotníků stačí špatně stoupnout, třeba při chůzi ze schodů a problém je tu.

Co dělat: PRICE – pod tímto jednoduchým anglickým slovem se skrývají hlavní zásady, co dělat v případě poraněného kotníku. Protection (ochrana), Rest (klid), Ice (ledování), Compression (komprese) a Elevation (vyvýšení). Nohu je třeba mít v klidu, ve zvýšené poloze a ledovat, aby ustoupil otok. V případě vážnějších potíží či neustupujícího otoku je třeba ihned vyhledat lékaře.

Pohmoždění končetin

O pohmoždění se říká, že často bolí víc než zlomenina. A právě zhmoždění horních, ale i dolních, končetin patří k velmi častým letním úrazům. Nejčastěji vzniká po pádu, anebo úderu a dovede pořádně potrápit. Drobné cévy pod kůží prasknou, a to způsobí pronikání krve do tkání v podkoží a typickou modročernou barvu. Obecně se pohmoždění hojí dva až čtyři týdny, déle pak na nohou než na rukou.

Co dělat: Lehčím pohmožděninám uleví studené obklady. Pokud se v místě objeví otok a velká bolest, je třeba vyhledat lékaře, protože může jít o vážnější poranění, například o frakturu. V případě těžších pohmožděnin je také třeba klid a omezení pohybu dle instrukcí lékaře.

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
11:02 18.01.2016 - Gertruda -

Pi*a

Hruza ( zažalovat vás !! )

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse